Kıbrıs

Eroğlu, sabırlı olursak önümüzdeki dönem biterDerviş Eroğlu, halkın biraz daha sabırlı olması gerektiğini ifade ederek, “En fazla 2 yılda bir zaman limiti içerisinde bu sorunu bîtireceğim. Halkımız, bu kararlılığını bana 19 Nisan’da vereceği güçlü destekle ortaya koyacaktır” diye konuştu.
Eroğlu, Türkiye’yi anavatan bilen, garantörlüğü savunan, vatandaşlar arasında ayırım yapmayan herkesten oy istediğini ifade ederek, “Seçilecek kişi, kendi devletine sahip çıkmayan, yanlış bir kişi olur, masaya o oturursa, bugünleri çok ararız” dedi.Eroğlu, “Böyle bir kişi, KKTC halkı ve devletinin menfaatlerini koruyamaz. İnanç, kararlılık ve tarih bilinci, tecrübe lazımdır. Seçilecek kişi, her konuda güvenilir olmalıdır, masaya oturulduğu zaman, bir kelimenin bile önemi vardır. Karşınızdakini iyi anlamanız, sabırlı olmanız büyük önem taşır. Ne dediğini ölçüp tartamayan bir kişinin yapacağı konuşma, başa çok büyük işler açabilir. O yüzden 19 Nisan’da sandığa gidelim” diye konuştu.

Seçim bürosundan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu, dün Gazimağusa’da sırasıyla Anadolu Mahallesi Kahvehanesi, Antalyalılar Kahvehanesi, Kombos Meydanı esnafı, Timisi Kahvehanesi ve Şehmuz Barut Kahvehanesi’ni ziyaret ederek, bölge insanıyla bir araya geldi.

19 Nisan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve önümüzdeki dönem Kıbrıs konusunda beklenen gelişmelerle ilgili bilgi veren Derviş Eroğlu’na ziyaretleri sırasında Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, UBP Genel Sekreteri ve Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, UBP Gazimağusa milletvekilleri Hamza Ersan Saner, Ahmet Kaşif, Erdal Özcenk, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ve UBP Gazimağusa İlçe Başkanı Resmiye Canaltay eşlik etti.

“TALEPLERİ AŞIRI”

19 Nisan’da cumhurbaşkanının seçileceğine dikkat çeken Eroğlu, seçilecek kişinin Cumhurbaşkanlığı görevi yanında Kıbrıs Türk halkının müzakere masasındaki haklarını da savunacağını söyledi.

Bu yüzden de tecrübeli ve güvenilir bir kişinin sandıktan çıkması gerektiğini belirten Eroğlu, Rumların masada aşırı taleplerde bulunduğunu kaydetti.

Rumların, Gazimağusa Belediye hudutlarından itibaren Haspolat’a kadar istediklerini, Alayköy’den de Yeşilırmak’a kadar talepte bulunduklarını ifade eden Eroğlu, “Kumyalı’dan itibaren bütün Karpaz’ı, Değirmenlik ve Yeniboğaziçi’ni etraflarındaki dört köyle birlikte istiyorlar” dedi, ayrıca Türk askerinin geri gitmesini ve garantörlüğün kaldırılmasını da istediklerini ifade etti.

Rumların, Türkiye’den gelen göçmenleri “yasa dışı” kabul ettiğini ve sadece Kıbrıslı Türk biriyle evlenenlerin kalması gerektiğini söylediklerini de anlatan Eroğlu, şöyle devam etti:

“Benim de gönlüm çok şey ister. Ama her istediğinizi alamazsınız. Biz ne diyoruz? Türkiye’nin garantisi devam edecek. Müzakere masasında biz de bunun kavgasını veriyoruz. Her ülkede sorunlar vardır. Sorunları çözmesi gereken hükümetlerdir. Sorunları çözemeyecek noktaya gelindiği zaman, oy sizin elinizdedir, gider sandıktan yapacağınızı yaparsınız. Ama sorunlar vardır diye devletten vazgeçilmez. Bu cumhurbaşkanı seçiminde de kendi devletine sahip çıkanların sandıktan çıkması gerekir. Biz sizlerle birlikte KKTC’yi ilan eden ve devleti yaşatmak için uğraşan insanlarız.”

“SABIRLI OLURSAK ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM BİTER”

Seçimin birinci turdan biteceğine inanç belirten Eroğlu, UBP ve DP-UG dışında, Türkiye’yi anavatan bilen, garantörlüğü savunan, vatandaşlar arasında ayırım yapmayan herkesten oy istediğini söyledi.

Seçime 3 hafta kaldığını ve çok çalışmak gerektiğini belirten Derviş Eroğlu, “Masada sizin adınıza pazarlık yapacak, Kıbrıs konusunu günden bugüne gelmişini geçmişini bilen bir kişinin masada oturması gerekir” dedi.

ZAMAN LİMİTİ…

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in kaçtığı gibi masaya döneceğini vurgulayan Eroğlu, bu kez bir zaman limiti içerisinde müzakere edileceğini kaydetti.

Kıbrıs’ta barışın olduğunu, eksik olanın ise bir anlaşma olduğunu söyleyen Derviş Eroğlu, “Ama Rumlar anlaşmamak için ortaya çıkan bütün metinleri reddetmiştir. 1968’den beridir müzakereler devam ediyor. Biraz daha sabırlı olursak, önümüzdeki dönem bu iş bitecektir. Halkımız, Kıbrıs konusunu önümüzdeki iki yılda bitirme kararlılığını bana 19 Nisan’da vereceği güçlü destekle ortaya koyacaktır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Eroğlu, şöyle devam etti:

“Seçilecek kişi, kendi devletine sahip çıkmayan, yanlış bir kişi olur, masaya o oturursa, bugünleri çok ararız. Böyle bir kişi, KKTC halkı ve devletinin menfaatlerini koruyamaz. İnanç, kararlılık ve tarih bilinci, tecrübe lazımdır. Seçilecek kişi, her konuda güvenilir olmalıdır, masaya oturulduğu zaman, bir kelimenin bile önemi vardır. Karşınızdakini iyi anlamanız, sabırlı olmanız büyük önem taşır. Ne dediğini ölçüp tartamayan bir kişinin yapacağı konuşma, başa çok büyük işler açabilir. O yüzden 19 Nisan’da sandığa gidelim. Ne kadar çok katılım olursa, birinci turdan bitirmek o kadar kolay olur.”

 

Başa dön tuşu