Eroğlu :"İsrail'in Türkiye'den Özürü..." - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Eroğlu :”İsrail’in Türkiye’den Özürü…”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, İsrail’in Türkiye’den Mavi Marmara baskını ile ilgili olarak özür dilemesinin, Anavatan Türkiye’nin sabırlı ve  kararlı politikasının sonucu olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu konu ile ilgili yazılı açıklamasında, Mayıs 2010’da uluslararası sularda Filistin’e insani yardım malzemesi götüren ve içinde 700 kadar aktivist bulunan Mavi Marmara gemisine baskın düzenleyen İsrail askerleriin, 9 kişiyi öldürüp birçok kişiyi de yaralayarak açıkça uluslararası hukuku hiçe saydığını ve bir nevi korsanlık yaptığını belirtti.


Olay sonrasında Türkiye-İsrail ilişkilerinde bir gerginlik sürecine girildiğini ve diplomatik bağların koptuğunu anımsatan Erdoğan, “Başbakan Tayyip Erdoğan ve Anavatan Türkiye Cumhuriyeti devleti bu kabul edilmez tahrikkar olay karşısında o günden bu yana sabırlı, kararlı dik bir duruş sergiledi” dedi.

Eroğlu, İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu’nun, ABD Başkanı Barrack Obama’nın İsrail ziyaretinin  son saatlerinde Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak Mavi Marmara olayından dolayı özür dilemesini “bölge ve dünya barışı açısında önemli bir gelişme” olarak değerlendirdi.

Gelen haberlere göre İsrail’in Anavatan Türkiye’nin ölen ve yaralananlar için yaptığı tazminat talebini de olumlu karşıladığını belirten Eroğlu, “Alınan bilgilere göre iki ülke Filistin halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için de işbirliği yapacaklardır. Bunlar hep sevindirici unsurladır” dedi.

FİLİSTİN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ

Eroğlu, “Türkiye’nin Filistin’de iktidarda bulunan Hamas hükümeti ile iyi ilişkileri, Mısır hükümeti ile giderek artan dayanışması göz önünde tutulduğu zaman İsrail-Türkiye ilişkilerinin gelişmesinin Filistin sorununun çözümü ve bölgede barışçı adımların ileri götürülmesi adına büyük yarar sağlayabileceğini söylemek mümkündür” dedi.

UMARIZ İSRAİL KIBRIS TÜRK HALKININ HAKLARINI GÖZ ARDI EDEMEYECEĞİNİ DE ANLAR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına gelişmelerden memnun olduğunu ifade eden Eroğlu, “İsrail’in Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile özellikle Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yatakları konusunda yaptığı bazı antlaşmalar var. İsrail-Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ilişkileri Türkiye ile İsrail arasında yaşanan sorunlardan sonra hayli ilerletilmişti. İsrail-Türkiye ilişkilerinde yeni bir döneme girilmesi ile birlikte umarız İsrail Kıbrıs Türk halkının haklarını göz ardı edemeyeceğini de anlar” dedi.

KKTC’nin Filistin devletini ilk tanıyan ülke olduğunu, Filistin halkının güven içerisinde  kendi devletinin çatısı altında ve kendi sınırları içerisinde yaşaması gerektiğini kaydeden Eroğlu, KKTC’nin ayrıca İsrail devletinin varlığına ve İsrail halkının haklarına da saygı duyan bir devlet olduğunu belirtti.

Eroğlu, “Öyle görülüyor ki bölgede önemli gelişmeler var ve bu devam edecek. Bu bağlamda şunu vurgulamak istiyorum; Biz Kıbrıs Türkleri olarak Ortadoğu’da barışın, dostluğun hüküm sürmesini, uzun yıllardır devam eden sorunların ve bugün yaşanan acıların artık geride kalmasını istiyoruz. Kıbrıs’ta ise var olan gerçeklere dayalı bir antlaşma yapılması Ada’ya barış gelmesi için üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız” dedi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar