Kıbrıs

Eroğlu-Biden görüşmesi tamamlandı


1 saat 5 dakika süren görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Eroğlu, 1 saat 5 dakika süren görüşme sonrasında Biden’ı makam aracına kadar uğurladı.

Görüşmeye, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör, Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Diploması Özel Danışmanı ve Sözcüsü Osman Ertuğ ve müzakere heyeti üyeleri de katıldı.

Cumhurbaşkanlığı konutunda yer alan görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Eroğlu basına açıklama yapacak.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşmesi sırasında, Cumhurbaşkanlığı bahçesinde yer alan KKTC ve Türkiye bayrakları gönderde dalgalandı.

 

 

 

 

Jeo Biden yaklaşık 20 araçlık konvoyla Cumhurbaşnalığı Sarayına gelmişti

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Jeo Biden'ı kapıda karşıladı. 

-Görüşmenin ardından Derviş Eroğlu'nun basına açıklama yaptı

 ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden tam vaktinde Cumhurbaşlığna gitti.  ABD Başkan yardımcısı Joe Biden'in  Eroğlu ile yapacağı görüşme öncesi Cumhurbaşkanlığı sarayında güvenlik en üst seviyeye çıkartıldı.

Cumhurbaşkanlığı, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile saat 16.15’te başlayacak görüşmesi öncesinde hazırlıklarını tamamladı.

Lefkoşa’da Cumhurbaşkanlığı civarındaki yollar trafiğe kapatılırken, Cumhurbaşkanlığı binasında da olağanüstü güvenlik önlemleri dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı civarına keskin nişancılar yerleştirilirken, görüşmenin yapılacağı Cumhurbaşkanlığı konutu önüne kırmızı halı serilmişti.

Görüşmeyi izlemek üzere KKTC, Güney Kıbrıs, Türkiye medyası yanında uluslararası ajanslardan çok sayıda gazeteci Eroğlu-Biden görüşmesi için geniş güvenlik kontrollerinin ardından Cumhurbaşkanlığı avlusuna alınarak görüşmenin yapılacağı konutun karşısındaki alana konuşlandırıldı.

Cumhurbaşkanlığı’nda KKTC Güvenlik elemanları yanında ABD Başkan Yardımcısı Biden’la adaya gelen korumalar da dikkat çektii

Görüşmenin yapılacağı bina bomba uzmanı köpekler tarafından arandı.

 

Üst düzey güvenlik önlemi alındı

***

Ayrıca birçok basın mensubu Cumhurbaşkanlığı sarayında toplanmıştı
Başa dön tuşu