Erken Seçim Tarihleri Meclis'ten Geçti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 4, 2023
Kıbrıs

Erken Seçim Tarihleri Meclis’ten Geçti

Erken Seçim Tarihleri Meclis'ten Geçti

Başbakanlık’ın Meclis seçimlerinin 21 Temmuz veya 29 Eylül'de yenilenmesi yönündeki karar tasarısının Meclis komitesinde ivedilikle görüşülmesi yönündeki tezkeresi oy çokluğu ile kabul edildi. DP ve TDP 21 Temmuz'a ret oyu verdi

Meclis'te söz alan Serdar Denktaş şöyle konuştu:
"Doğru oynayıp hakeme yenileceksek maça çıkmaya gerek yok. Seçim konusunda eğer mutabıksak İki öneriyi birleştirin istifanızı da verin. Ama devlet imkanlarını kullanarak hükümet olmaya çalışmayın. Müşterek oluşturacağımız bir seçim günü bu hükümetle gidilmemesi için herşeyi yapacağım. Bu grubu temsil eden arkadaşlar 2 kez bir araya geldi. Bir benim evimde diğeri de bu sabah mecliste. Gizli kapaklı değil. Mağusa da toplantı yapılmadı. Bakanlıklar konuşulmadı.


İhraç edilecek vekillerin başak bir parti kurması konusunda görüşlerini belirten Serdar Denktaş "alternatif çok" diyince Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, "adres mi gösteriyorsunuz" dedi.

Serdar Denktaş'ta bunun üzerine: "Şerife Hanım neye güldünüz: seni arkadan vurup gideni kucağına oturttun. Şimdi bana böyle mi konuşuyorsun" dedi.

Başbakan Meclis'te sert konuştu!

İrsen Küçük meclis'te söz aldı:

"Sayın Çakıcı'nın feryatlarını yadırgamadım. Cakıcı'yı rken korkusu eseçimdir. UBP hiç bir seçimden koçmaz. UBP seçime herzamn hazırbir partidir. Yarın seçim olsun yarın seçime gidelim. Çakıcı neden daha önce ayaklarımıza kadar gelip  koalisyon kurmak istedi.  Çakıcı şimdi hükümette yer alamk için çırpınmaktadır. Çakıcı'nın acemilikleri ortadadır.Biz işkembeden laf söylemeyiz. 21 Temmuz'da erken seçim, hodri meydan. Dünda hükümetteyik, yarında hükümette olacağız. Dikilitaş'ta yada Saray'da oturarak Kıbrıs sorununu çözmeceğinizi sanıyorsanız çok yanılırsınız. Biz New York'la'da Avrupa Birliği ile de temaslarda bulunmaya devam edeceğiz.

 

Meclis'te Özgürgün – Çakıcı Gerginliği!

Başbakan’lığın Meclis seçimlerinin 21 Temmuz tarihinde yenilenmesi yönündeki karar tasarısının Meclis komitesinde ivedilikle görüşülmesi yönündeki tezkeresi okundu.

 

Ardından Meclis Başkanı Bozer, Başbakan’a lehte, TDP Başkanı Mehmet Çakıcı’ya da aleyhte söz vereceğini açıkladı.

Tezkere konusunda lehte söz alan Çakıcı, Başbakan İrsen Küçük hükümetinin bittiğini ifade ederek, 27 milletvekilinin güvensizlik önergesi ve 29 Eylül tarihinde erken seçime gidilmesi konusunda mutabakata vardığını söyledi.

Cumhuriyet Meclisi’nin işlevini yitirdiğini, ülkede tüm sektörlerin isyan noktasında olduğunu savunan Çakıcı, bunun böyle devam edemeyeceğini belirtti.

Ülkenin birkaç aile ve zümrenin elinde olduğunu savunan Çakıcı, “Bu yapıyı devam ettiren İrsen Küçük hükümeti, ülke tarihinin en kötü hükümetidir. Halk siyasetçiye güvenini yitirdi, bunu nedeni de bu hükümettir” dedi.

Başbakan İrsen Küçük’ün Amerika ziyareti dönüşü, ‘Arkamdan kuyumu kazdılar’ şeklinde açıklamalar yaptığını anımsatan Çakıcı, “Küçük, hem memleketin kuyusunu kazmıştır, hem kendi hem partisi ve arkadaşlarının kuyusunu kazdı” diye konuştu.

Küçük’ün muhalefetle işbirliğini içinde olmadığını ve ülke insanını kucaklayamadığını söyleyen Çakıcı, devletin istihdamlarla şişirildiğini, borçların artırıldığını iddia etti.

Ülkenin yüzde 80’inin İrsen Küçük hükümetine karşı olduğunu savunan Çakıcı, kimsenin ülkeye başbakanlık dayatamayacağını iddia etti.

Muhalefet partileri ve UBP’den 8 milletvekilinin hükümete güvensizlik önergesi verilmesi ve 29 Eylül tarihinde erken seçime gidilmesi konusunda mutabakat imzalandığını anlatan Çakıcı,
İmzalarının ve sözlerinin arkasında duracaklarını kaydetti.

Çakıcı, 29 Eylül tarihinin UBP’den mutabakata imza verenlerin 90 gün içinde isterlerse başka parti kurmalarına olanak verebilmek için belirlendiğini söyledi.

Çakıcı Başbakan Küçük’ün, 2014 yılına kadar seçim yapılmasını istemediğini ancak aniden iki ay içinde seçim yapılmasını önerdiğini bunu da arkadaşlarını oyuna getirmek istediği ve başka çaresi kalmadığı için yaptığını öne sürdü.

Çakıcı’nın sözü sık sık Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ve diğer UBP milletvekilleri tarafından parti içindeki olaylarla ilgili görüş bildirmemesi gerektiği gerekçesiyle kesildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar