Erken seçim şart oldu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Köşe Yazarları

Erken seçim şart oldu

UBP Kurultayı ile başlayan süreç ve kurultay sonrasında yaşanan gelişmeler, ülkede 2013 yılında bir erken seçimi kaçınılmaz hale getirmiştir.
Gelinen aşamada UBP Kurultayı ile ilgili mahkemede devam etmekte olan davanın sonucu ne isterse olsun erken seçim farz olmuştur.
Bu noktadan sonra ne Başbakan İrsen Küçük, ne de Ahmet Kaşif 2014 yılına kadar UBP’nin tek başına iktidarının devamını sağlayabilir.
Parti içerisinde yaşanan kamplaşmalar ve kamuoyu önünde yaşanan tartışmalar UBP iktidarının devamını zora sokmuş durumdadır.
UBP’liler bunca olay ve kavganın ardından hiçbir şey olmamış gibi yola devam etme noktasında kendi içlerinde mutabakata varsalar da, bunu halka anlatamazlar.
Halka anlatamayacakları bir durumda da yola devam edemezler.
Önümüzdeki dönemde Kıbrıs Türkü’nü ilgilendiren çok önemli kararlara imza atılması gerekecektir.
Bunlardan kuşkusuz en önemlisi ekonomik konulara ilişkin alınması gereken kararlardır. Ve tabii ki “ekonomik kararlar”deyince de ekonomik program akla gelmektedir.
Türkiye ile 2013-15 dönemini kapsayacak ekonomik programa konulacak imza tek başına yeterli olmayacaktır.
Bu imzaya sahip çıkıp bunu uygulayacak güçlü bir siyasi iktidar şarttır.
Bu nedenle de UBP’de ortaya çıkan parçalı yapı bu konuda da soru işaretleri oluşmasına neden olmuştur.
Öte yandan başkent Lefkoşa’da yaşanmakta olan kriz ve kaos ortamının ortadan kaldırılması da çok güçlü bir siyasi irade gerektirmektedir.
Bu siyasi irade tek bir partinin değil, bu ülkenin önemli bir çoğunluğunu temsil edebilecek şekilde partilerin bir araya gelerek oluşturacağı bir siyasi irade olmalıdır.
Lefkoşa Belediyesi’nde kriz, sadece kişilerin değişmesi ile aşılabilecek bir kriz boyutunu çoktan aşmıştır.
Bu kriz ancak önce siyasi partiler düzeyinde sağlanacak mutabakat ve bunun sağlayacağı toplumsal anlayış birliği ile çözüme kavuşturulabilir.
Erken bir seçim de tek başına krizin ortadan kaldırılabileceği koşulları oluşturmaz.
Lefkoşa Belediyesi’nde yaşanan gelişmeler, diş macununun tüpten çıkması durumuna benzemektedir. Bu durumda işlerin yeniden rayına oturtulabilmesi hem bir seçim, hem de siyasal ve toplumsal mutabakatı ve kararlılığı gerektirmektedir.
Özetle Lefkoşa Belediyesi’nde tercihen tüm partilerin, o olmuyorsa en azından iki büyük partinin bir araya gelip çözüm konusunda anlaşmalarını ve varılan mutabakatı uygulayacak olana destek vermelerini gerektiren bir durum söz konusudur.
Tabii ki gelinen aşamada ortada duran tabloya bakıldığı zaman böylesi bir birlikteliğin sağlanması çok ama çok zor görünmektedir.
Bırakın farklı partiler arasında bir anlayış birlikteliğinin oluşmasını, bu aşamada UBP içinde bile bir birliktelikten söz edebilmek mümkün değildir.
O halde ülkenin en temel iki sorunu olarak bu aşamada ortaya çıkmış olan ekonomik sıkıntılar ve bu çerçevede özelleştirme ve diğer politikalarla, Lefkoşa Belediyesi meselesine çözüm üretilebilecek yeni şartların oluşmasına ihtiyaç vardır.
Bu şartlar oluşurken de tüm siyasi partilerin kendi içlerinde bir yeniden yapılanma ve pozisyonlarını gözden geçirme sürecine girmeleri gerekecektir.
Popülizmle bir yere varılamayacağı artık gün gibi ortadadır.
Siyasi partiler demokrasi ve hak kavramlarını da kendilerince yeniden tanımlamak zorundadırlar.
Hak nedir, yolsuzluk ya da usulsüzlük nedir” diye artık çok net çizgiler çekilmeli, yapanın yanına kar kalmayacak bir yapılanmaya gidilmelidir.
Bunlar yapılırken de şeffaf ve açık bir şekilde her şey halkla paylaşılmalı, halkın siyasete karşı oluşan güvensizlik ve inançsızlığını ortadan kaldıracak adımlar atılmalıdır.
Mevcut gidişle bir yere varmak mümkün değildir.
Gelinen aşamada yaşanan olaylar karşısında meseleleri doğru tartışabilmek, bundan sonra yaşanması olası gelişmeleri toplum yararına şekillendirebilme imkan ve zeminini yaratacaktır.
Tartışmalarımızı “İrsen Küçük mü, Ahmet Kaşif mi, ya da Cemal Başkan ile Meclis üyeleri gitsin, Lefkoşa çöp içinde” ekseninden çıkarıp, olaya daha genel bakarak ülke yararına uzun vadeli çözümler üretecek adımları atacak şekilde yapmalıyız.
Başka bir yol kalmamıştır.
Bu nedenle 2013 başında erken seçim artık bir sürpriz değildir.
Hatta yeni koşulların oluşabilmesi için bir zorunluluk olmuştur.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar