Kıbrıs

Ergün Olgun Manchester’da konferans verdiOlgun, konferansta, yakın zamanda başlaması öngörülen kapsamlı çözüm müzakerelerinin başarıya ulaşılabilmesi için yapılması gerekenler konusundaki Kıbrıs Türk vizyonunu katılımcılarla paylaştı.
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Müzakereci Ergün Olgun, konferansta, fırsatların gerçekleşmesindeki engeller, bunların nasıl aşılabileceği, ortaya çıkan fırsat penceresinin nasıl doğru kurgulanabileceği ve ne tür katalizörlerin kullanılabileceğinin tartışıldığını ifade etti.“SÜRECE POZİTİF ANGAJE OLMAYA DEVAM”

Konferansın oldukça verimli geçtiğini belirten Olgun, “Temennimiz Kıbrıs’a döndüğümüzde buradaki fikirlerden de yararlanarak önümüzdeki müzakere sürecinin sağlıklı, doğru, iki taraf için de kazan- kazan bir sonuç verebileceği bir kurgulamaya gidip bunu Birleşmiş Milletler’le paylaşıp sürece pozitif bir şekilde angaje olmaya devam etmektir" dedi.

Olgun konuşmasında ayrıca, fırsat penceresinin sağlıklı sonuç verebilmesi için tarafların önümüzdeki dönemde özellikle geçmişte sürecin sıkıntıya uğramasına yol açan nedenlerden ders çıkarması ve tek yanlı girişimlerden kaçınarak özellikle hidrokarbon konusunun yeniden bir sıkıntıya yol açmaması için birlikte ve mutabakatla hareket etme yollarını bulması gerektiğinin altını çizdi.

“LANETTEN FIRSATA…”

Ergün Olgun, fırsat penceresinin sağlıklı değerlendirilmesinde BM dahil uluslararası camiaya da sorumluluklar düştüğünü ve Kıbrıs sorununun en kısa zamanda çözümlenmesinin adada ve bölgede istikrara katkı yapacağını söyledi. Olgun, hidrokarbon konusunun Kıbrıs için bir lanetten fırsata dönüşmesinin ise Kıbrıs Türk ve Rum ekonomilerinin ciddi ivme kazanmasına da katkıda bulunacağını vurguladı.

Kıbrıs Türk tarafının pozitif vizyonunu ve angajmanını devam ettireceğini de kaydeden Olgun, Kıbrıs Türk tarafının hiç masayı terk etmediğini ve Kıbrıs Rum tarafının yeni bir anlayışla masaya dönmesi halinde kısa sürede Kıbrıs sorununun sonuçlandırılabileceğinin altını çizdi.

BUGÜN BRÜKSEL’DE

Müzakereci Olgun bugün Manchester'den Brüksel'e geçerek Avrupa Politika Merkezi'nde bir konferans verecek.

Başa dön tuşu