Erdoğan'ın ABD Ziyaretinde Bir İlk Yaşanacak! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Türkiye

Erdoğan’ın ABD Ziyaretinde Bir İlk Yaşanacak!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 16 Mayıs'ta Amerika Birleşik Devletleri'ne gidecek. Başbakan Erdoğan'ın bu ziyaretinde bir ilk yaşanacak…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 16 Mayıs'ta gerçekleştireceği ABD ziyaretinde üst düzey bir programla karşılanacak. ABD yönetimi Erdoğan'ı hem havaalanında hem de Beyaz Saray'da askeri törenle karşılanacak.


DİĞER LİDERLERE NADİR UYGULANIYOR

Bunun ilk kez bir Türk siyasetçi için uygulanacağı, dünya devlet başkanları için de nadir uygulamalardan biri olduğu belirtiliyor.

Erdoğan'ın 16 Mayıs'ta yapacağı ABD ziyareti şimdiden konuşulmaya başlandı. Beyaz Saray'ın sabırsızlıkla beklediği Erdoğan için yapılan hazırlıklar Zaman gazetesinde yer aldı. buna göre Washington, bu ziyarete verdiği önemi göstermek açısından sembolik değeri yüksek bir protokol hazırladı.

OBAMA İLE "BAŞ BAŞA YEMEK"

Yine aynı şekilde programda, ABD Başkanı Barack Obama ile Erdoğan arasında "baş başa yemek" de görünüyor. Bunun da nadir uygulanan "diplomatik bir jest" olduğu ifade ediliyor.

A PROTOKOLÜ

Başbakan'ın ziyaretinde bu defa bir ilk yaşanacak. Başbakan Erdoğan, Beyaz Saray'ın karşısındaki devlet konuk evi Blair House'da kalacak. Daha önce 14 kez Amerika Birleşik Devletleri'ni ziyaret eden Başbakan Erdoğan, bu defa Washington'da devlet başkanlarına uygulanan "A Protokolü" ile ağırlanacak. Başbakan, Amerikan başkanının özel davetlilerinin konuk edildiği Blair House'da kalacak. Blair House'da daha önce merhum cumhurbaşkanı Turgut Özal, yine merhum başbakan Bülent Ecevit ve eski başbakanlardan Tansu Çiller misafir edilmişti. 16 Mayıs'ta gerçekleşecek Obama-Erdoğan Zirvesi'nde ağırlıklı gündem maddelerinin ağırlıklı olarak Suriye, Filistin ve İsrail olması bekleniyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar