Kıbrıs

Erdoğan’dan çok sert Kıbrıs mesajı!


Kıbrıs sorununun çözümü için Türkiye’nin yapıcı olduğunu belirten Erdoğan görüşmelerde AB’den gelen asker talebini de açıkladı. Erdoğan, “Bizi farklı yerlere sevk etmek isteyenler yanlış davranırlar. Bize mesela bugün bir şey daha söylediler. Askerin çekilmesi gibi bir şey. Böyle bir teklifi biz duymadık, duymuyoruz. Çünkü bu Annan Planı’nda ortaya gelmişti. Annan Planı’nda biz bunu kabul etmişken o zaman Rum tarafı kabul etmemişti” dedi. Schulz’un “Güney Kıbrıs’ın bütün adayı temsilen AB üyesi olduğu”  yönündeki ifadeleri üzerine yeniden söz alan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Güney Kıbrıs, Kıbrıs’ın tamamını temsil edemez. AB müktesebatına göre içinde herhangi bir sorunun olmaması gerekir. Kaldı ki BM yeşil hattıyla bölünmüş olan bir Kıbrıs’ta kalkıp da Kuzey Kıbrıs’ı Güney’in temsil etme hakkı yoktur. Bu, müktesabata göre de terstir. Böyle bir yetki olmuş olsa o zaman bu görüşmeler neden yapılıyor?
Kuzey Kıbrıs’taki Türkleri yok farz ederek, Güney Kıbrıs’ı tamamıyla oranın sahibiymiş gibi ortaya koymak uluslararası evrensel değerler açısından adalet anlayışıyla asla pekişmez. Şu anda KKTC ne yazık ki ademe zorla mahkum edilmek isteniyor. Değerli dostum Schulz, eski Almanya Başbakanı Schröder’in anılarını yazdığı kitabı okursa, orada 6 sayfalık  bölüm var. O bölümde Kıbrıs’la ilgili alınan kararın ne kadar adaletsiz olduğunu orada anlatıyor.”
Schulz, Erdoğan’ın sözleri üzerine yeniden söz aldı ve  “Birincisi, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ile AP Başkanının kamuoyunun önünde tartışmaya girmesini önlememiz lazım. İkincisi de bu probleme (Kıbrıs sorunu) mantıklı bir çözüm bulmamız lazım” dedi. Erdoğan’ın bu konudaki pozisyonunu anladığını dile getiren Schulz, “adanın bütününün AB’ye girdiğini” savundu ve “Lütfen bu durumu kabul edin” dedi.

Şangay Beşlisi mesajı
Erdoğan, bir gazetecinin Şangay Beşlisi ile ilgili sorusu üzerine, “Bizim için her şey gündemdedir. AB, 51 yıldır bizi kapıda bekletiyor. Netice almamız halinde yola devam edeceğiz. Ama netice alamazsak bu bizi başka arayışların içine de itebilir. Dolayısıyla öncelikli olarak nerede netice alırsak orada da biz adımlarımızı atarız. Türkiye bağımsız bir ülkedir. Kendi kararını kendisi verir. Şu anki görüşmelerimiz doğru istikamette. Temenni ederim ki bu süreç hızla bu şekilde devam eder, fasıllar bloke edilmez” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı