Türkiye

Erdoğan: Uzaya belki biz de astronot vesaire göndereceğiz


Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz artık hamdolsun kendi şu anda uzaya araçlarımızı gönderdik ve bazı ülkeler bize şu anda üye olmaya başladı” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara Beştepe’de düzenlediği sahur programında üniversite öğrencilerini ağırladı.

Erdoğan, “Belki biz de astronot vesaire gönderme noktasına geleceğiz” derken, kendisine basın özgürlüğü hakkında soru soran bir öğrenciye “Bir Cumhurbaşkanına kendi mekanında böyle bir soruyu soracak kadar özgürsün” dedi.

Ataması yapılmayan öğretmenler için “Kendinizi sade öğretmenliğe kilitlemeyin” diyen Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı birleştireceklerini söyledi.

“Uzay araçlarımızı gönderdik, bazı ülkeler bize üye olmaya başladı”

Erdoğan, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden bir öğrencinin, uzay araştırmalarıyla ilgili çalışma yapılıp yapılmayacağına yönelik sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Uzaya belki biz de astronot vesaire gönderme noktasına geleceğiz. Bunların üzerine Türkiye şu anda çalışmaya başladı.

“(…) Biz artık hamdolsun kendi şu anda uzaya araçlarımızı gönderdik ve bazı ülkeler bize şu anda üye olmaya başladı. Ki bize üye olmak suretiyle oradan tabii ki ilk üye olanlar daha ucuz bedellerle bizim bu imkanlarımızdan istifade eder hale geldiler.

“Şu anda, yani çok uzun bir zaman alacağını zannetmiyorum. Kısa zaman içerisinde uzay bilimleri noktasında Türkiye ciddi bir yere inşallah gelmiş olacak.”

“Gazetecilerin özgür olmadığını ispatla”

Gazetecilik bölümünde okuyan bir öğrencinin basının özgür olmasını istediğini söylemesi üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

“Bir Cumhurbaşkanına kendi mekanında böyle bir soruyu soracak kadar özgürsün.

“Bir gazetecinin özgürlük alanı, bir başkasının özgürlük alanına kadardır.

“Benim ailemi her türlü hakarette yerin dibine sokan bir gazeteci yasalar içinde tutuklanıyorsa, siz ona ‘gazetecinin özgürlüğü’ mü diyeceksiniz?

“Gazetecilerin özgür olmadığını sana kim söylüyor, bana bunun ispatını yap.

“Şu anda medya mensubu olup silah taşımaktan dolayı içeride olanları biliyor musun? Ama ne var elinde, sarı basın kartı var. Bankamatikleri soyanları biliyor musun, insan öldürenleri biliyor musun? Bunların hepsinin dosyası Adalet Bakanlığında var.

“Eğer benim özgürlük alanıma giriyorsa, Cumhurbaşkanına hakaret ediyorsa, Başbakana hakaret ediyorsa, özgürlük olmaz bu. Kusura bakmasınlar, Türkiye bir hukuk devleti.”

“Kendinizi sadece öğretmenliğe kilitlemeyin”

Erdoğan, sosyal bilgiler öğretmenliği bölümünde okuyan bir öğrencinin atanamayan öğretmenlerle ilgili sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Biz gelmeden önce, bunca yıldır iktidarda oldukları zaman, CHP’yi söylüyorum, acaba niye bizim okullarımızda sınıflarımız boştu, öğretmenlerimiz yoktu? Bizim nice derslerimiz boş geçerdi.

“Bu yıl da 30 bin, 40 bin, 50 bin olur ama ‘Herkes atanacak’ denirse, bu yalan olur.

“Kendinizi sadece öğretmenliğe kilitlemeyin. Bu meslek dışında da neler yapılabileceği üzerinde çalışılması gerekir.

“Ben üniversiteye girdiğim dönemde, sınavlara katılan her 10 öğrenciden biri üniversitelere kabul edilirdi. Şimdi bu oran neredeyse 10’da 10’a yükseldi.

“Türkiye’de üniversite sayısı 75’ten 206’ya yükseldi. 81 ilin tamamında üniversite var.”

“2 bakanlık birleşecek”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı birleştireceklerini söyleyen Erdoğan, “Dolayısıyla burada yeni bir kadrolaşma olacak” dedi.

Bu kadrolaşmayla gerek illerdeki gerek merkezdeki kadroların sayılarının artacağını dile getiren Erdoğan, öğrencilere kendilerini iyi yetiştirmesini tavsiye etti. (EKN)
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı