Türkiye

Erdoğan: Suriye’nin geleceğinde Esad yok

Erdoğan,  düzenlediği basın toplantısında özetle şunları söyledi:

GÜÇLÜ VE KARARLI DURUŞ

“2015 Antalya zirvesinin belki de en önemli sonuçlarından biri, dünya ekonomisinin ve nüfusunun çok büyük bir bölümünü temsil eden G-20 ülkelerinin terörizmle mücadele konusunda güçlü bir duruş ortaya koymuş olmalarıdır. Ortak bildiri, bu konudaki kararlı duruşumuzu ortaya koyması bakımından önem ifade etmektedir. Terörizmi herhangi bir dinle ilişkili hale getirmek son derece yanlış olduğu gibi, o dinin mensuplarına yapılacak en büyük hakarettir, en büyük saygısızlıktır. 

AYRIM YAPILMAKSIZIN

Terör örgütleri arasında ayrım yapılmaksızın bu tehditle kararlı şekilde mücadele edilmelidir. Biz, DAİŞ terörüne karşı da El-Kaide, Boko Haram, PKK, PYD, YPG, DHKP-C gibi terör örgütlerine karşı da aynı kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz. G-20’de temsil edilen ve içinde Türkiye’nin de bulunduğu Müslüman liderler olarak, İslam ile hiçbir ilgisi olmayan DAİŞ terörüne ve vahşetine karşı ortak sorumluluklar üzerinde durduk.

YÖNETİLEMEYEN ÜLKELER

Çevremizde, artık yönetilemez hale gelmiş ülkeler ortaya çıktı. Suriye, bu konuda en fazla öne çıkan yerdir. Uluslararası toplumun, Suriye meselesinde artık etkin bir işbirliği, külfet paylaşımı ve samimi bir dayanışma içerisinde hareket etmesi gerekir. Suriye’nin, toprak bütünlüğünün korunması, terörden arındırılması ve çoğulcu, demokratik ve meşru bir siyasi yapıya kavuşması, bu sürecin ana hedefleridir. Kendi halkını katleden Esed’in Suriye’nin geleceğinde yeri yoktur. Esed, bu şansını çoktan kaybetmiştir. Unutulmamalıdır ki Suriyeli mülteciler DAİŞ’ten ve Esed rejiminin devlet teröründen kaçıyor. Mülteci olayıyla terör olayını birbirine asla karıştırmamak gerekir. Bu insani krizle mücadelede samimi bir dayanışma ortaya koymalıyız.” Erdinç ÇELİKKAN/Hürriyet
Başa dön tuşu