SürmanşetTürkiye

Erdoğan, Putin görüşmesinin ayrıntılarını MYK’da anlattı: İşgale de yaptırımlara da karşıyızTC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesine ilişkin bilgi verdiği partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, ‘denge politikasını’ sürdürecekleri mesajını vererek “işgale de, yaptırıma da karşıyız” değerlendirmesini yaptı. Putin’e “işgali doğru bulmadığını”söyleyen Erdoğan, “NATO’nun Rusya’nın toprak bütünlüğüne karşı kararlarına destek vermeyeceklerini” de kaydetti.
TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen Pazar günü Rusya Devlet Başkanı Putin’le yaklaşık 1 saat süren telefon görüşmesi ve taraflarla ilgili yürüttüğü telefon diplomasisi konusunda, parti yönetimine bilgi verdi.AKP kaynaklarının verdiği bilgiye göre Erdoğan, Avrupa ülkeleri ve ABD’nin Rusya’ya kültür sanat alanında uyguladığı yaptırımlara sert tepki gösterdi.

Bolşoy Balesi’nin gösterim iptalleri, orkestra şeflerinin sözleşmelerini iptal edilmesi, Dostoyevski’nin de aralarında bulunduğu Rus edebiyatının tanınmış isimlerinin eserlerinin müfredatlardan çıkarılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Erdoğan, “Bu, Nazi anlayışıdır. O dönem yaşananlardan hiç mi ders alınmadı? Savaşı durdurmak için bazı çabalar ortaya konur ama işadamına, sanatçıya böyle tutum alamazsın” görüşünü dile getirdi.

Başa dön tuşu