Ercan'ın yeni sahibinden önemli açıklama! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ekonomi

Ercan’ın yeni sahibinden önemli açıklama!

ULUSLARARASI havayolu şirketleriyle teker teker görüşerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) tanıtımını yapan Taş Yapı İnşaat, adaya 10 milyon turist çekmeyi hedefliyor. KKTC’de Ercan Havaalanı ihalesini kazanan ve adanın gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için çalıştıklarını söyleyen Taş Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, “Akdeniz’in en büyük adası Kıbrıs. Kıbrıs’ın uluslararası ortamda maruz kaldığı haksızlık nedeniyle firmalar buraya uçmuyoruş gerçekleştirmiyor. Her şeyi devletten beklememek lazım. Kıbrıs’a turist taşımaları için görüşüyoruz ama hepsi bize haklısınız dese de harekete geçmiyorlar” dedi.

1 MİLYAR EURO KAZANDIRACAK


Yenileme ve yeni havaalanı inşaatının dahil olduğu 350 milyon euroluk porjeye imza atan Taş Yapı, KKTC’ye 20 yılda 1 milyar euro kazandırmayı hedefliyor. Projenin 100 milyon eurosunu yatırdıklarını ve 250 milyon euro daha yatıracaklarını anlatan Turanlı, “İnşaat çalışmaları başladı. 4 yıl sonra da KKTC’ye gelirden pay ödemeye başlayacağız. Her yıl 15-20 milyon euro ödeyeceğiz. Toplandığında 20 yılda 1 milyar Euro gibi bir rakam ortaya çıkacak. Kıbrıs’a giden dönen uçaklar havaalanı hepsi tam kapasite ile çalışıyor. Geleceği çok parlak bir yer. Biz de geleceğe yatırım yapıyoruz” diye konuştu.

SADECE KUMAR OLMAYACAK

KKTC’ye bugüne kadar sadece gazino ve kumarhanelerle bir imaj çizildiğini, hedeflerinin bunu ortadan kadırmak olduğunu belirten Emrullah Turanlı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kıbrıs’ın 50 binlik yatak kapasitesi var.
Kıbrıs’ı kongre adası haline getireceğiz. Bir kaç tane eksik 5’er bin kişilik kongre salonu yapılması lazım. Yer bakıyoruz. Orada turizm yatırımcısı olar arkadaşlarımızla beraber de yapacağız. Şu anda yılda 1.5 milyon turist geliyor. Benim hayalim havaalanı bitene kadar Kıbrıs’ın uluslararası tanıtımı için mücadele ederdek 5 yıl içinde 6-7 milyona ondan sonra da 10 milyona çıkaracağız. Yılda 10 milyon misafir olduğunda orası bir cennete dönüşecek. Havaalanını da ona göre şekillendirdik.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar