EOKA'nın silahlı faaliyetlerine başlamasının yıldönümü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Güney Kıbrıs

EOKA’nın silahlı faaliyetlerine başlamasının yıldönümü

EOKA'nın silahlı faaliyetlerine başlamasının yıldönümü

Alithia gazetesi Güney Kıbrıs halkının, EOKA mücadelelerinin başladığı 1 Nisan tarihini bu yıl çok zor koşullar altında kutlamakta olduğunu yazdı.1 Nisan dolayısıyla, bugün, saat 10.00’da Ay. Yoanni Kilisesinde ayin gerçekleştirileceğini, saat 11.00’de ise Rum Merkezi Cezaevindeki EOKA’cı mezarlarına çelenk konulacağını kaydeden gazete, öte yandan 1955-59 EOKA Mücadelecileri Birliği’nin, ekonomik krize bağlı olarak Güney Kıbrıs’ın geçirdiği zor günler dolayısıyla “Tasos Papadopulos-Eleftheria” spor salonunda gerçekleştirilmesi planlanan töreni iptal ettiklerini açıkladığını aktardı.

Gazete yarın ise dini ayin, konser, film gösterimi gibi bir dizi etkinliğin düzenleneceğini belirtti.


PARTİ VE SİYASİLERİN KIBRIS SORUNU VE EKONOMİ KOKAN AÇIKLAMALARI

Fileleftheros gazetesi “İşgale ve Krize Karşı Direniş Mesajları” başlıklı haberinde, Rum siyasi partilerin, bu yıl 1 Nisan dolayısıyla yaptıkları açıklamalarda ekonomik krizin göğüslenesi ve “Kıbrıs’ın kurtuluşuna yönelik mücadele” mesajları verdiğini yazdı.

Habere göre DİKO, Kıbrıs Helenizm’ini, Güney Kıbrıs’ın içine girdiği böyle kritik bir aşamada, direniş, tahammül yüreklilik ve kararlılık stoklarını seferber etmeye, ayrıca adalet ve haklarını savunmak için mücadele barbatalarını harekete geçirmeye çağırdı.

Bugünkü 1 Nisan yıldönümünde Kıbrıs Helenizm’inin doğal ve milli yaşam mücadelesi verdiğine dikkat çeken DİKO, ekonominin istikrara kavuşması ve ülkenin Türk boyunduruğundan kurtulması için mücadele etmeye devam edeceklerini de belirtti.

EVROKO, Güney Kıbrıs’ın geçirdiği bu kritik dönemde, Rum Yönetimi ve siyasi liderliğin, aynı zamanda vatandaşların, toplum ve ekonominin iyileşmesi ve Kıbrıs’ın tarihteki sürecine devam etmesi için mümkün olan her şeyi yapmaları gerektiğini vurguladı.

Çevreciler ve Ekologlar Hareketi, ülkenin yaralanan ekonomisinin iyileştirilmesi çabalarına paralel olarak, Türkiye’nin, kendi çıkarlarına hizmet edecek Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili çabalarının engellenmesi için diplomatik düzeyde çabalar gösterilmesinin gerekliliğine işaret etti. Çevreciler, Türkiye’nin “ülkenin” doğal zenginliklerini de talep ederek yayılmacı politikasını artırdığını savundu.

Simerini gazetesine göre DİSİ, 1 Nisan dolayısıyla yaptığı açıklamada, bugün ekonomik krizle karşı karşıya bulunduklarını belirterek, bu kışkırtmayı göğüslemelerinin en güvenilir ve ektili yolunun, yönlerini tarihin değerlerine çevirmeleri ve 1955 ve 59’da olduğu gibi halkın mücadelelerinden ders almaları olduğunu kaydetti.

Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonas Nikolau, “Yeri”de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bu zor günlerde, 1821 ve 1955 mücadelecilerinin sarsılmaz inancı, güçlü iradesi ve mücadele ruhunun kendilerini aydınlatması dileğinde bulundu.

Rum Savuma Bakanı Fotis Fotiu ise 25 Mart 1821 ve 1 Nisan 1955 dolayısıyla düzenlenen törendeki konuşmasında, Kıbrıs Helenizm’inin, tüm bu yıllar boyunca, zor zamanlarda yeninden organize olduğunu, mücadele verdiğini ve ileriye doğru gittiğini kanıtladığını belirtti.

Kıbrıs sorununa değinen Fotiu,  “İşgal ve istilanın oldubittilerine son verecek” ve birleşik Avrupai Kıbrıs’ta barış içerisinde birlikte var olmanın yolunu açacak barışçıl ve kalıcı çözümü kimsenin kendilerinden daha çok istemediğini savundu.

1974’ten sonra en kritik günler ve saatler geçirmekte olduklarını söyleyen Fotiu, AB’deki bazı ortaklarının önlerine koydukları bazı ikilemlerin neticesinde zor bir durumda bulunduklarını belirterek, bu kritik anlarda birlik olunması çağrısında bulundu.

Alithia gazetesi 1 Nisan dolayısıyla dün, Yunanistan’da da ayin gerçekleştirildiğini yazdı. Habere göre ayine Güney Kıbrıs’ın Atina Büyükelçiliği yetkilileri, bazı Rum örgütler, Yunanistan devlet yetkilileri, siyasiler ve vatandaşlar katılırken, Kültürel Miras Teknik Komite Başkanı Takis Hacıdimitriu, burada bir konuşma yaptı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar