Engellilere, otobüs engeli - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Nisan 14, 2024
Kıbrıs

Engellilere, otobüs engeli

Engellilere

HER GÜN BİR ARIZA… Paşaköy, Vadili, Yıldırım, İnönü, Akdoğan, Beyarmudu ve Alaniçi köylerinden İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi’ne öğrenci taşıyan otobüste her gün bir arızalanıyor. Minibüsün bozuk olması nedeniyle okullarına gidemeyen engelli öğrenciler, bunalıma girip kendilerine zarar veriyor

VELİLER İSYANDA… İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi’ne öğrenci taşıyan minibüsün her gün arızalanması nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen veliler isyan etti. Veliler, çocuklarının diğer çocuklara göre farklı geliştiğini ve okula gidememekten diğer çocuklara göre daha çok etkilendiğini söyledi


Engelli öğrencilere engel üstüne engel üstüne engel konuluyor. Tek sosyal faaliyetleri okulda arkadaşlarıyla oyunlar oynayıp, sanat öğrenmek olan Paşaköylü, Vadilili, İnönülü, Akdoğanlı, Yıldırımlı, Beyarmudulu ve Alaniçili 14 engelli öğrenci okul servisinin bozuk olması nedeniyle okula gitmekten bile mahrum ediliyor.
İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi’ne giden 14 öğrenci bölgeden okula giden minibüsün hemen hemen her gün arızalanması nedeniyle haftanın iki günü okula gitse üç günü gidemiyor. Öğrenciler okula gidebildiği günlerde de yolda birçok kaza tehlikesi atlatarak okullarına ulaşabiliyor.

Velilerin akılları çocuklarında kalıyor
Çocuklarının sosyalleşmesini engellememek için bozuk servisle çocuklarını okula göndermek zorunda kalan ailelerin her gün akılları çocuklarında kalıyor.
Gelişim süreci diğer öğrencilerden farklı olan engelli öğrenciler, okula gidemedikleri için bunalıma giriyor. Bunalıma giren engelli öğrenciler, kendilerine hatta ailelerine istem dışı olarak zarar verebilecek bir duruma geliyor.

Her gün bir arıza
Bazı günler ise okula gitmek için otobüse binen öğrenciler, yolda otobüsün bozulması nedeniyle daha okula ulaşmadan evlerine geri geliyor. Paşaköy, Vadili, İnönü, Akdoğan, Yıldırım, Beyarmudu ve Alaniçi köylerinden İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi’ne öğrenci taşıyan servisin her gün ya gaz pedalında, ya frenlerinde bir sorun çıkıyor.

Veliler isyan etti…
Havadis’e konuşan, Nadir Tulu, Huriye Yeşilkuşak ve Meryem Ertaş, çocuklarını her okula gönderdiklerinde okul servisinin bozuk olması nedeniyle akıllarının çocuklarında kaldığını söyledi. Çocukları okula ulaştırmak için yeni minibüs alınması gerektiğini belirten veliler, “Zaten gelişimleri diğer çocuklardan farklı. Bir de önlerine bu engeli koymasınlar” dedi. 

“Biz okula gitmek istiyoruz”
İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi öğrencisi olan Neydin Tulu, Remzi Yeşilkuşak ve Metin Ertaş, okullarını ve öğretmenlerini çok sevdiklerini belirtti. Öğrenciler, “Hep kaza atlatıyoruz” dedi.

Yağlı: Bir türlü çözüm bulunmadı
Birçok velinin çocuklarını servis sorunu nedeniyle kendisi ulaştırmak zorunda kaldığını belirten Engelsizsiniz Platformu Kurucu Başkanı İlyas Yağlı, şu şekilde konuştu:
“Okul açıldığı dönemden beri otobüs sorunu devam ediyor. Çocuklar kendi imkanları ile okula gitmeye çalışıyor. Bir bakanımız özel okula otobüs bağışladı. Ancak devlet okuluna bağışlanmadı. Bu çocuklar okula gitmediğinde istem dışı olarak kendilerine de çevrelerine de zarar verebiliyor. Sosyal ortama alıştıkları için evde kalamazlar. Bu konu ilgili birçok yetkili ile görüştük ancak değişen bir şey olmadı.”                        

 

Veliler ne dedi?
Nadir Tulu:

Biz çocuklarımıza bakarız. Ancak farklı gelişen çocuklar oldukları için okula gidemediklerinde bunalıma giriyorlar. Okul servisinin bozuk olması nedeniyle haftanın iki günü okula gitseler üç günü gidemiyorlar. Artık yeni bir minibüs alınmasını istiyoruz. Bu konuda bize yardımda bulunması için özel şirketlere de çağrı yapıyoruz. Okuldan ve öğretmenlerden çok memnunuz. Çocuklarımız öğretmenlerini çok seviyor.

Huriye Yeşilkuşak:
Çocuklarımız her gün okula kaza tehdidi atlatarak gidiyor. Bir gün minibüsün gaz pedalı basılı kalıyor. Diğer gün frenleri tutmuyor. Çocuklarımız her gün ölümden dönüyor. Bazen okula gitmek için servise biniyor. Servis bozulduğu için geri dönmek zorunda kalıyor. Farklı gelişen çocuklar oldukları için bu durumdan daha çok etkileniyorlar.

Meryem Ertaş:
Okul servisinin bozuk olması nedeniyle çocuklarımız haftanın iki günü okula gidebilse üç günü gidemiyor. Farklı gelişen çocuklar oldukları için bu durumdan çok etkileniyorlar bunalıma giriyorlar. Kendilerine zarar verecek boyuta bile geliyorlar. Biz yeni bir minibüs alınmasını istiyoruz.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar