ENGEL OLMAYIN - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
KıbrısKöşe Yazarları

ENGEL OLMAYIN

Hatice Düzgün

Çocuk yetiştirirken hepimizin bildiği,ama uygulamada nedense zorlandığımız “ çocukların yapabileceği işlerde  engellenmemesi gerekliliğinin gelişimsel sorumluluğudur”. Bu gelişimsel sorumluluğu ,yüzyıllardır çocuk eğitiminde “ yapabilmem için bana yardım et” felsefesi ile uygulamalı öğretim yapan Montessori okullarında ve evde montessori eğitimine destek veren veliler  ile gereklerini yerine getirmeye çalışıyoruz .


Neden çocuklar yapabilecekleri işlerde engellenmemeliler? Neler söyleyerek ve ne yaparak onları engelliyoruz? Bakın çocuk gelişimci, erken çocukluk eğitimcisi,akademisyen,yazar, oyun dostu Belma Tuğrul ne söylüyor ; Bazı çocuklar kolaylıkla yapabilecekleri bir iş için,bazen de ufak bir yardım ve yüreklendirme ile yapabilir seviyeye gelebilecekleri bir iş için malesef yetişkinin güvensizliği ve müdahaleleri ile karşılaşırlar.Çocuk hevesle işe koyulduğunda “sen yapamazsın, bu iş sana göre değil,seni aşar,bozarsın,dökersin, düşersin , dur yapma bırak, daha o kadar büyümedin,uslu dur, acele etme hevesini sonraya sakla, büyüdüğünde yaparsın, başımıza iş çıkarma…”gibi moral bozan,umut kıran, düşük beklentilerin dile getirildiği sürekli duya duya o işi yapar durumdayken artık gerçekten yapamaz duruma gelir. Kendine olan güvenini inancını bir daha geri alamayacak şekilde terk eder.

Oysa ki çocuğun çevresine yarar  sağladığını işe yaradığını üretebildiğini , becerebildiğini deneyebileceği gelişimsel sorumluluklara gereksinimi vardır.

Bazı ailelerde  ise sözsüz sesiz bir kontrol ve hakimiyet vardır.Yani çocuk daha o işi yapmayı aklından bile geçirmeye vakit bulmadan bir bakmış ki her şey çoktan kendisine kıyamayan aşırı koruyucu, kollayıcı ebeveyinleri tarafından yapılmış olmuş bitmiş  her şey.

Çocuğun yapmaya heves  ettiği işin başında olması,sorumluluk alması,o iş riskli olsa dahi, o risklerin olası sonuçları ile baş etmeyi göze alması,çocuğun sağlıklı büyüme  gelişme  ve öğrenme deneyimi olarak kabul edilmelidir.

Çocuklar yetişkin dünyasının sorumluluklarını üstlenmeye ve onların işlerini yardım etmeye heveslidir. Çocukların heveslerini kırmamak gereklidir. Bu değerli görüşleri için Belma Tuğrula yurdum ve tüm dünya çocukları için teşekkür ediyorum. Yüzyıllardır  ayni gayretle büyümek için çaba sarf eden çocuklara  lütfen engel olmayalım.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar