Enerji ihraç eden Amerika! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Köşe Yazarları

Enerji ihraç eden Amerika!

Son on beş-yirmi yıldır, özellikle Çin ve Hindistan gibi yükselen ekonomiler dünya enerji piyasalarında talebin patlamasına yol açtılar. Önümüzdeki yıllarda, yükselen ekonomilere ek olarak Asya, Pasifik, Afrika, Latin Amerika ve Orta Doğu’da hızla büyüyen diğer ekonomilerin de bu talep artışını körükleyeceği öngörülüyor. Exxon Mobil geçen ay içinde Amerika baskısını yayınladığı “Enerjiye Bakış: 2040 Görüntüsü” isimli raporunda, 7 milyardan 9 milyara doğru yükselen dünya nüfusunun enerji ihtiyacının önümüzdeki 25 yılda %35 artacağını tahmin ediyor.

* * *


Son yıllarda artan talep enerji fiyatlarını yükseltmiş vaziyette. Talepte öngörülen %35lik artış bu yükselmenin devam edeceğine işaret ediyor. Buraya kadar bilinmeyen bir şey yok. Fakat Exxon Mobil’in Kuzey Amerika özellikle de Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin enerji üretim ve tüketimi konusunda öngördükleri son derece ilginç.
* * *
Birincisi, doğal gaz ve petrol üretimini son otuz yılın en yüksek seviyesine çıkaran ABD bir iki yıl içinde doğal gaz ihraç eder duruma geliyor. Yükselen enerji fiyatları ve hızla geliştirilen teknolojiler, Teksas, Kuzey Dakota ve Pennsylvania eyaletlerinde bulunan ve daha önce çıkarılması ekonomik olmayan büyük miktarlardaki kaynakların kullanılmaya başlamasına yol açmış. Exxon Mobil bu bölgelerde ve henüz dokunulmamış sahalardaki rezervlerin de işlenmeye başlaması ile ABD’deki petrol ve doğal gaz üretiminin artmaya devam edeceğini öngörüyor; Federal Hükümetin, Meksika Körfezi’nde derin sularda ve kamuya ait arazilerdeki rezervlerin kullanım hakkını özel şirketlere vermesi bekleniyor. Bunun gerçekleşmesi, Exxon Mobil’in tahminlerine göre üretimin 2040 yılına kadar ciddi boyutlarda, %40 oranında artması anlamına geliyor.
* * *
İkincisi ise bu üretim artışı olurken ABD’nin enerji tüketimi azalıyor. 2040 yılına kadar nüfusun artmaya devam etmesi ve ekonominin ikiye katlanması durumunda bile Amerika’daki enerji tüketiminin %5 düşmesi bekleniyor. Bunun sebebi ise aniden Amerikalıların enerjiyi kullanma şekillerini değiştirmeye karar vermeleri değil. Obama yönetimi evleri daha az enerji kullanarak soğutacak veya ısıtacak şekilde inşa edenlere ciddi miktarlarda vergi kolaylıkları yaptı. Biraz da ekonomiyi canlandırmak ve bir taşla iki kuş vurmak için ev sahiplerine, eskimiş ısıtma ve soğutma tesisatlarını daha hesaplı çalışanları ile yenilemeleri için vergi kredileri sağladı.  Evlerin duvarlarını ve pencerelerini daha iyi yalıtım sağlayacak şekilde yenilemelerine de benzeri teşvikler verdi. Aynı zamanda, 2016 yılına kadar üretilecek arabaların ortalama en az bir galon benzinle 36,5 mil gidecek şekilde dizayn edilmesi koşulu kondu. 
* * *
Üretimin artarken tüketimin kısılıyor olması, ABD’nin yakın bir gelecekte net enerji alan yerine satan bir ülke durumuna gelmesine yol açacak. Bu da sadece ekonomik değil jeopolitik dengelerin ciddi bir şekilde değişmesi anlamına gelecek; özellikle ABD ve petrol ihraç eden ülkeler arasındaki ilişkilerde ABD’ye ciddi bir avantaj kazandıracak.
* * *

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar