Yaşam

Endişe etmeyin, egzersiz yapınSeks hakkında bildiğimiz yanlışlar doğrulardan çok daha fazla. Çünkü herkesin hayatında önemli bir yere sahip olsa da seks hakkında konuşmak bize “yanlış” geliyor! Oysa daha fazla “bilgi” daha “mutlu” olmanızı sağlayabilir.
Konuyu biraz daha açalım: İyi seksin olmazsa olmazlarından biri konsantrasyondur derler. Fakat özellikle erkekler, yaşadıkları “performans endişesi” nedeniyle bir türlü “olaya” konsantre olamaz. Bu da yaşadıkları endişenin daha da derinleşmesine yol açar. Oysa bu sorunun da çaresi var. Hem de ilaç kullanmadan…
Kylie Minogue’un yeni şarkısını duymuşsunuzdur. Kabaca “seks egzersizi” olarak çevirebileceğimiz “Sexercise” adlı yeni şarkısında Minogue “Let me see you sexercise” diyor: “Seni seks egzersizi yaparken göreyim”. Seks egzersizi ya da İngilizce dışındaki dillere de yerleşen haliyle sexercise aslında uzun zamandır kullanılan bir tanım. Minogue’un uydurduğu
bir kelime değil yani. Ve sexercise, cinsel kondisyonunuzu yükseltmenize yardımcı
olacak hareketlerden oluşuyor.
Seksi ne kadar severseniz sevin eğer vücudunuz yeterli seviyede değilse seks sizin nefesinizi keser. Hayır, “nefesiniz keser”
tabiri mecazi anlamda kullanılmamıştır.
Çünkü cinsel kondisyonunuz kendi vücut ağırlığınızı ne kadar taşıyabildiğinize bağlıdır. Eğer siz kendi vücut ağırlığınızı yeteri kadar taşıyamazsanız seks yaparken koşar adım dört kat merdiven çıkmış gibi nefesiniz kesilir ve devam edemezsiniz. Fakat biraz sexercise ile cinsel kondisyonunuzu artırabilirsiniz.
1- Bacaklar omuzlarda ise…
Erkekler için bir egzersiz. Bu egzersiz için tek ihtiyacınız olan çoraplarınızın ayağınızda olması ve parke gibi üzerinde rahat kayabileceğiniz bir zemin… Şınav pozisyonu aldıktan sonra ellerinizi sabit tutuyorsunuz ve vücudunuz düz bir hal alana kadar ayaklarınızı geri kaydırıyorsunuz. Sonra da ayaklarınızı tekrar öne kaydırarak dizlerinizi büküyorsunuz. Bu hareketi dayanabildiğiniz kadar çok yapmalısınız. Bu egzersiz hem misyoner hem de bacakların omuzlarda olduğu pozisyonunda işinize yarayacak.2- Üstte daha az yorulmak için
Kadınları ilgilendiren bu hareket pilates topunun üzerine oturarak yapılıyor. Bu harekette bacaklarınız omuz genişliğinde açık olmalı. Ellerinizi düz olarak öne uzattıktan sonra topun üzerine oturup kalkmalısınız. Yorulana kadar tekrarlayacağınız bu hareket hem karın bölgenizi hem de bacaklarınızı çalıştırır. Böylece üstte olduğunuz pozisyonlarda daha az yorulursunuz. Ne demişler, acı yoksa zevk de yok!

3- Hem kadın hem erkekler için
Cinsel kondisyonunu artırmak isteyenlerin bellerindeki kasları da güçlendirmeleri gerekiyor. Bu,
erkek- kadın ayrım yapmaksızın
herkes için geçerli. Bunu sağlamak için yapılması gereken egzersiz ise çok basit: İlk önce bir ayağınızı diğerinin önüne alıyorsunuz. İki ayağınız arasında en az yarım metre mesafe olmalı. Bu mesafeyi ayarladıktan sonra yapmanız gereken dizlerinizi hafifçe bükmeniz. Ardından belinizi öne ve arkaya hareket ettiriyorsunuz. Özellikle bir pozisyon belirtmeye gerek yok. Bel kaslarının güçlenmesi her pozisyon için işinize yarayabilir.

4- Kadınlar üstte olduğu zaman…
Erkeklerin cinsel kondisyonlarını yükseltmek için kalçalarını da çalıştırmaları gerekiyor. Bunun için yapılan egzersizlerden biri de köprü kurmak. Eller yanda, dizler hafifçe bükülmüş olarak sırtüstü uzandıktan sonra kalça ve uyluklarınızı yukarı kaldırarak köprü kurabilirsiniz. Bu egzersiz için belirli bir sayı vermeye gerek yok. Yorulana kadar kalça ve uyluklarınızı yukarı kaldırıp indirerek çalışabilirsiniz.
Bu hareket de kadınların üstte olduğu pozisyonlar için ideal.

5- Kadınlarda performans için
Kadınların işine yarayacak egzersizler genelde pilates toplarıyla yapılıyor. Keza bu egzersiz de… Bu egzersiz için elleriniz yerde ve tüm vücudunuzun gergin olması gerekiyor. Ayaklarınızı pilates topunun üzerine uzattıktan sonra nefes vererek bacaklarınızı tek tek yukarı kaldırmalısınız.
20 hareketten
üç set halinde
60 kez bu hareketi yapmanız bacak kaslarınızı güçlendirecektir. Bu da kendi vücut ağırlığınızı uzun süre taşıyabilmenizi sağlar. n

6- misyoner pozisyonu için
Omuz, kol ve göğüs kaslarınızı geliştirmek için yapmanız gereken şey şınav çekmek. Klasik şınavdan farklı olarak bu kez pilates topu kullanabilirsiniz. Pilates topunuz yoksa ayaklarınızı yerden daha yüksek bir yere örneğin koltuğa uzatarak da aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Amaç belinizi düz tutmak; kol, omuz ve göğüs kaslarını çalıştırmak. Bu hareketi
15 şınavdan oluşan üç set halinde yapabilirsiniz ve toplamda 45 şınav çekmiş olursunuz. Tabii kol, göğüs ve omuz kaslarını çalıştırdığı için bu egzersizin misyoner pozisyonundaki performansınızı geliştireceğini söylememize bile gerek yok!

Minogue da yapıyor
Ünlü şarkıcı Kylie Minogue da yeni klibinde sexercise yapıyor. Zaten yeni şarkısının adı da “Sexercise”.

Başa dön tuşu