Kıbrıs

En azından artık bir mezarı olacakYILLARCA ARADILAR:  1963 olaylarından sonra kaybedilen ve izine rastlanmayan İrfan Mehmet’i ailesi 50 yıldır İrfan Mehmet’i arıyordu. Başvurmadığı dernek ve yetkili kalmayan aile geçtiğimiz hafta Kayıp Şahıslar Komitesi çalışmasının sonuncunda İrfan Mehmet’in kemiklerinin bulunduğu haberini aldı
BABASINI HİÇ TANIMADI: İrfan Mehmet’in oğlu Uğur Baysalhan’ın ise babasını hiç tanıma şansı hiç olmadı. Annesinin kendisine hamile olduğu zaman babasının kaybolduğunu anlatan Baysalhan “En azından artık babam için dua edebileceğim bir mezarı var” dedi50 senedir kaybedilen İrfan Mehmet, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmaları sonucunda 16 Eylül Pazartesi günü Strovolo bölgesinde bulundu. Haberi salı günü alan aile sevinci ve hüznü bir arada yaşadı.
İrfan Mehmet 1963 yılında Rumlar tarafından kaçırılmış ve daha sonra izine hiç rastlanamamıştı. Mehmet’in kaybolduğunda eşi İlkay İrfan Nart ise oğlu Uğur Baysalhan’a hamileydi.

Yıllarca aradılar…
İrfan Mehmet’in eşi İlkay İrfan Nart ve oğlu Uğur Baysalhan, İrfan Mehmet’i bulmak için yıllarca başvurmak dernek, yetkili bırakmadı. Ancak aile geçtiğimiz haftaya kadar İrfan Mehmet’ten tek bir iz bile bulamıştı.

Babasını hiç tanımadı…
İrfan Mehmet’in oğlu Uğur Baysal ise babasını hiçbir zaman tanıma şansı bulmadı. Annesinin kendisine hamile olduğu zamanda babası kaybolan Baysalhan babasını sadece fotoğraflarda görebildiği ve annesinin anlattığı kadarıyla tanıyabildi.

Baysalhan: Üzüntü hiçbir zaman bitmez
Baysalhan, babasının kemiklerinin bulunması ile sevinci ve hüznü bir arada yaşadıklarını anlattı ve “Yıllardır nerde olduğunu bilmiyorduk. Artık en azından gidip dua edebileceğimiz bir mezarı olacak” dedi.
Kendisinin tek çocuk olduğunu ve babasının annesi kendisine hamileyken kaybolduğunu ifade eden Baysalhan, annesinin babası İrfan Mehmet’in bulunması için birçok yetkili ve dernekle temasa geçtiğini kaydetti.

“Annem ve babam akrabaydı”
Babasının aslen Vadili olduğunu anlatan Baysalhan, annesiyle evlendikten sonra Lefkoşa’ya taşındığını belirtti. Baysalhan şu şekilde konuştu:
Annem ve babam akrabaydı. Anneannemle babam iki kardeş çocuğuydu. Bu nedenle babam sık sık annemin evine gidiyordu. Bu şekilde tanışıp evlendiler. Annem Lefkoşa’ya da yaşadığı için babamda Lefkoşa’ya taşındı. Ben ailenin tek çocuğuyum. Ancak bende babam annem beni hamileyken kaybolduğu için babamı hiç tanımadım. Ama en azından şimdi babamın gidip dua edeceğim bir mezarı olduğu için mutluyum. Hüzünse hiç bitmez.”

Cenaze bugün…
Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmaları sonucu Strovolo bölgesinde bulunan İrfan Mehmet’in cenazesi bugün Lefkoşa İsmail Safa Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından toprağa verilecek.

Başa dön tuşu