Röportaj

Emrullah Turanlı’dan Havadis’e çok özel açıklamalar!


“PARA HAZIR AMA BAŞLAYAMIYORUZ”: Turanlı, Ercan konusunda ortada duran engellerin aşılmasını beklediklerine dikkat çekerek, bu engeller nedeniyle işe başlayamadıklarının altını çizdi. Turanlı, “50 milyon Euro paramız bankada bekliyor. Proje hazır, işe başlamak istiyoruz başlayamıyoruz. Buraların üzerinde var olan binaların bir an evvel yıkılıp, boşaltılarak bize teslim edilmesi gerekiyor” dedi

PROJEDEN FARKLI İŞLER DE YAPILACAK: Yeni bir terminal binası yapılmayacağına dair bazı iddialar da cevaplayan Turanlı, “Bu terminal binası çalışmaya başladığı zaman bu kişiler ne söyleyecek merak ediyorum. Bu havaalanı yapılacak. Hem yeni terminal binası hem de projesinden büyütülerek yapılacak. Mesela projede otopark sayısı 750’dir bizim tasarımız bin 800’dür”

Baykan GÜRSES ÖZDAĞ
Ercan’ın yeni sahibi Emrullah Turanlı,  Kuzey Kıbrıs’a uygulanan uçuş ambargosunu deleceklerini, bunun için çalıştıklarını söyledi.
Ercan Havalimanı işletmesini 25 yıllığına kiralayan ve özelleştirme karşıtları tarafından eleştirilen Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, Havadis’e özel açıklamalarda bulundu.
Uzun yıllardır inşaat sektöründe olduğunu söyleyen Turanlı, Ercan Havalimanı projesinin de büyük bir proje olması nedeniyle bu yönde adım attıklarına işaret etti. 300 milyon Euro ile Ercan’ın işletme ve yapımını üstlendiklerini  belirten Turanlı, zamanında gerekli ödemeyi yapmış olmalarına rağmen, hala yer teslimi yapılmaması nedeniyle yeni terminal ve pist yapımına başlayamadıklarını dikkat çekti. Yatırıma başlamak için bir yıldır 50 milyon Euro’nun bankada bekletildiğini kaydeden Turanlı, yer teslimi yapılmadığı için zaman kaybı yaşadıklarına dikkat çekiyor. Ercan’ın özelleşmesinin sonrasında görev yapan personelin durumunun ne olacağına dair soruları da yanıtlayan Turanlı, “Kimseyi işten çıkarmayacağız, aksine Kıbrıslı arkadaşlarımızı işe almaya çalışıyoruz” diye konuştu

“Ercan işletmesi büyük bir proje… Kar amacımız yok”
İlk olarak Kıbrıs’ta neden yatırım yapmak istediğine ilişkin sorularımızı yanıtlayan Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, Ercan Havalimanı projesinin önemli bir proje olması nedeniyle buraya geldiklerini, ciddi bir yatırım yapmak niyetinde olduklarına işaret etti.
Turanlı şunları söyledi:
“Ercan Havalimanını işletmek büyük bir projeydi. Taş Yapı büyük projelerin yatırımcısı, 40 yıldır yatırım yapıyoruz. Ercan projesi,  herkesin yapabileceği bir proje değil, ciddi bir projedir. Ciddi bir sermaye gerektiriyor. Aradığımız projelerden birisiydi. Biz Ercan Havalimanı’nın özelleşeceğini 10 gün kala duyduk ve ihaleye girdik. Bu projede kar amacı değil, gelecek planımız var.”

“Eninde sonunda çözüm olacak… Burası bol bir toprak değil”
Ercan ihalesi ile ilk etapta kar amacı taşımadığını söylemesine karşın, neden böylesi bir projeye girdiğini sorusuna yanıt veren Emrullah Turanlı şöyle devam etti:
“Yatırımcı bir günde zengin olmuyor. Bu yatırımı yaparken hesap yaptık. Evet, bugün burası zarar ediyor, ancak Kıbrıs’ın fiziki yapısı ve lokasyonu son derece zengin… Eninde sonunda burada bir barış sağlanacak. Burası boş bir toprak değil, yanlış hesaplar yapılıyor. Burada 500 bin kişi yaşıyor, 3 milyon da giriş-çıkış yapılıyor. Bu kadar ciddi, medeni bir toplumun yaşadığı bir toprağın Uluslararası hakkını alması gerekiyor. Ben hiç endişe etmiyorum. Uluslararası hukukta insanların seyahat özgürlüğü vardır, bunu engelleyemezsiniz. Devlet olarak tanımak ayrı bir şeydir, uluslar arası uçuş özgürlüğü başka bir şeydir…”

“Kıbrıs’a gelecek insan sayısı her yıl % 7 artacak”
Ercan Havaalanı projesinin tamamlanmasıyla ülkeye gelecek insan sayısında artış yaşanacağını ifade eden Turanlı, “Kıbrıs’a gelen insan sayısının her yıl % 7 ve 8 büyüyeceğine inanıyorum. Bizim hesaplarımıza göre bu oran % 7,5 civarında… Bu sene biraz düştü, % 5,5 oranında bir artış oldu. Gelecek yıllarda bu artacaktır. Biz de o zaman bu havaalanından para kazanmaya başlayacağız. Endişe etmiyoruz, bu sene ya da önümüzdeki 3 sene kazanmayabiliriz, ama bu artış oranları arttığı sürece biz de kazanmaya başlayacağız” diye konuştu.

“100 milyon Euro ödedik. Bu Kıbrıslı için bir rüyaydı”
“Proje için 100 milyon Euro para ödedik” diye konuşan Emrullah Turanlı, bunun bugüne kadar Kıbrıslılar için bir hayal olduğunu iddia etti. Turanlı şöyle konuştu:
“Kıbrıslı bizden 100 milyon Euro para aldı. Bir yıl önce sizin cebinize 100 milyon Euro para verdik. 4 sene sonra da her yıl 15 milyon Euro daha para vereceğiz. Neredeyse milyar dolar para ödemiş olacağız. Bundan evvel bu, Kıbrıslının rüyasıydı, bu para başkalarına gider, aralarda kaynar, kaybolurdu.
Bir başka olay da hizmetin artması… Daha 200 milyon Euro yatırım yapacağız.”

“50 milyon Euro bankada bekliyor, işe başlayamıyoruz”
Ortada duran engellerin aşılmasını beklediklerine dikkat çeken Turanlı, bu engeller nedeniyle işe başlayamadıklarının altını çizdi. Turanlı, “50 milyon Euro paramız bankada bekliyor. Proje hazır, işe başlamak istiyoruz başlayamıyoruz. Bu engel yakın zamanda çözülecek. Buraların üzerinde var olan binaların bir an evvel yıkılıp, boşaltılarak bize teslim edilmesi gerekiyor” dedi.

“Terminal ve pist alanı hala teslim edilmedi, inşaat başlayamadı…”
Turanlı devamla şunları söyledi:

“Pistin ve terminalin yapılacağı alan bize teslim edilmedi. Ana yatırımın yapılacağı yerler hala teslim edilmedi. Bu yöndeki sıkıntıyı 1 yıldır dile getiriyoruz. Terminal binasını ve pisti yapacağımız yerin bize teslimi gerekiyor. Bir başka engel ise, üzerinde var olan binalar.
Eski KTHY’nin bazı binaları ve bakım atölyelerinin yıkılıp bize teslim edilmesi lazım. İlgili bakanlık bize söz birkaç ayın içinde teslim edeceği sözünü verdi.”

“Eski bina üzerinde önemli iyileştirmeler yapıldı”
Yer teslimatının yapılmamasından ötürü ana yatırımın yapılmasında gecikme yaşanmasına rağmen, eski bina üzerinde bir takım düzenlemeler yaptıklarını söyleyen Turanlı, yapılan iyileştirmelerin de beğeni topladığı düşüncesinde…
Turanlı, bu konuda şunları söyledi:
“İnşaatın başlamasında 1 yıl geç kalındı. Bir de havaalanının yapılıp bitme süresi var, en iyi ihtimalle 2 ile 3 yıl arası bir zamana gerek duyulacak. Biz de bu süre içinde mevcut bina üzerinde değişiklik yaptık.
Geldiğimiz günden beri, VIP dahil, otoparktan pek çok yere düzenleme yaptık. 10 yıldır pistte lastik izleri silinmemiş. Bugüne kadar uçaklar buraya şans eseri indi ve kalktı.
Biz, uluslararası normlar neyse bunlara göre iyileştirmeler yaptık. Aslında bu düzenlemeler 5-6 ay önce bitecekti, ama bürokrasi nedeniyle gecikmeli oldu. İyileştirme yapmak istediğimiz bazı şeylerde, engellerle karşılaştık.”

***
“Uçuş ambargosu için de çalışıyoruz”

Kuzey Kıbrıs üzerindeki uçuş ambargosunu rağmen, uluslar arası uçuşları Kuzey Kıbrıs üzerinden de sağlamak için mücadele ettiklerini söyleyen Turanlı, “ Bizim bu yönde mücadelemiz var. 9 tane hukukçumuz bu yönde çalışma yapıyor. Avrupa ülkelerine müracaat ettiğimiz yerler var. Ciddi çalışmalarımız var. Buradaki ve Türkiye’deki siyasetçilere raporlar veriyoruz. Siyaset de kendi üzerine düşen vazifeyi yapacak” diye konuştu.

“Mevcut projeden farklı değişiklikler de yapılacak”
Yeni bir terminal binası yapılmayacağına dair bazı iddialar bulunduğunu hatırlattığımız Turanlı, gelen her türlü eleştiri ve iddiaya rağmen inşaatın yapılacağını söyledi. Turanlı, iddialara şu şekilde yanıt verdi:
“Her türlü fikrin ortaya konmasına saygı duyarım ama yalana asla… Bu terminal binası çalışmaya başladığı zaman bu kişiler ne söyleyecek merak ediyorum. Bu havaalanı yapılacak. Hem yeni terminal binası hem de projesinden büyütülerek yapılacak. Mesela projede otopark sayısı 750’dir bizim tasarımız bin 800’dür. Çok daha büyütülerek bu havaalanı ve pist yapılacak.”
***
“Serdar Denktaş, bize destek oluyor”

“DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın seçim döneminde Ercan ihalesini iptal edeceğine dair sözlerinin” hatırlatılması üzerine Turanlı, rn büyük desteği Serdar Denktaş’tan gördüklerini söyledi.
Emrullah Turanlı, Serdar Denktaş’tan bu söylemine karşın herhangi bir haksızlık görmediklerini ifade etti. “Gittiğim her yerde itibar görüyor, saygı ile karşılanıyorum. O ne demiş bu ne demiş beni ilgilendirmiyor” diyen Turanlı, “ Beni ilgilendiren her siyasetçinin, vatandaşın bize destek olmasıdır. Benim Sayın Serdar Denktaş’ın söylediklerinden anladığım bize destektir, köstek değildir, kendi özelleştirmeye karşıdır değildir, kendi bileceği bir şeydir. Serdar bey tarafından herhangi bir haksızlığa bugüne kadar yaptığı herhangi bir haksızlığa uğramadık. Sadece bürokrasi engeline takıldık, 5-6 ay önce bu güzel işleri teslim edecektik, bunlar geç kaldı” şeklinde konuştu.

“Ulaştırma bakanı birkaç ay içinde sorunun ortadan kalkacağı sözünü verdi”
Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif ile görüştüklerini ve birkaç ay içinde çalışmaya başlayacakları konusunda söz aldıklarını da söyledi.

“Asker ile ilgili bir sıkıntı olduğu konusunda bana intikal etmiş bir sorun bulunmuyor”
Askerin yerinden çıkmayacağı ve dolayısıyla da projenin hayata geçemeyeceği konusundaki iddiaları da yanıtlayan Turanlı, “askerin varlığının bir sorun olup olmadığını bilmiyorum. Burada 5-6 yerde pistin ve terminal binasının yapılacağı yerde binalar bulunuyor. Hükümet bu konuda kararlılık gösterip bunları yıkacak, buna inanıyorum. Kimse de buna zorluk göstermeyecektir. Neticede bu Kıbrıslının malı olacak. Asker ile ilgili bir sıkıntı olduğu konusunda bana intikal etmiş bir sorun bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

“Kimseyi işten çıkarmayacağız. Aksine yeni istihdam yapacağız”
Özelleştirme sonrasında mevcut personelin işine devam edip etmeyeceği konusunda sorularımızı yanıtlayan Emrullah Turanlı, “İnsanları işten çıkarmanın aksine personel alıyoruz. Burada çalışan 300 kişi var, 280’i Kıbrıslıdır. Kıbrıslı arkadaşlarımızı işe almaya çalışıyoruz. Ercan Havalimanı işletme müdürünün Kıbrıslı olmasından yanayım. Şimdi inşaata başlayacağız ve 1000’e yakın görevlendireceğiz. Bu kişiler de Kıbrıslı olacak. Bizim getireceğimiz 30-40 kişi olacak, geri kalan çalışanlar Kıbrıslı insanlar olacak” yanıtını verdi.

“Ercan dışında da yatırım yapacağız”
Ercan havalimanı projesi dışında Kıbrıs’ta başka alanlarda yatırım yapmak için çalışma yaptıklarına açıklayan Turanlı, burada faaliyet geçmek amacıyla 5 şirketin daha kurulum aşamasında olduğunu belirtti. Turanlı, “Kıbrıs’ta kurulmuş 5 şirketimiz var. Tarım, enerji, limanlar, inşaat ve Ercan’daki TT ile ilgili toplam 5 şirketimiz var. Biz bu alanlarda da yatırım yapacağız” dedi.

***
“Türkiye, hala hukuk devleti olamadı”

Türkiye’de “17 Aralık Operasyonu” kapsamında gözaltına alınmasına ilişkin de konuşan Emrullah Turanlı, Türkiye’nin sancılı bir dönemden geçtiğini dikkat çekti.
Turanlı, “Türkiye, hala hukuk devleti olamadı” diyen Turanlı, “Devlet, hukuk devleti olamadı, sancılar yaşıyor. Hiçbir kişi istinat edilen suçu kesinleşmedikçe, gözaltına alamaz, tutuklanamaz, ifşa edilemez. Bu tam bir rezilliktir. Türkiye’de yolsuzluk ve ahlaksızlık vardır elbette… Ama mesele, zulmetmektir. Hadiseyi başka yerlere çekmektir” dedi.

“AKP-Gülen çatışmasına taraf değilim”
Türkiye’de AKP ile Fethullah Gülen arasında olduğu söylenen tartışmasının neresinde olduğunu sorusuna açık yürekli cevap veren Turanlı, “Hiçbir yerinde değilim. Ben işadamıyım, boşa kürek çekmem, ne Ahmet’in ne de Mehmet’in tarafındayım” diyerek sözlerini sonlandırdı.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı