Ekonomi

Emre Değirmencioğlu’ndan günlük ekonomi yorumu


Trump’ın vergi reformunu öncesinde dün temsilciler meclisinden bütçeyi geçirmesi, ABD piyasalarında alımlara neden oldu

ABD Borsası S&P500 8 gün kesintisiz yükselerek rekorunu biraz daha yukarıya taşıdı

Vergi reformu kısa vadeli de olsa, maliye eksenli bir büyüme ve canlılık getirebilir. Bunun karşılığı ise enflasyon olarak ön plana çıkıyor

Trump’ın siyasi manada başarı kazanması, Amerikan Doları’nda küresel bazda değerlenmeye neden olabileceğini düşünüyoruz

EUR/USD paritesi, Almanya seçimleri, Katalonya referandumu derken, ABD cephesinden de sarkan şahin beklentilere paralel önemli destek seviyelerine doğru geri çekiliyor (bakınız grafik)

İngiltere cephesinde Başbakan May’in istifasının gündeme gelmesi faiz artırım heyecanı ile şaha kalkan Sterlin’i üzerinde ciddi manada satış baskısı kurdu (bakınız grafik)

USD/TL kurunda 3,5930 seviyesi yukarı yönlü zorlanıyor. Kırılması durumunda 3,6650 seviyesine doğru bir hareket bekliyoruz (detaylı analiz için grafiklere bakabilirsiniz)

ABD’de kasırgaların gölgesinde bugün açıklanacak Eylül istihdam raporunda manşet istihdam artışından ziyade enflasyon göstergesi olan ortalama saatlik kazançlar takip edilecektir (beklenti % 0,3)

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Her ayın ilk Cuma günü olduğu üzere, bugün ABD’de açıklanacak istihdam raporu önemle takip edilecektir. Kasırgalara nedeniyle manşet istihdam artışının düşük gelebileceği beklentilere girse de, piyasalar açısından asıl önemli olan gündem maddesi, enflasyon göstergesi olarak yorumlanan ortalama saatlik kazançlar üzerinde olacaktır. Piyasaların beklentisi bu rakamın aylık bazda % 0,3 artacağı yönünde. Bu beklentiye göre daha yüksek bir gerçekleşme son günlerde yükseliş eğiliminde olan Amerikan Dolarındaki iyimser görünümü daha de yukarı taşıyabilir. Hazır ABD ile bültenimize başlamışken, devamının da getirelim. Dün akşam Temsilciler Meclisinden geçen bütçe ardından, Trump’ın ekonomiye maliye eksenli politikalar ile canlanma getirecek vergi reformunun da önünü açıldığı yönde inanış, Amerikan dolarındaki seyir de desteklemeye başladı. EUR/USD paritesi, Almanya’da güç kazanan aşırı sağ, İspanya cephesindeki gelişmelerin gölgesinde 1,17 seviyesinin altına sarkarak teknik manada önemli bir seviye olarak ön plana çıkan 1,1680’nin kıyısına kadar geldi. Öte yandan, İngiltere’de Başbakan May’in kendi partisi içinde zemin kaybetmesi ve “zayıf halka” olarak görülmesi ardından istifasının da gündeme gelmesi ile Sterlin cephesinde yaşanan değer kaybı, ABD Dolar endeksinin değer kazanmasına neden oldu. Dün bu bağlamda Dolar Endeksi 94 seviyesinin üzerine yükselerek son 2 ayın en yüksek seviyesini test etti. Trump’ın vergi reformunu Senato’dan geçirmesi durumunda, maliye politikaları eksenli büyüme isteği, enflasyon yaratarak FED’in de duruşunu sıkılaştırmasına neden olabileceğini düşünüyoruz.

 

Türk mali piyasalarında ise son günlerde genel hava satıcılı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin % 2 seviyesinin dibine geldiği Eylül ayının ilk yarısında USD/TL kuru da 3,3880 seviyesine kadar gerilemişti. ABD faizlerinin % 2,37 seviyesine yükselmesi ile kurun benzer bir şekilde 3,5950 seviyelerine kadar yükseldiğini görüyoruz. Son dönemde Amerikan 10 yıllık tahvil faizi ile USD/TL kuru arasındaki ciddi bir korelasyon olduğunu görüyoruz. ABD kanadından gelen olumlu haberlerin piyasa tahvil faizleri üzerinde yarattığı baskı sonucunda USD/TL kurunun da teknik manada yukarı gitmek için zemin hazırladığını hissediyoruz.

 

Ø  EUR/USD paritesinde pek çok faktör aşağı yönlü seyrin ağır basacağına işaret ediyor

Almanya seçimleri ile başlayan negatif hava, Katalonya referandumu ile hız kazanarak EUR/USD paritesi üzerinde baskı kurmaya başladı. Avrupa cephesinde büyüme oranlarında görülen hareketlenme, deflasyon kaygısının giderilmesi arından enflasyonun konuşulmaya başlanması ancak EUR/USD de hız kazanan hareket ardından Avrupa Merkez Bankasından gelen son kominikasyon tahmin edildiği kadar teşviklerin hızla geri çekilmeyebileceği; öte yandan FED’in enflasyon hedefi % 2’ye gelmeden finansal istikrarı ön plana alarak varlık fiyatlarında olası balonlara karşı para politikası duruşunda şahinleşen üslubu; akşam Temsilciler Meclisinde kabul edilen bütçenin Trump’ın da vergi reform yasasının önünü açabileceği gerçeği gibi belli başlı faktörlerin bir araya gelmesi ardından bu sabah EUR/USD paritesinin 1,17 seviyesinin altına sarkarak tehlikeli sulara girdiğini görüyoruz. 1,1680 seviyesinin altında haftalık bir kapanış, paritede daha sert bir düzeltmenin önünü açabileceğini düşünüyoruz.

 

Kaynak: Reuters

 

 

Ø   “May” the force be with you

 

Başbakan May’in Kongre sunumunda öksürük krizi ile kesilen konuşması, peş peşe cereyan eden aksilikler, Muhafazakar parti arasında desteğinin azalması ve istifasının gündeme gelmesi Sterlin cephesinde dün olumlu havayı dağıttı. Faiz artırım heyecanı ile 1,3656 seviyesine kadar yükselen GBP/USD paritesi, süratli bir şekilde önemli destek seviyelerinin altına çekilerek karamsar bir tablo çizmeye başladı. 1,3110 seviyesinin altında satışların 1,2980 seviyesine kadar devam etme olasılığı belirdi

 

Ø  USD/TL kurunda yükseliş emareleri artmaya başladı

 

4 saatlik grafik

Kaynak: Reuters

 

Günlük Grafik

Kaynak: Reuters

Haftalık Grafik

Kaynak: Reuters

Haftalık Grafik

Kaynak: Reuters

Haftalık Grafik

 Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı