Ekonomi

Emre Değirmencioğlu’ndan günlük ekonomi yorumu


Emre Değirmencioğlu
Emre Değirmencioğlu

Yarı yılı bugün hayırlısı ile tamamlıyoruz

 

Piyasa bir miktar fixing ve bilanço makyajlama eğilimi nedeniyle farklı bir seyir izleyebilir

 

Önde gelen merkez bankalarının son günlerde şahinleşen duruşu, tahvil faizlerinde yukarı yönlü bir seyir yaşanmasına neden oluyor

 

Tahvil faizlerinde yukarı yönlü hareket dün küresel borsalarda satıcılı seyri beraberinde getirdi

 

USD/TL kuru bir kez daha 200 günlük ortalamalardan sekerek gün içinde 3,54 seviyesine dayandı

 

3,55 seviyesinin üzerinde gecelik kapanış görmeden dar bantta sıkışmanın devam etmesini bekliyoruz

 

Lakin fay hattı misali enerjinin de her geçen gün birikmeye başladığını not etmek gerekiyor!

 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi’nin şahinleşen duruşu nedeniyle EUR/USD paritesi adım adım 1,15 seviyesine yürüyor (EUR nereye bakınız grafik)

 

ABD – Türkiye arasında Arfin odaklı tartışma; Almanya – Türkiye arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın miting talebine gelen ret cevabı siyaseti ve jeopolitik riskleri bir adım yukarıya taşıdı

 

Makroekonomik veri takvimi bugün oldukça yoğun: Euro Bölgesi TÜFE, Almanya perakende satışlar, İngiltere büyüme, ABD kişisel gelir ve harcamalar takip edilebilir

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Dün küresel mali piyasalar uzunca bir süreden sonra satış baskısına maruz kaldı. Avrupa ve İngiltere Merkez Bankalarının politika değişimi konusunda verdikleri sert mesajlar ardından tahvil faizlerinde yaşanan sert ve yukarı yönlü hareket, küresel borsalarda da satış baskısı kurdu. Alman 10 yıllık tahvil faizleri son 3 günde % 0,24 seviyesinden % 0,46 seviyesine yükselirken; benzer bir şekilde İngiltere 10 yıllıkları da % 1 seviyesinden % 1,25 seviyesine yükseldi. Tahvil faizlerinde yükseliş, EUR ve GBP’nin değer kazanmasına neden olurken, borsalar cephesinde de satıcılı bir gün yaşanmasına neden oldu. Örneğin, Avrupa’nın gösterge endeksleri Almanya ve Fransa borsaları % 2’ye yakın değer kaybı ile günü tamamlarken, satış baskısı ABD seansına da sirayet etti. ABD borsası S&P geceyi benzer bir şekilde % 1’e yakın bir düşüşle tamamladı. İçerde ise Türk Mali piyasalarını dünkü fırtınadan pek de etkilenmediğini görüyoruz. Önde gelen borsaların % 1-2 civarıda değer kaybettiği günde, BIST100 endeksi günü % 0,4 düşüşle 100,190 puan seviyesinden tamamlarken; tahvil faizlerinin ciddi sıçradığı bir günde, Türkiye 10 yıllık tahvillerin getirisi sadece 5-6 puan yukarıya gidebildi. Elbette, yılın ilk çeyreğinde devamlı dayak yiyen Türk Mali piyasaları, TCMB’nin geç likidite penceresi üzerinden uyguladığı sıkılaştırma adımı ile iş gören faizi % 12 seviyesine yaklaştırması ardından, küresel risk iştahı yüksek faiz ve göreceli ucuz kalan TL ve TL cinsi yatırım araçlarına hücum etmeye başladı. Döviz girişleri şimdilik cari açık nedeniyle döviz alım ihtiyacı içinde olan kurumlar, net döviz borçlusu olan şirketler ve kur düştükçe yurtiçi yerleşikler tarafından karşılanıyor. Bu minvalde son günlerde USD/TL kuru 3,50’li seviyelerde geziniyor desek pek de yanlış bir ifade kullanmayız. Teknik olarak son haftalarda 3,50 seviyesinin altından ve özellikle 200 günlük ortalamalardan gelen alımlara sahne olan Türk Mali piyasaları, 3,54 – 3,55 aralığına yaklaştıkça satışlar ile karşılanıyor. Kısa vadede bu sıkışma, fay hattında biriken enerji misali dışarı çıkacaktır. Bu bağlamda 3,50’nin altında kalıcılık daha da aşağı seviyelerin konuşulmasına neden olabilir. Teknik grafik ise, yükseliş yaşanma ihtimaline daha fazla ihtimal tanıyor. Bu bağlamda 3,55 seviyesinin üzerinde gecelik bir kapanış yaşanması durumunda, düşüş eğilimli seyrin sona erdiğine kanaat getireceğiz. Şu anda ise sıkışmayı takip etmeye devam ediyoruz.

 

Bugün ay, dönem ve yarı yılın son iş günü. Bilanço makyajlama ve fixing nedeniyle piyasa dinamikleri ve fiyat davranışı klasik günlerden farklılık gösterebilir. Dünkü satıcılı seyir bugün sabah Asya piyasalarına taşınmış. Gösterge endeks Tokyo borsası % 1 aşağıda işlem görüyor. Son gün olmasına rağmen makroekonomik cephede yoğun veri akışı dikkat çekiyor. Euro Bölgesinde açıklanacak TÜFE enflasyonu, Almanya perakende satışlar, İngiltere büyüme verisi, ABD kişisel gelir ve harcamalar takip edilebilir. Siyasi ve jeopolitik cephede ise dün bir miktar hareketlilik yaşandı. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik bir askeri operasyon ihtimaline ABD’den tepki geldi. Bugün iki liderin telefon görüşmesi takip edilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G20 Zirvesi süresince Almanya’da miting düzenleme talebine gelen ret cevabı dün yeniden haber başlıklarını süsledi. Karşılıklı sertleşebilecek üslup nedeniyle, hem jeopolitik hem de siyasi gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

 

Ø  GBP/TRY kurunda 4,60 psikolojik seviyesinin geçilmesi ile ilk etapta 4,65 seviyesini takip edeceğiz

 

Brexit ardından bir gece Asya piyasalarında saniyeler içinde çöken Sterlin (07 Ekim 2016) 3,5986 seviyesini test etmesi ardından, Ocak ayında TL’nin şiddetli değer kaybı ile 4,90 seviyesine varan bir yükseliş kaydetmişti. Söz konusu yükselişin düzeltmesi bağlamında dün 4,5950 seviyesinin test edildiğini görüyoruz. Merkez Bankalarının son günlerde arda arda düşük faiz ortamının yarattığı risklerden söz ederek tahvil faizlerinde başlayan yükselişin baskıladığı risk iştahına paralel, özellikle EUR/TL ve GBP/TL kurlarında yükseliş görüyoruz. Yeniden faiz artırımını gündeme alan Sterlin’in yükseliş eğilimli seyrini bir müddet daha koruyabileceğini düşünüyoruz. Bu minvalde, GBP/TL kurunda 3,60 seviyesinin geçilmesi ile 3,6500 seviyesine doğru yükselişin yaşanabileceğine olanak tanıyoruz (7 numaralı bölge).

 

Kaynak: Reuters

 

 

Ø  EUR/TL kurunda yukarı yönlü hareket devam ediyor

 

Psikolojik 4 seviyesinin üzerinde dün gece kapanış yapan EUR/TL kurunda 4,07 seviyesine doğru ilerliyoruz

 

 

Kaynak: Reuters

 

Ø  EUR/USD paritesinde 1,1450 – 1,1500 aralığını doğru yürüyoruz

 

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin şahin söylemlerinden güç alan, Merkez Bankalarının genel olarak söylem değiştirmeye doğru eğildiğini gösteren son günlerdeki gelişmelerden destek bulan EUR/USD paritesi, hızlı bir şekilde 1,1440 seviyesine kadar yükseldi. Teknik nedenlerden ötürü 1,1500 seviyesinin test edilmesine ihtimal tanıyoruz. Ancak, temel nedenlerden ötürü 1,15 seviyesinin ötesini beklemiyoruz. EUR satış yönüne geçecek olan yatırımcıların pozisyonlarını 1,15 seviyesinin ötesinde stop loss (zarar kes) emir ile korumaları akıllıca bir yatırım davranışı olacaktır.

 

Haftalık grafik (uzun bakış)

 

Kaynak: Reuters

 

 

Ø  GBP/USD paritesinde 1,3050 direncinin kıyısındayız. 1,3050 üzerinde 1,3440 seviyesinin kapısı aralanacaktır

 

 

Kaynak: ReutersEtiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı