Emre Değirmencioğlu’ndan günlük ekonomi yorumu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Kasım 30, 2022
Ekonomi

Emre Değirmencioğlu’ndan günlük ekonomi yorumu

Emre Değirmencioğlu’ndan günlük ekonomi yorumu

Emre Değirmencioğlu’ndan günlük ekonomi yorumu İktisatbank Hazine Grup Müdürü  Emre Değirmencioğlu’ndan günlük ekonomi yorumu:

Yoğun hatta pek çok analiste göre bugün günün adı:

Süper Perşembe


 

Piyasaların ajandasında İngiltere genel seçimleri, Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve FBI eski direktörü Comey’in ifadesi bulunuyor

 

Katar konusu Türk Mali piyasalarını daha da meşgul etmeye başladı

 

Düşen risk iştahı ile dün USD/TL kuru 3,55 kritik seviyesini aştı ama kalıcı olamadı

 

Teknik anlamda 3,50 – 3,55 arasında sıkışma bir müddet daha devam edebilir. Bandın altına doğru döviz ihtiyaçları giderilebilir

 

3,55 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanırsa, kur yeni yükselişlere gebe görünüyor

 

Lakin öyle kuvvetli bir küresel risk iştahı var ki, piyasaları riskler fiyatlanmak pek de istenmiyor

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Süper Perşembe’nin önemli satır başlıklarını aşağıda özetlemeye çalışıyorum.

 

Ø  EUR/USD

 

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugün sonuçlanacak olağan toplantısı öncesinde dün küresel mali piyasalarda EUR/USD fırtınası esti. Dün basına sızan bir habere göre ECB’nin enflasyon tahminlerini aşağı yönde revize edebileceği yönünde haberler, son dönemlerde güçlenen Avrupa genelindeki verileri ve kıpırdayan enflasyon beklentisinin etksi ile 1,13 seviyesine dayanan EUR/USD paritesinde adeta şok bir etki yaratmak suretiyle hızlı bir gerilemeye neden oldu. Gün boyunca aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere 1,1280 seviyelerini zorlayan parite, haber ardından  1,1205 seviyesine varan bir geri çekilme kaydetti. Akabinde ise gün boyu haber kirliliğine paralel söz konusu iki bant arasından zigzaglar görüldü. Bugün açıklanacak olağan faiz toplantısına yönelik önemli bir beklentinin olmadığını artık söyleyemeyiz. Düne kadar dengeli bir üslup takınması beklenen Draghi’nin bugün 15:30’da başlayacak basın toplantısının soru cevap kısmı önemle takip edilecektir. Dünkü haber kirliliği ve basına sızan dedikodu ardından Draghi’nin bugün daha dikkatli bir ton kullanacağını tahmin ediyoruz. Bu bağlamda, paritenin 1,1280 seviyesinin altındaki dengelenmesine devam edeceğini düşünüyoruz.

 

EUR/USD’den söz etmişken, Dolar bacağından da söz etmek gerekiyor. Eski FBI Başkanı Comey, Rusya’nın ABD’de geçtiğimiz Kasım ayında yapılan başkanlık seçimine etkisinin olup olmadığına ilişkin inceleme kapsamında bugün ABD Kongresi’nde ifade verecek. Dün yayımlanan yazılı ifadesinde, önemli sayılabilecek yeni bir bilginin olmadığı görülse de, bugün kongrede yapılabilecek sözlü açıklamalar önem arz edecektir. Ülkenin bütünlüğünü tehlikeye atmayacağını düşündüğümüz Comey’in ifadesinden herhangi bir negatif yansıma beklemesek de, Trump’a yönelik soru işaretlerinin giderilemeyebileceğini de düşünüyoruz.

Kaynak: Reuters

 

Ø  USD/TL

 

Malum, Katar’a uygulanmaya başlayan yaptırımlar son günlerde küresel piyasalarda yankı bulmaya ve jeopolitik riskleri hatırlatmaya başladı. Her ne kadar dünyada şu anda ciddi bir risk iştahı olsa da, Türkiye ile Katar arasında olan iş birliği nedeniyle Türk mali piyasaları son günlerde temkinli bir seyir izliyor. Dün sabah saatlerinde bir kez daha 3,51 seviyesine dayanan USD/TL kuru, Katar’da TSK unsurlarının konuşlandırılması ve jandarma eğitimi konusunun Meclis’den apar topar tezkerenin onaylanması ardından Türk mali piyasaları kritik bir seviye olarak ön plana çıkan 3,55 seviyesinin üzerine yükselerek gece geç saatlerde dalgalı bir seyir izledi. Teknik anlamda, USD/TL cephesinde 3,55 seviyesinin üzerinde gecelik kapanış görmememiz kaydı ile 3,4970 – 3,55 aralığında dengelenme arayışının devam edeceğini düşünüyoruz. 3,55 seviyesinin üzerinde ise 3,5880 seviyelerini takip edeceğiz.

 

4 saatlik grafik (kısa bakış)

Kaynak: Reuters

 

 

Günlük grafik (uzun bakış)

 

Kaynak: Reuters

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar