Ekonomi

Emre Değirmencioğlu’ndan Günlük Ekonomi Yorumu

Emre Değirmencioğlu

Her şerde bir hayır vardır!

 

Hain darbe girşimi ardından Türkiye cephesinde kucaklaşan siyaset ve toplum moralleri yükseltiyor

 

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ardından Fitch’in de Türkiye değerlendirmesini pas geçmesini bekliyoruz (19 Ağustos)

 

Dış açılımların gerek diplomasi gerekse ekonomi anlamında devam edeceği, içerde ise hızla normalleşme eğiliminin ağır basacağını düşünüyoruz

 

Türkiye CDS primleri hızla gerilemeye devam ederken, USD/TL kuru 2,97’li seviyeleri test etmesi ardından 2,94 seviyesini radar menziline alacağını düşünüyoruz

 

Her türlü değerlendirmede ucuz olduğunu gördüğümüz Borsa Istanbul cephesinde ağırlığın artırılabileceğini düşünmeye devam ediyoruz

 

Sterlin cephesinde olası yükselişler, maliyetli pozisyonların azaltılması anlamında fırsat olarak görülmelidir

 

Gözler Putin – Erdoğan zirvesine çevrilmiş durumda

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Türk mali piyasalarında yavaş da olsa normalleşme eğilimi görülüyor. Geride bıraktığımız haftalarda, hain ve başarısız darbe girşimi ardından tırmanan tansiyon, gerek ekonomi yönetiminin gerekse siyasilerin atmış olduğu olumu ve yerinde adımların bir yansıması olarak yerini normalleşmeye terk ederken, endişe edilenin aksine ve bizim beklentimize uygun bir şekilde, Türkiye’ye yatırım yapılabilir not veren Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s’in de değerlendirmeyi pas geçmesi,  iyimser seyrin daha da belli olmasına neden oluyor. USD/TL kuru kademeli bir şekilde psikolojik 3 seviyesinin altına sarkarken, teknik anlamda önemli bir seviye olarak görülen 2,9750’nin hemen üzerinde işlem görüyor. Benzer bir şekilde, Borsa Istanbul’da da 70binli seviyelerden başlayan yükseliş dün beklentilerimizin de ötesinde 77,780 puan seviyesine kadar devam etti. Kur ve hisse cephesinde görülen iyimser havaya tahvil piyasalarının da eşlik ettiği, hatta Türkiye’nin risk primini gösteren 5 yıl vadeli CDS primlerinde de toparlanmanın devam ettiğini görüyoruz. Ekonomi yönetiminin atmış olduğu yerinde ve piyasa dostu kominikasyonunun bir yansıması olarak toparlanan finansal göstergelerin ötesinde, siyaset cephesinde de buzların erimeye başlaması, toplumsal huzuru desteklemeye başladı. Özellikle, Gezi Parkı olayları ile toplumsal kutuplaşmanın tırmanması ardından haftasonu Yenikapı’da siyaset ve toplumsal kucaklaşma için adeta yeni bir kapı açıldı.

 

Ağustos’un ikinci yarısında Asya, Avrupa ve ABD’de yatırımcılar ile görüşmeye gidecek, piyasaların içinden gelen ve emniyet subabı olarak görülen Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Sn. Mehmet Şimşek’in yanısıra, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile St.Petersburg kentinde yapılacak görüşme yakından takip edilecek. Bir tarafta, darbe girişiminin ardından Batılı müttefiklerinden beklediği desteği göremeyen Türkiye’nin ilk yurtdışı ziyaretini uçak düşürme krizi ardından Rusya’ya yapması büyük bir dikkatle takip edilecektir. Türkiye’nin en önemli turist ve ihracat kapısı olan Rusya ile yaşanan husumet ardından makroekonomik verilerde görülen bozulmaya paralel bugün zirveden çıkacak sonuç büyük merakla bekleniyor. Ekonomik iş birliğinin yanısıra, Suriye ve Kıbrıs konusunun da ele alınacağı paylaşılıyor.

 

Yenikapı’da görülen ve her yönden olumlu yorumladığımız tablonun orta ve uzun vadede kuşkusuz Türkiye üzerinde olumlu yansımaları olacaktır. Devletin yeniden yapılanmaya başladığı ve toplumun kucaklaştığı bu nazik ortamın rüzgarında, Türk mali piyasalarında da iyimser havanın devam etmesine yüksek ihtimal tanıyoruz. Avrupa, Kanada, Japonya, İsveç ve İsviçre ki bu belki dünyanın % 25’in oluşturuyor şu anda negatif faiz sunuyor. Öte yandan, İngiltere’nin Brexit’in yaralarını sarmak adına 7 yıl aradan sonra faiz indirmesi ve devamında genişlemeci para politikasına geçmesi ardından, reel getiri sunan gelişmekte olan ülke para birimleri şu anda yeniden yatırımcıların gözdesi olmaya başladı. Türkiye cephesinde yakalanan olumlu havanın yeniden sekteye uğramayacağı ve bu konuda adımların dikkatli atılacağı varsayımından hareketle, ucuzlayan TL ve TL cinsi yatırım araçlarına talep olacağını düşünüyoruz. Borsa Istanbul’un her türlü değerlendirmede ucuz olduğunun altını çizmek gerekiyor. Özellikle, finansal cephede, lokomotif hisseler arasında İş Bankası C ve Garanti Bankası, emlak cephesinde Emlak GYO ve Enka hisseleri takip edilebileceğini düşünüyoruz. USD/TL cephesinde kademeli olarak 2,9750 seviyesinin geçilmesi ile 2,94 seviyelerini hedefleyeceğiz. KKTC için en önemli para birimi olan Sterlin’e değinmeden elbette bülteni bitiremeyiz. Sterlin’in, İngiltere Merkez Bankası’nın adımları ile zayıflamaya başlaması, içerde ise TL’de görülen toparlama ile GBP/TL kuru 3,87’li seviyelere yeniden gerileme kaydetti. Sterlin’den kısa vadede toparlanma beklemiyoruz. Kademli olarak geri çekilme devam edecektir. Aşağıda en önemli teknik seviye 3,47 olmaya devam ediyor (büyük resimde).

 

Erdoğan – Putin görüşmesi kuşkusuz gündemin en önemli gelişmesi olarak takip edilecektir. Makroekonomik tarafta ise bugün 11.30’da İngiltere’de açıklanacak sanayi üretimi Brexit sonrası ekonominin durumu hakkında bilgi vereceğinden yakından takip edilebilir.

 

Ø  USD/TL kurunda ilk hedefimiz 2,9750 ; devamında ise 2,9400 seviyesini hedeflemeye devam ediyoruz

 

Kaynak: Reuters

 

Ø  GBP/USD paritesinde 1,3160 seviyesinin altında haftalık kapanış yaşandı. Hedef seviyemiz 1,2840 olmaya devam ediyor

 

İngiltere Merkez Bankası’nın büyüme görünümünde başlayan bozulmaya istinaden 7 yıl aradan sonra faiz indirimine gitmesi ve gerekirse daha da faiz indirimine hazır olduğunu belirtmesi ardından Sterlin’de değer kaybı dün de devam etti. Haftanın son iş günü ABD’de açıklanan güçlü istihdam raporu ardından en düşük 1,30 seviyesine yaklaşan ve tepki alımları ile haftayı hafif yükselişle ama kritik 1,3160 seviyesinin altında tamamlayan parite (grafik 6 numaralı bölge) yeni haftada gözünü daha da aşağılara dikkti. Paritede kademeli olarak gerilemenin devam etmesini bekliyoruz. Bültenimizi yazdığımız sabah saatlerinde 1,2980 seviyelerinde işlem gören GBP/USD paritesinde aşağıda ilk hedef seviyemiz 1,2840 olmaya devam ediyor (7 numaralı bölge).

 

Kaynak: Reuters

 

 

Ø  Turkiye 5 yıl vadeli CDS primlerinde normalleşme devam ediyor

 

CDS (Credit Default Swap’ın) –  Swap takas, değiştirme anlamındadır. Kredi riskinin devredilmesi anlamını taşıyan ve her ülkenin ne kadar riskli olduğunu gösteren bu indikatörde son günlerde aşağıda görüleceği üzere normalleşme yaşanıyor. Basit bir anlatımla, borclu ve alacaklı kişinin dışında üçüncü bir kişinin alacaklının, borçlunun iflas etmesi durumunda, alacağını sigorta ettirmesi için ödemesi gereken primi göstermektedir. Takdir edersiniz ki, primin yükselmesi, iflas riskinin arttığı anlamını taşımaktadır. Benzer bir şekilde, primin düşmesi de işlerin kademeli olarak yoluna girmeye başladığına işaret ediyor.

 

Kaynak: Reuters

 


 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı