EkonomiEmlak

Emlakta “online” hizmet dönemi


Boray Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Leyla M. Hurşit, sosyal medyanın gayrimenkul piyasası üzerindeki etkisini değerlendirdi. Hurşit: Online sunumlarla hizmet alanı genişledi, KKTC’de emlak yurtdışında da tanındı

Boray Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Leyla M. Hurşit, sosyal medyanın birçok alanda olduğu gibi emlak sektörü üzerinde de etkin bir iletişim aracı olduğunu kaydetti.

Leyla M. Hurşit, sosyal medya üzerinden yapılan reklam ve tanıtımlarla KKTC emlak sektörünün artık daha geniş alanda hizmet verdiğini ve yabancı yatırımcılara da daha rahat ulaşabildiğini kaydetti.

Hurşit,  “Biz artık online sunumlara da başladık. Arazilere, inşaatlara, dairelere gidip, yatırımcıya gayrimenkulü sosyal medya aracılığı ile gösterebiliyoruz. Hem yabancı yatırımcı hem de Kıbrıs’ta yatırımı olup da bu yatırımını nakde çevirmek isteyenler için sosyal medya etkin bir araç” dedi.

Gayrimenkul danışmanlarının sektördeki rolüne de değinen Leyla M. Hurşit, gayrimenkullerin artık bir yatırım aracına dönüştüğünü, gayrimenkul ve yatırım danışmanlarının da bu noktada yatırımcı ile kiracı arasında bir köprü olduğunu söyledi.

Gayrimenkul danışmanlarının ihtiyacı ve talebi doğru tespit ederek yatırımcıyı doğru zamanda, doğru fiyata, doğru bir ürünü almasını sağlamak gibi bir görevi olduğunu belirten Hurşit, satıcıyı da aynı noktada yönlendirdiklerini ifade etti.

Hurşit, gayrimenkul ve yatırım danışmanlarının ayrıca “koruma” görevinin olduğunu belirterek yasal dayanakları olan sözleşmelerle iş yaptıklarından gayrimenkul ve yatırım danışmanları aracılığı ile gerçekleşen gayrimenkul alım-satım ve kiralamalarda hem yatırımcının hem satıcının hem de alıcı ve kiracının güven altında olduğunu kaydetti.

 

“Ticari yatırımlar daha fazla”

Boray Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Leyla M. Hurşit, emlak sektöründe artık yatırımların duygusal yatırımlar ve ticari yatırımlar olmak üzere kategorize edildiğini belirterek, KKTC’de gayrimenkul yatırımlarda talebin daha fazla ticari yatırımlar üzerinde olduğunu ifade etti.

Hurşit, “Duygusal yatırımlar, kişinin kendisi veya çocukları için yaptığı yatırımlardır. Ticari yatırımlar ise yurt, otel, alışveriş merkezi, yap sat gibi yatırım modelleridir. KKTC’de yoğunluklu yatırım modeli ise ticari yatırımlardır” dedi.

 

“Bürokrasiyi biz takip ediyoruz”

Leyla M. Hurşit, gerek emlak fiyatlarının uygun olması gerek ülkenin güvenirliği gerekse doğal güzelliği ve uygun bir coğrafyada olması nedeni ile KKTC’nin yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline geldiğini belirtti.

Gayrimenkul yatırım danışmanlarının yabancı yatırımcılar için de aynı kalitede ve güvenirlilikte hizmet verdiğini söyleyen Hurşit, şunları söyledi: “Yabancı yatırımcının KKTC’de gayrimenkul sahibi olabilmesi için yasa gereği yatırım yapacağı gayrimenkulün yüzde 51 hissesinin KKTC yurttaşı bir kimsenin olması gerekiyor. Bu koşul, genelde KKTC’de yatırım yapma fikrini değiştiren bir etmen olmuyor. Çünkü siz yurtdışından gelip yatırım yapmak istiyorsunuz ama bu ülkede kalmıyor, vergi vermiyorsunuz, tabiî ki bu yatırımın bir prosedürü olacaktır. KKTC’de her şeyden önce coğrafyası, güvenirliliği ve doğal güzellikleri ile yabancı yatırımcıyı cezp ediyor, emlak fiyatları da yabancı yatırımcının KKTC’de gayrimenkul sahibi olma fikrini tetikleyen bir etmen. Yabancı yatırımcı danışanlarımızdan da teyit ettik; gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’da hatta Güney Kıbrıs’ta emlak fiyatları KKTC’deki emlak fiyatlarının 3-4 katı daha fazla. Dolayısıyla aslında niyet önemli, bütçe önemlidir. Bürokrasiyi yatırımın önünde ciddi bir sorun olarak görmüyoruz. Bürokrasiyi biz takip ediyoruz.”

Neden Boray Emlak?

Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Leyla M. Hurşit, gayrimenkul alım-satımlarında ve kiralamalarda güvenirliğin, ihtiyaca cevap verebilirliğin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Boray Emlak’ın da bu noktada emlak sektöründeki duruşunun yıllardır hem yerli hem de yabancı yatırımcılar tarafından bilinip taktir ile izlendiğini belirten Hurşit, “Her konuda bilinçli bir şekilde danışmanlık hizmeti verdiğinden alıcı da satıcı da adımını Boray Emlak ile bilinçli atıyor ve kazanıyor” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı