Eminağa, Aygın- İzbul ve Sınay’ı suçladı

0
Eminağa
Kıbrıs Town Houses

Yaşanan kopukluğa gerekçe olarak “Sümer Aygın ile aynı safta yer alan milletvekilleri Abbas Sınay, Salih İzbulve Ersoy İlgen’i gösteren Eminağa, “Bu ekip seçim sonuçlarını dahi bir restoranda izledi, ilçe merkezine dahi gelmedi” dedi.
Eminağa’nın bu ekiple Ömer Kalyoncu arasında yer alan sürtüşmeyi de şu sözlerle özetledi:
“Ömer Kalyoncu aleyhine tüm seçim süreci boyunca anti-propaganda yapıldı. 9 CTP adaylarına, 1 tane parti dışı tercih yapılan ve bu pusulalarda Ömer Kalyoncu’nun dışarıda bırakıldığı tespit edildi. Özellikle Ozanköy’de 9+1 oy pusulası çıktı. Karaoğlanoğlu, Alsancak, Lapta, Dağyolu, Ağırdağ, Dikmen de bu bölgeler arasında sayılabilir.
Sümer Aygın tarafından tercihe dayalı oy pusulası hazırlanıp belediye çalışanlarına verildi ve onlar vasıtası ile dağıtıldı. Bu liste emare olarak komiteye sunuldu. Söz konusu pusulaya göre Ersoy İlgen, Abbas Sınay, Salih İzbul’a oy verilecek, Fazilet Özdenefe Kürşat, Derviş Aygın’a oy verilmeyecek, diğer adaylar için de istenilen şekilde oy kullanılacak diye talimat verildi.
Bu mesele ile ilgili isim verilmesi mümkün değil, çünkü adamın işten atılma durumu oluşabilir. Söz konusu kişi kendine güvence verilmesi halinde iki kişinin önünde bildiklerini anlatacağını söyledi.

“Doktorlardan ortak liste”
Eminağa, CTP listesinde yer alan İzbul ve Sınay’ın, UBP ve DP listesinde yer alan diğer doktor kökenli adaylarla ortak liste üzerinde çalıştığını da iddia etti. Eminağa’nın, “Lapta ve Alsancak bölgesinde çeşitli partilerden olan doktorların birlikte çıktığı karma listeler vardı. Salih İzbul, Abbas Sınay, Özdemir Berova, Ünal Üstel, Ergün Serdaroğlu listede olanlardır. Hatta bu kişilerin Alsancak’taki 2010 yerel seçimlerinde Yücel Atakara’yı destekledikleri iddia edilir. Bu meselenin benzeri Çatalköy belediye seçimlerinde de yaşandı” sözleri raporda yer aldı.

“Aygın partiden büyük…”
Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın’a yüklenmeye devam eden “başkanın kendisini partiden büyük gördüğünü, elindeki mali gücü ve istihdam olanağını kullandığını, delege çocuklarını istihdam ederek genel seçime müdahale ettiğini”  belirtti.