Köşe Yazarları

ELVEDA Yazısı!

Örtük Dersler ‘eğitim’ köşesidir. Son yazı ise 20 Kasım gününe ve en önemli ‘eğitim’ konularından bir tanesine denk gelmiştir! 20 kasım 1989 Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin, Birleşmiş Milletler genel kurulunda benimsendiği gündür. 2 Eylül 1990 ise ÇHS yürürlüğe girdiği gün. ÇHS en çok ülkenin onayladığı sözleşmedir; 197 ülke de taraftır*.  54 maddeden oluşur ve 4 gruba ayrılır: hayatta kalma, korunma, gelişme ve katılma. Ne yazık ki dünyanın dört bir tarafında milyonlarca çoçuk bu haklardan yoksundur.

Buralarda da pek çok çocuk, haklarından yoksun bir şekilde yaşama tutunmaya çalışmaktadır. Çocukların çocuk haklarından yoksun yaşamları ise kimsenin umursadığı bir konu değildir. Sağlık, yaşam hakkı, barınma, eğitimden yararlanma, istismardan korunma, söz hakkı ve daha pek çok haktan mahrumdurlar.

Çocukların çocuklar haklarından yararlanamaması ayrıca insan hakları, hayvan hakları, çevrenin korunması gibi global insani değerlerin, istenilen düzeye gelememesi yeni bir yol ayrımı nedeni olmuştur.

Örtük Dersler köşesinde siz değerli okuyucular ile 2009 yılından beridir birlikteyiz. Kendi mesleğim olan ‘Eğitim’ konusundaki yerel ve genel eğitim problemlerini, sorunlarını ve bilimsel gelişmeleri tartıştık. Sizlerin motive edici dönütleri sayesinde 8 yıl bu köşede tartıştık. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Sizlerin olumlu dönütleri sayesinde usanmadan ve severek tartıştık. Diğer taraftan da Hacettepe Üniversitesi’ndeki lisans eğitimimin tamamlanmasıyla,  profesyonel olarak katıldığım mesleki yaşantım 28. yaşında. Mesleki kariyer içerisinde sekiz koca yıl da eğitim yazarlığı ile geçmiş oldu.

Gelinen 28 yıllık meslek yaşantısı ile sekiz yıllık yazarlık sonrası bir kapı eşiği oluştu. O kapı eşiğinden halk ile birlikte geçmek vardı. Temiz, güzel, gelecek umutları olan ve müzikler eşliğinde manzarısıyla güzel bir doğa ve sosyal yaşam senaryosu yazmak. Halk ile birlikte yani sizlerle birlikte. Ya bu eşik geçilecek ve o hayal gerçekleşecek ya da çürümüşlük kader deyip, hep birlikte ah vahlar ile ömür tüketilecekti.

Problem ve sorunların farkında olmak, çözüm için asla yeterli değildir. Yolda olmak gerekir. Arayış için, çözüm için sürekli yolda olunmalıdır. Yolda olmak; uğraşmak, kafa yormak, zihinde varolan şemaları kullanarak, çözümler aramak demektir. Güzel bir doğa ve yeni bir sosyal yapıyı yeniden kurmak için sürekli yolda olunmalıdır ve bu yol hiç bitmemelidir.

Yendien kurmacılık felsefik akımı rehber olmalı. Toplumlar, bilgideki değişime kayıtsız kalamazalar. Bilgideki hızlı ve inanılmaz değişim nedeniyle, toplumların kültürleri ve global değerler de değişmektedir. Değişim karşısında insanoğlu kayıtsız kalamaz. Aynı hız ve süreklilik anlayışıyla, kendi toplumunun kültüründen başlayarak global değerlere kadar, yenilik yeniden kurulmalıdır.

Tıpkı yeniden kurmacılar gibi yenilik ve reform sorumluluğu ile ‘eyleme’ geçilmelidir. Probem ve sorunların çözümü için eyleme, sokağa inilmeli ve problemlerle sorunların oluştuğu yerde, her küçük olgu ile uğraşılmalıdır.

Bu felsefik anlayışla, görevin bizlere geldiği bilinci ile artık yolda olacağız. Kendimizi halk olarak görüyor ve sizlerle birlikte eyleme geçmek için yeni bir yola koyuluyoruz.

Bu gerekçeler ile Havadis ailesi ve Örtük Dersler köşeme bir süreliğine veda ediyorum. Sizlerin taktiri sonrası oluşacak durumla birlikte tekrar değerlendirme yapacağız.

Sayın Başaran Düzgün ve Sayın Hüseyin Ekmekçi’ye ve tüm Havadis Ailesi’ne şahsıma karşı göstermiş oldukları güven ve ilgiye kalben çok teşekkür ederim.

Yeni süreçte en çok özleyeceklerim arasında siz değerli okuyacılarım da olacaksınız. Ancak sizlere farklı bir kulvarda, izniniz olursa eğer yine hizmet edeceğim. Kucak dolusu sevgi ve saygılarımı sunarım.

*https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87ocuk_Haklar%C4%B1_S%C3%B6zle%C5%9Fmesi

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı