Sağlık

Elektronik sigarada büyük risk!


Kullanımı gittikçe yaygınlaşan elektronik sigarayla ilgili ‘sağlığa zararlı’ iddialarının sonu gelmiyor. İngiltere’de yayımlanan Daily Mail gazetesi elektronik sigaranın zararlarını ortaya koyan araştırmalara yer verdi. Buna göre kişinin elektronik sigarayı çok fazla içine çekmesi vücuda zarar veriyor. İngiltere merkezli Royal College of Physicians of London tıp grubu tarafından yapılan araştırmaya göre elektronik sigara çok fazla çekildiğinde sıvı nikotin vücuda daha fazla giriyor.
Uzmanlar nikotinin kansere neden olduğu konusunda hiçbir kanıt bulunmamasına rağmen yine de ‘toksin’ sınıfına girdiği için zararlı olduğuna dikkat çekiyor. Kanda çok fazla miktarda nikotin bulunması durumunda baş ağrısı, yüksek tansiyon kalp ritmi bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Ayrıca hamile kadınların, nikotin plasentadan geçtiği için elektronik sigara içmemesi gerekiyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yapılan bir araştırmada ise bazı markaların elektronik sigaralarında kanserojen maddeler bulundu.

Yasaklar artıyor
Yunanistan’da bulunan Atina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre de elektronik sigara da normal sigara gibi akciğerlere zarar verebiliyor. Çalışma sonucunda elektronik sigaranın kişinin ‘hava yolu direncini’ artırarak nefes almasını zorlaştırdığı, bunun da akciğerlere uzun vadede zarar verebileceği belirtildi. Öte yandan birçok kurumun elektronik sigarayı yasaklamaya başladığı biliniyor. İngiltere’de 900 şubesi olan JD Wetherspoon adlı pub elektronik sigaraları normal sigaralardan ayırt etmek zor olduğu için yasakladı. Michelin yıldızlı ‘Chez Bruce’ adlı restoranın sahibi Bruce Poole da elektronik sigarayı restoranında yasaklatacağını söyledi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu