Sağlık

El titremesi özellikle gençlerde çok yaygınlaştı


El titremesi her yaşta görülebilir fakat orta yaşta daha fazla ve şiddette görülür. Günümüzde gençlerde de yaygın olarak görülmektedir. Eli titreyen her  kişinin tek korkusu parkinson hastası olmaktır.
Fakat ailesel özelliğe bağlı, kalıtsal olan ve de ailesel el titremesi dediğimiz el titremeleri de sıkça görülür. Bu tür el titremesi genelde genç yaşta  görülmeye başlar. Sinir sisteminin bozuk olduğu zamanlarda, heyecan da artar. Sosyal ortamlarda ve iş hayatında kişinin utanmasına ve kendini içe kapamasına neden olur. El titremesi sebebi ile kariyerini yarıda bırakan veya el titremesinin verdiği kompleksten dolayı işte kendini ispat edemeyenlerin sayısı çok fazladır. 

Sıkça görülen el titremeleri şunlardır:
1) İstirahat titremesi: Bu titreme kişi elleri hareketsiz haldeyken yani dururken olur. Hareket esnasında kaybolur. Parkinsonda görülen bu tip titremedir. Bu titreme orta yaşta parkinson hastalığıyla beraber başlar. Parkinson hastalığının titreme yanında, hareketlerde yavaşlama, kaslarda sertleşme gibi birçok başka belirtileri vardır.

2) Ailesel el titremesi: Erken yaşta genellikle  gençlik döneminde belirti verir. Bir elde başlar ve zamanla diğer ele de geçer. Kural olarak hareket halindeyken başlayıp, istirahattayken geçse de, istirahat halindeyken de görülebilir. Yeme, içme ve yazı yazma bozulabilir.
Hastalığın tanısı bazen tesadüfen konur veya hasta titremenin yarattığı sosyal sorunlarla doktora başvurur. Titreme dışında her şey normaldir. Hastaların yarısından çoğunda aile öyküsü vardır.
Sıklığı yaşta beraber artar. Hastalığın ileri evresinde aşırı titremeden  dolayı hareketler çok kısıtlanır. Heyecan, sinir, yorgunluk, ısı değişikliği vs. titremeyi arttırır. Uykuda titreme kesilir.

3) Intansiyon titreme: İstemli hareket esnasında ortaya çıkar ve hedefe yaklaşırken titreme artar. Beynin bir bölümü olan cerebellum denen kısmın rahatsızlıklarında sıkça görülür.

4) Psikojenik titreme: Ani başlar. Bir psikolojik sorundan sonra başlayabilir. Tipik bir özelliği yoktur. kadınlarda daha sık görülür. En çok ailesel titreme ile karışır.Başa dön tuşu