El-Sen hükümete yüklendi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Kıbrıs

El-Sen hükümete yüklendi

El-Sen hükümete yüklendi

El-Sen, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun, Maliye Bakanlığı’nın borcunu ödemediği için bilinçli bir şekilde zarar ettirildiğini ileri sürerek, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın açıklamalarına tepki gösterdi.

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer yaptığı açıklamada, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ı, halka yalan yanlış bilgileri doğru gibi sunmakla suçladı. Cesurer, El-Sen’in  bilimsel verilerle Tatar’ı canlı yayında açık oturuma davet etmesine karşın bakanın “sendika ile düelloya girmem” dediğini söyledi.


Sendikalarının, ülkenin yetiştirdiği bilim insanlarına Kıb-Tek’in sorunlarını incelettiğini ve raporlar hazırlattığını, bu raporları hükümet, Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, muhalefet partileri, sivil toplum örgütleri ve halkla paylaştığını ifade eden Cesurer, bu raporların temelinde Kıb-Tek’in içerisinde bulunduğu mali ve idari sorunların aşılmasının yer aldığını ve devletin belediyeler dahil borçlarının nasıl ödenebileceğine ilişkin borç ödeme takvimlerinin yer aldığını ifade etti.

Cesurer, raporda ayrıca, kurumun dış müdahalelerden arındırılabilmesi için “Özerk” bir yapının kaçınılmaz olduğunun belgelerle ortaya konarak bu amaca dönük yasa tasarısının hukukçulara hazırlatılıp son şekli ile sunulduğunu söyledi.

“MALİYETİ DÜŞÜRMEK İSTİYORSA ÖNCE BORCUNU ÖDEMELİ”

Devlet ve diğer kamusal alan borçlarının zamanında ödemediği, hükümetin ise mahsuplaşmaya rağmen hiç ödemediği için Kıb-Tek’in özel bankalardan borçlanmak zorunda kaldığını ve her ay yaklaşık 4-5 Milyon TL borç faizi ödenmesi nedeniyle elektrik maliyetlerinin yüksek olduğunu savunan Cesurer, Maliye Bakanlığı’nın bütçe hazırlanırken önerilerine kulak tıkadığını ileri sürdü.

“Maliye Bakanı basına Kıb-Tek’in zarar ettiğini söylüyor ancak maliyenin Kıb-Tek’e olan borcunu ödemediği için bilinçli bir şekilde kendisi tarafından zarar ettirildiğini açıklamıyor.  Tatar, Kıb-Tek’e olan borçlarını, ‘Kıb-Tek zarar ediyor ve maliye bunu karşılıyor’ diyerek halkı yanıltmaya devam ediyor” iddiasında bulunan Cesurer, “Tatar’ın, eğer Kıb-Tek’in sorunlarını gerçekten çözmek istiyorsa Bakanlar Kurulu’nda yan yana oturduğu ilgili Bakan ile Kıb-Tek’in alacaklarını nasıl azaltacaklarını değil, nasıl ödeyeceklerini hükümetine kabul ettirsin. El-Sen olarak biz de elimizden gelen katkıyı en iyi niyetle ortaya koyalım” ifadelerini kullandı.

Devlet kurumlarının Kıb-Tek’e olan borçlarıyla ilgili rakamlar veren Cesurer  şöyle dedi:

“Bu gerçekler ortada dururken suçlu Fuell-oiil’miş gibi lanse edip zam yapmaktan bahsedebiliyor. Eğer maliyetlerin düşmesini istiyorsa, önce borcunu ödemeli ve Kıb-Tek’in Avrupa Birliği’nin katkıları ile yapmış olduğu bir MW’lık güneş enerjisiyle çalışan santralın yanına yenilerinin yapılmasının önünü açıp fiyatların aşağıya düşmesi sağlanmalıdır.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar