El Nino, Kenya'da 100 can aldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Dünya

El Nino, Kenya’da 100 can aldı

El Nino

BM İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi (OCHA) tarafından yayınlanan raporda, Afrika Boynuzu'nda 18 milyon kişinin krizle karşı karşıya olduğu ve gıda yardımına ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

OCHA Doğu Afrika bölge sorumlusu Pete Manfield, El Nino'nun Ekvator bölgesine kıyasla Afrika Boynuzu'nun kuzey kesimini daha fazla etkisi altına aldığını söyledi.


Yağışlar Ekvatorda normalin üstüne düşerken, Afrika Boynuzu'ndaki insanların aşırı kuraklıkla mücadele ettiğini ifade eden Manfield, "Hükümetlere, evlerini terk edip kurtarma kamplarına gelen ve açlık tehdidiyle karşı karşıya kalanlara sığınak ve gıda yardımı yapmaları çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Manfield, Kenya'da 70 bin, Somali'de 60 bin olmak üzere bölgede toplam yaklaşık 300 bin kişinin evlerini terk ettiklerinin altını çizdi.

Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi İcra Sekreteri Mahboub Maalim de Nairobi'de düzenlenen basın konferansında, Etiyopya'nın El Nino yağmurlarından en çok etkilenen ülke olduğunu belirtti.

Maalim konuşmasında, "Etiyopya'da yaklaşık 10,2 milyon kişi açlık tehtidi altında; sellerin yaşandığı Kenya'nın aksine, Etiyopya ve diğer Afrika Boynuzu ülkeleri şiddetli kuraklıkla karşı karşıya" ifadelerine yer verdi.

BM, uluslararası donörlerden, 2016'da hükümetlerin çabalarını desteklemek adına insani yardım fonlarını ön plana çıkarmalarını istedi.

Kenya Kızıl Haç Komitesi, ülkedeki 40 binden fazla insanın El Nino yağışları nedeniyle evlerinden olduğunu ve ek gıda ve ilaç yardımına acil ihtiyaç duyulduğunu bildirdirmişti. Komite, çoğu Tana Nehri bölgesindeki Garsen adlı yerleşim merkezinden 40 binden fazla Kenyalı'nın evlerini terk ederek kurtarma kamplarına yerleştiğini açıklamıştı.

UNICEF'ten geçen ay yapılan açıklamada, şiddetini artıran El Nino nedeniyle bölgede 11 milyon çocuğun açlık ve salgın hastalık riski altında olduğu belirtilmişti.

Kenya'da 1997-1998 yıllarındaki El Nino yağışları, nehir taşkınlarına, altyapı sisteminin çökmesine, binlerce kişinin evsiz kalmasına ve binlercesinin de hayatını kaybetmesine sebep olmuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar