Ekonomimiz beklentilerin tersine !!! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Köşe Yazarları

Ekonomimiz beklentilerin tersine !!!

2013-2015 dönemini kapsayan ekonomik ve mali iş birliği protokolü Türkiye Cumhuriyeti ile imzalandı. Programın tanıtımı sırasında yetkililer tarafından, yapılan program sayesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ekonomisinde büyük gelişmeler olacağı propagandası yapıldı. Bizler ise bunun tam tersini savunduk ve savunmaya devam ediyoruz. Şubat ayının sonlarına yaklaşıyoruz. Ekonomimiz 2012 yılındaki seyrini sürdürmeye devam ediyor. Bunun da ötesinde birçok sektörler daha da kötüye gidiyor. Ekonomimizin büyüyeceğine dair yaratılan beklentinin aksine ekonomimiz 2013 yılının ilk aylarında daralmaya devam etti. İmalat sanayinde 2012 yılının son aylarında görülen daralma 2013 yılının ilk aylarında da kendini gösterdi. Toplam ithalatta da durum farksız değil. Pazar faaliyetleri daralmış, nakit akışı 2012 yılının son aylarından daha kötü bir duruma gelmiş. Borçların geri dönme süresi uzadıkça alacaklılar ekonomik yöntemler dışında değişik yöntemler deniyor. Yasal olmayan tefecilik sektörü ciddi anlamda büyümeye başlamıştır. Alacağını tahsil edemeyen insanların servetleri erimeye başlamıştır. Ekonomimiz beklentilerin üzerinde tekliyor ve daralıyor.
Bu durumdan KKTC bütçesini yönetenler memnun olabilir. Bütçe açıklarını azaltıyoruz diye çıkıp siyasi demeçler verebilirler. Onlara göre öncelikler farklıdır çünkü. Fakat hane halkına sorduğumuzda, çarşıdaki esnafa sorduğumuzda, pazarda faaliyet gösteren her kesime sorduğumuzda herkesin şikayetçi olduğunu görmemek mümkün değildir.
Daralan ekonomimizin arkasında iç talebin bir türlü toparlanamamasının yanında dıştan gelen talebin de ciddi anlamda düşmüş olması yetiyor. Özellikle iç talepteki gerileme ciddi anlamda devam ediyor. İç talep gerilediği sürece KKTC ekonomisinin arzulanan büyüme oranına ulaşması mümkün görünmüyor.
2009-2010 ve hatta 2011 yılları ile karşılaştırıldığında dayanıklı tüketim mallarının satışında 2012 yılının son üç ayı ile 2013 yılının ilk aylarında ciddi anlamda düşüş var. Günlük ihtiyat duyulan tüketim mallarının satışında bile düşüşler olduğunu meslek icabı gelen satış raporlarından görüyoruz. Yani KKTC halkı günlük ihtiyaç duyduğu tüketim mallarının tüketilmesinde bile kısıtlamaya gitmiştir. Cirolarda ortalama % 15-20 arası azalmalar olduğuna tanık oluyoruz.
Hiçbir ekonomik veride iyileşme gözlemlenmezken tek büyüme finans kesiminin hane halkına sağladığı kredilerde gözlemleniyor. Peki ekonomimiz dibi gördü mü? Hayır henüz değil ama temel eğilim bu yönde hareket ediyor. Ocak 2013 de enflasyon yüzde 1,5-2,0 civarında. Yani maaşlara yapılan komik artışlar gelecek aylardaki satın alma gücündeki erimeyle gelirin daha da kötüleşeceğini söylememek yanlış olur.
Bu gidişle ekonomimiz bu yıl dibi görür.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar