Köşe Yazarları

Ekonomide BÜYÜK PATLAMAYA Doğru (2)


PATLAMA, olumlu veya olumsuz anlamda olabilir. Bıçak sırtı bir dönemdeyiz ve hangi yöne kırılacağımızı muhtemelen önümüzdeki 2-6 ayda göreceğiz. Hem Türkiye’de(ve bölgemizde )yaşananlar, hem de Kıbrıs müzakerelerinde olan-bitenler; yakın zamanda bugüne kadar halı altına süpürüp, öteleyip-ertelediğimiz ve artık taşınır olmaktan çıkmak üzere olan KKTC’nin ağır ekonomi-politiği sorunlarıyla hangi ortamda yüzleşeceğimizi, çözeceğimizi bize gösterecek.

Bu bağlamda bu makale, önceki “BÜYÜK KIRILMA’ya Doğru” makalesinin devamı niteliğinde olup,yakın zamanda Kıbrıs sorununda yaşayacağımız BÜYÜK KIRILMA’nın(rota) yönüne göre, halı altına sürüpürdüğümüz ağır KKTC maliyetlerini, hangi ortamda,-iklimde temizlemek-toparlamak zorunda kalacağımıza bağlı olarak ekonomideki BÜYÜK PATLAMA’nın içeriğini-yönünü anlatmaya çalışır..

Meramımı daha iyi anlatabilmek için ekonomide içinde bulunduğumuz durumu bir kere daha çok kısa özetlememiz lazım. Geldiğimiz aşamada KKTC,“ YÜKSEK KAMU ve ÖZEL BORÇ STOĞU, YÜKSEK KAMU FİNANSMAN AÇIĞINDA ORTA GELİR TUZAĞINA TAKILMIŞ BİR EKONOMİDİR.

Ve 2008’den beri de bu tuzağın esiri olmuştur, ekonomide 8 yıldır patinaj yapıyoruz(bak milli gelirdeki büyümeye) ve bu tuzağı da kıracak kritik mınumum çabayı içinde  bulunduğumuz şartlarda gösteremiyoruz.

   Neden mi gösteremiyoruz? Çünkü, uluslararası hukuk, global ekonomi-ticaret-finansın dışında(vanalar-topuzlar-dinamikler tam çalışmıyor) ve mülkiyet problemi olan bir ülkedeyiz ve üzerine bütçe açığı,borçstoğu ile hesaplaşmayan bir demokrasi-serbest piyasa ekonomisi yarattık ve bunu da yanlış TC yardım politikaları ile finanse ettik.

Bu kurgu, birbirini besleyen bir kısır-döngü,sebepler-sonuçlar ilişkisi ile bizi oy verenle-oy alan arasında emek ve üretim üzerinden değil; ölümcül motivasyonlar ,tahribatlaryaratan “ avanta ve kayırma” üzerinden gelen bir ilişki biçimiyle bu vahim tuzağa iteledi.

İşte biz bu vahim tuzağın esiriyiz ve bunu kıramıyoruz,çünkü henüz rotamız netleşmedi, hangi yöne kırılacağımızı bilemiyoruz. Arka bahçeye mi, yoksa ön bahçeye mi dönüşeceğiz?

…..İşte şimdi bunun yönünün belli olacağı bir süreçteyiz.O yüzden önceki makale de “BÜYÜK KIRILMAYA Doğru” dedik(rota), şimdikine de buna bağlı olarak “Ekonomide BÜYÜK PATLAMAYA Doğru” diyoruz.

   Son tahlilde diyeceğim şu: yarın başlayacak 7 liderler görüşmesi sonunda ortaya çıkacak resim-tablo, muhtemelen bize Ekimden itibaren BÜYÜK KIRILMA ve buna bağlı Ekonomide BÜYÜK PATLAMA’nın yönünü tayin edecektir.

    Umarım, içinde bulunduğumuz ağır sorunları ÖN BAHÇE ekonomisinde görece daha rahat bir ortamda çözme ve normalleşme şansını yakalarız. Yoksa,ARKA BAHÇE ortamında epey acı çekerek çözmek zorunda kalacağız.

 

 

 Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu