“Ekonomi Masası” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ekonomi

“Ekonomi Masası”

“Ekonomi Masası”

Çekimleri Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) TV stüdyolarında, DAÜ Halkla İlişkiler ve Basın Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve DAÜ TV yapımcılığında, DAÜ Bankacılık ve Finans Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bilge Öney moderatörlüğünde gerçekleşen “Ekonomi Masası” isimli TV programının bu haftaki konuğu KKTC Maliye Eski Bakanı Salih Coşar idi.
Programda bu hafta güncel ekonomik konular ele alındı. Bütçeye bakıldığında son 3 yılda bütçe açığında (gelir/gider dengesi) az da olsa olumlu bir gelişme olduğunu belirten Doç. Dr. Öney, buna rağmen bazı problemlerin var olduğunu ve arttıklarını belirtti. Doç. Dr. Öney, dış borçlarda Türkiye’nin bir talebi olmadığı için çok büyük bir sıkıntının bulunmadığını ama iç borçlar için ayni durumun geçerli olmadığını ve borcun büyük bir kısmının yalnız iki kuruluşa ait olmasıyla tehlikeli olduğunu belirtti. Bunun üzerine Coşar, 1974’ten beri 38 yıldır yerel gelirin yerel gideri karşılamadığını, %70 veya %80’lik oranlarda karşılama olduğunu ancak %100’lük değerlere hiçbir zaman ulaşılamadığını belirtti. 2012 ve 2013 bütçesi hakkında değerlendirmeler de yapan Coşar, mali disiplinin var olduğundan ancak çok büyük ve ciddi bir disiplin olarak bahsedilemeyeceğini belirtti. Türkiye’nin desteği ile bazı açıkların azaltıldığını dile getiren Coşar, ülke içerisinde işbirliklerin gerektiği gibi yapılmadığı konusuna da değindi. İşbirliğinin yapılmaması sonucu milli hava yolu olan Kıbrıs Türk Hava Yolu’na (KTHY) sahip çıkılmadığı ve bu duruma gelindiği yorumunda bulundu. Bunun üzerine Doç. Dr. Öney, zamanında THY ile işbirliği yapılsaydı durumların düzelebileceği yorumunda bulundu ve bugün THY’nın çok iyi bir yolda olduğunu belirtti. Yarışmak, gelişmek ve büyüyebilmek için ortaklara ihtiyaç duyulduğunu belirten Coşar, bu fırsatın zamanında kullanılmadığını dile getirdi. Programda özel sektöre sağlanacak destek, Personel ve Cari Transferler ve 2012 ve 2013 bütçesi ile ilgili birçok konuya değinildi.
“Ekonomi Masası” programının söz konusu bölümü 10 Aralık 2012 Pazartesi günü, saat 20:10’da Bayrak Haber kanalında yayınlanacaktır.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar