Eko Gün mest etti

0
50
Eko Gün mest etti

Devrim DEMİR
Büyükkonuk Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen 13. Eko Gün etkinliği dün yapıldı. Büyükkonuk Köy Meydanı’nda yer alan Eko Gün’ün açılışına, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Yardımcısı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı. Eko Gün’de yöre halkı yerel ürünlerinin satışını yaparken, halk oyunları Eko Gün’e gelen vatandaşların yoğun ilgisiyle izlendi. Büyükkonuk köyünde gerçekleşen Eko Gün’de vatandaşlar Havadis’e konuşarak 2007 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen Eko Gün etkinliğinin sürekli olmasını dile getirdi. 

Vatandaşlar ne dedi??
Ayşe Sennaroğlu: Katılım bu yıl az

“Kültürümüzü yansıttığımız için mutluyuz. Atalarımızdan öğrendiklerimizin devamını getirmek çok güzel, kültürümüzün ölmesini istemiyoruz. Eko Gün şenliğine katılım geçen yıllara göre daha az.”
***
Hüseyin-Fatma Kavunoğlu: Köy ekmeğinin kıymetini bilen burada
“Bu yıl Eko Gün şenliğine ilgi az, ama köy ekmeğinin kıymetini bilen eski lezzetleri unutmayan herkes bugün burada.”
***
Gönül Komili: Geriden gelenlere öğretmek zorundayız
“Kültürümüzü yansıtmak amaçlı her yıl düzenli olarak yapılan Eko Gün şenliğinde geçmişi geriden gelenlere öğretmek zorundayız. 2007 yılından itibaren düzenli olarak yapılan Eko Gün’de bugünde buradayız ve oldukça güzel geçiyor.”
***
Faiz Kanlı: Kalitemizle hizmet ediyoruz
“Bilgi ve tecrübemizin yanında kalitemizle ‘Eko’culara hizmet ediyoruz.”
***
Tuğçe Koruoğlu: Lezzet kültürümüz kaybolmasın
“Yapılan diğer tüm festivallerden ayrı bir gündür bugün. Ekolojiye önem verilen bu günün pozitif yanları çoktur. El işi ve lezzet kültürümüzün kaybolmaması için elimizden geleni yapıyoruz.”
***
Berrin Güney: Kültürümüz unutulmasın
“Katılımcılar için olsun bizim için olsun çok güzel bir etkinlik, kültürümüzün yansıdığı Eko Gün’de eski gelenekler ağız tadımız, el işlerimiz sergileniyor ve unutulmaması için elimizden geleni yapıyoruz.”
***
İbrahim Ali Denker: Fiyatlar çok uygun
“1 yıl sonra yeniden geldik bu güzel köye, çok hoşumuza gitti. Senede bir gün yapılsa bile çok mutluyuz çünkü eski tadımız olsun eski görsellikler olsun unutulmadı. Fiyatlar çok uygun memnunuz.”
***
Funda Onar Türkeş: Kıbrıs’ın tadı burada
“Her yıl çocuklarımızla katılıyoruz biz Kıbrıslıyız ve unutulmasını istemiyoruz.”
***
İldem Yılmaz: Eski alışkanlıklarımız devam etsin
“Eko Gün şenliğinin her yıl yapılması bizi çok memnun ediyor. Eskiyi yaşıyoruz, alışkanlıklarımızın devam etmesi çok güzel.”
***
Zühre Arkan: Bugün çok güzel
“Her şeyden çok memnunum bugün her şey çok güzel.”
***
Kemal Ermes: Senede 2 kez katılıyorum
Büyükkonuk’ta her yıl 2 kez yapılan Eko Günlerine katılıyorum. Katılımcılarda oldukça ilgi gösteriyor, İngilizlerin buradaki stantlara ilgisi oldukça yoğun ve biz çok memnun oluyoruz.”
***
Afsanek Bakhshandeh: Göze hitap eden her şey var
“Güzel ve olağanüstü güzellikte çok muhteşem şeyler var. Göze güzel hitap eden her şeyi burada bulmak mümkün çok değişik ve harika.”
***
Hasan Anılır: Burada olmak bile yetiyor
“Kıbrıs’a özgü el işleri yerli ve İngilizlerin oldukça ilgisinde. Çok memnunuz her yıl yapılan Eko Gün’de eski yaşantımızı arar olduk yapılan böyle bir etkinlikle bir gün bile olsa yaşayabiliyoruz. Burada olmak bile yetiyor.”
***
Hasan Eminağa: Her şey çok güzel
“Eko Gün’de her şeye yer verilmesi bence çok güzel. Her yıl sürekli olarak geliyoruz, satışlarımızın % 80’i İngilizlere yönelik. Yerli halk da ilgileniyor ama yabancılar el işlerimize daha bir önem veriyor.”
***
Feza Aydın Sanıvar: Devamı gelsin
“Her sene gerçekleşen Eko Gün şenliğine bu yıl da gelme şansını yakaladık, etkinliklerin devamı gelmesi dileği ile.”
***
Sadiye Komili: Kültürümüz unutuluyor
“Her yıl katılıyoruz ama kültürümüz unutulmaya yüz tuttu.”
***
Zalihe Ulusoy: Geçmişi unutmamak çok güzel
“Her yıl düzenli olarak katılıyoruz. Yerli halkımız çok meraklı, yemek kültürümüz güncelleniyor ve bu çok güzel bir duygu. Geçmişimizi unutmamak çok güzel.”