Ekmek parası yok - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Kıbrıs

Ekmek parası yok

Ekmek parası yok

 

İN CİN TOP OYNUYOR… Güzelyurt Çarşısı’nda in cin top oynuyor. Sabahın erken saatlerinde dükkanı açan esnaf, ekmek parasını bile kazanmadan akşam saatlerinde dükkanını kapatıyor. Yaptığı işten ekmek parası bile kazanamayan esnaf, bir bir kepenk kapatıyor


“KAZANMADIĞIMIZ PARANIN VERGİSİ İSTENİYOR”… Ekonominin dibe vurduğu Güzelyurt bölgesinde esnaf vergileri bile ödeyemez durumda. Havadis’e konuşan esnaf, “Biz ekmek parası bile kazanamıyoruz. Bizden kazanmadığımız paranın vergisi isteniyor” diyerek isyan etti

ÖRGÜTLER SİYASİLERİ SUÇLADI…  Güzelyurt’ta bulunan sivil toplum örgütü temsilcileri ise bölgelerindeki siyasilere ateş püskürdü. Örgüt temsilcileri bölgede bulunan hiçbir siyasinin Güzelyurt’u kalkındırmak için bir çalışma yapmadığını iddia etti 

Ceren ÖZBİL
Ekonominin dibe vurduğu Güzelyurt’ta esnaf can çekişiyor. Sabahın erken saatlerinde dükkanını açan esnaf iş yerine tek bir müşteri bile gelmeden dükkanını kapatıyor. Yaptığı işten ekmek parası bile kazanamaz hale gelen Güzelyurt esnafının yüzde 90’ı vergilerini ödeyemeyecek duruma geldi.
Havadis’e konuşan esnaf, “Zaten dükkanlarımıza müşteri gelmiyor. Hiçbir kazancımız yok. Neyin vergisini istiyorlar” diyerek isyan etti.

Esnaf kepenk kapatıyor…Geliri giderini karşılamayan Güzelyurt Çarşı esnafının birçoğu çözümü iş yerini kapatmakta ve bölgeyi terk etmekte arıyor. Yetkililerin ilgisizliğinden de şikayet eden esnaf, özellikle bölgelerindeki siyasilere Güzelyurt’un sorunlarına çözüm bulunması çağrısında bulundu.

Esnafı Koruma Yasası bekleniyor…
Güzelyurt Çarşı esnafının en büyük beklentisi ise Esnaf Koruma Yasa’nın bir an önce Meclis’ten geçmesi. Esnaf bu yasa ile kimin hangi alanda iş yaptığının belirleneceğine ve vergi ödemeden evlerinden satış yapan kişilerin önüne geçileceği inancında.


Genç nüfus bölgeyi terk ediyor…
Güzelyurt’ta son yıllarda devlet tarafından yatırım yapılmaması nedeniyle gelecek göremeyen birçok genç Güzelyurt’u terk ediyor. Evlatlarından uzak kalmak istemeyen birçok anne ve baba da evlatlarının taşındığı bölgelerde ev alarak, Güzelyurt’tan ayrılıyor. 

Güzelyurtlu ne dedi?
Rasiha Egemen
“İş yok. İşsizlik aldı başını gidiyor. Esnaf bir bir kepenk kapatıyor. Bu durumun nedenlerinden biri bölgeye yatırım yapılmaması. Gelişmiş geçmiş tüm hükümetlere şikayetlerimizi yaptık. İlgilenen olmadı. Bu durumların düzelmesi için bölgeye yatırım yapılması gerekiyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bankaların uyguladığı faizler de insanları çökertiyor.”

Aytan İmamzade
“Ben daha 1990’ken Güzelyurt’un bu hale geleceğini dile getirmiştim. Daha sonra yıllar geçti iş yapamaz duruma geldik. Gemi battı dedik. Para yok dedik. Şimdi vergimizi bile ödeyemeyecek durumdayız.”

Uğur Binatlı
“Dükkanlarımızı sabah açıyoruz, akşama kadar müşteri gelmeden dükkanda bekliyoruz. Daha sonra da hiçbir iş yapamadan dükkanı kapatıyoruz. Benim de oğlum Gönyeli’ye evlenip yerleşti. Bölge gençleri bir bir Güzelyurt’u terk ediyor.”

 

 

Sami Solyalı
“Geçmişte narenciye sektörü bölge için önemli bir geçim kaynağıydı. Narenciye yurt dışına ihraç edilen bir üründü. Ancak narenciyenin şekli değişti. Eskiden narenciye sektörü bölgeye katma değer bırakıyordu. Kamyoncular iş yapıyordu. Yerli insanlar narenciye sektöründe çalışıyordu. Şimdi çalışan insan sayısı düştü. Gelir düştü. Masraf arttı. Ayrıca buna işsizlik de eklendi. İş alanı olmadığı için insanlar merkezlere göç etmeye başladı. Ya da diğer bölgelerde çalıştıkları için kazandıkları paraları diğer bölgelerde harcamaya başladı. Her yıl iki yüz üç yüz düğün oluyor. Fakat iş olmadığı için farklı bölgelere yerleşiyor. Tabii bu sorunların siyasi nedenleri de var. Belirsizlik konusunda devletin insanları yönlendirmesi gerekir. Devlet bu bölge için master plan hazırlamalıdır.”

Naim Demirkaya“İş yok Güzelyurt esnafı tın tın ediyor. İnsanlar bir bir göç ediyor. Esnaf kan ağlıyor. Vergilerle baş edemiyordu. Devlet sürekli vergi gönderiyor. Bu düzene esnaf nasıl dayanacak. Esnaf bitti. Bölgeye hiçbir yatırım yapılmıyor.” 

 

Özdeş: Yanlış politikalar Güzelyurt’u bu duruma getirdiGüzelyurt Sivil Toplum Platformu Sözcüsü Şinasi Özdeş, Güzelyurt’un içinde bulunduğu olumsuz durumdan dolayı bölgedeki siyasileri suçladı. Hiçbir siyasinin Güzelyurt’un kalkınması için bir adım atmadığını belirten Özdeş şu şekilde konuştu:
“Güzelyurt git gide sessizleşen nüfusu azalan ihmal edilmiş ve Kıbrıs konusunda her zaman pazarlık masasında olduğu için güvenilirliğini yitirmiş bir bölgedir. Nüfus azalmasının en büyük nedeni belirsizliktir. Güzelyurt bölgesinde konuşmaya yetkili olan kişilerinde hiçbir girişimleri olmadı. Her siyasi yaptığı konuşmalarda sanki bu işte hiçbir suçları yokmuş gibi suçu hükümetlere atıyor. Ben şu iddiadayım ki eğer Güzelyurt’un siyasal belirsizliği insanların bu bölgeyi terk etmesine neden olmuşsa diğer en büyük nedenlerinden biri seçtiğimiz siyasilerin ve siyasi kişilerin yaptığı politikalardır. 2001 yılından beri değişen tüm hükümetlerde görev alan Güzelyurt milletvekilleri ve bakanları bu durumun en büyük suçluları arasındadır. Güzelyurt’un günahlarının bir gün bu kişileri çarpacağına inanıyorum. Belediye başkanı Güzelyurt’a arsa dağıtılmasını öneriyor. Belediye başkanının elinde dağıtılmaya hazır yüzlerce arsa var.  Belediye hususları genişledikten sonra bu arsalar bütün Güzelyurt gençliğine yetecek niteliktedir. Bunu dağıtmaya yetkili olan da belediye başkanıdır. Bölgemizin milletvekili olan Fatma Ekenoğlu ise kendilerinin hükümette oldukları sürede bölge temsilcisiydi. Şu an da esnafın vergiden muaf tutulmasını savunuyor. Mensubu olduğu partinin hükümette olduğu dönemde neden yapmadılar.  Vergiden muaf tutmanın aksine faiz üstüne Faiz Yasası’nı geçirdiler. Siftah edemeyen esnaf borç batağına girdi. Türkay Tokel ise 1975’ten beri Güzelyurt’un siyasi temsilcilerinin başında gelmektedir. Belediye meclis üyeliği belediye başkanlığı ve milletvekilliği yapmıştır. Kendi döneminde Güzelyurt için hangi işi başardı. Şimdiye kadar seçilen siyasi temsilcilerden hiçbiri Güzelyurt için hiçbir şey yapmadı.”

Ayrı karede
Ese: Babam esnaflık yaparak bize miras bile bıraktı
Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği Başkanı Ulus Ese, babasının da zamanında esnaflık yaptığını ancak esnaflık yaparak hem çocuk okutup, büyütüp, evlendirip ayrıca miras da bıraktığını söyledi.
Şu anda ki gidişatın çok kötü olduğuna değinen Ese şu ifadeleri kullandı:
“Gidişat çok kötü. Mevcut yapılan ekonomik politikalar sonucu dükkanlar para kazanamaz oldu. Dükkan sahipleri bankalara borçlanmaya mecbur edilir oldu. Benim babam Alman Harbı zamanında da, Örfü İdare zamanında da, 1963 fasariyalarında da 1974 savaşında da esnaftı. Hiçbir zaman evinin ihtiyaçlarından geri kaldığını bankalardan borç aldığını hatırlamıyorum. Bırakın bankalardan borç almayı bankada para biriktiriyordu. Babam esnaflık yaparak çocuklarını okuttu. Evlendirdi, ev eşyaların yaptı. Ayrıca vefat ettiğinde de çocuklarına miras bıraktı, bankada para bıraktı. Kısa süre önce bölgemizin siyasi temsilcilerinin beyanatlarını okuduk. Ama teşhislerini tam olarak doğru bulmadık. Bu arkadaşların ellerinde yetki ama bir şey yapmıyorlar. Şikayetçiyiz. İmdat diyoruz. Yetkililerden gereken ilgili bekliyoruz. Haksızlıklar son buldun. Adalet istiyoruz.”

Ayrı karede

“Umudumuz var”

Güzelyurt Çarşısı’nda konfeksiyon dükkanı bulunan Kemal Binatlılı bölgedeki tek umutlu esnaf olarak dikkat çekti. Binatlılı bölgedeki tek sıkıntının potansiyelin az olmasından kaynaklandığını söyledi ve şu şekilde konuştu:
“Belediye bölgeye gerekli yatırımı yapıyor. Her yer temiz. Aydınlatma ver. Tek sıkıtımız potansiyelin az olması. Birde vergiler. Potansiyel az olduğu için işlerimiz düşük. Bu nedenle vergilerimizi ödeyemiyoruz.”

Birçok ödül aldı…
Güzelyurt Çarşısı’nın en genç esnafı da olan Kemal Binatlılı ayrıca, birçok alanda da ödül aldı. Güzelyurt’ta her şeyin daha iyi olacağına inandığını dile getiren Binatlılı “Esnafın en küçüğü olmama rağmen umudum hep büyük” dedi.

Foto001: Geliri giderini karşılamayan Güzelyurt Çarşı esnafının birçoğu çözümü iş yerini kapatmakta arıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar