Eğitim Bakanı’ndan Engellilere Müjde - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Eğitim Bakanı’ndan Engellilere Müjde

Eğitim Bakanı’ndan Engellilere Müjde

K.T. Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk ve Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi Kıbrıs Türk Ortopedikler Derneği Başkanı Sedat Hacımehmet engellilerin sıkıntılarını ve beklentilerini aktardı.
Bakan Mutlu Atasayan görüşmede yaptığı konuşmada, engelli eğitimi ile ilgili çok iyi bir noktada bulunulduğunu söylemenin mümkün olmadığını, ancak hükümetin bu konuda çalışmalar yürütmekte olduğunu söyledi.

Mutlu Atasayan, Bakanlar Kurulunda 60 engelli gencin işe alınması ve engelli bireylerin taşıma sıkıntısının giderilmesi konusunda araç alınması yönde karar alındığını belirtti.


Özel Eğitim Yasa tasarısının yasallaşması için çalıştıklarını da kaydeden Atasayan,  “Dünyada engelli insanlara verilen eğitimler ve yaşam standartlarını da değerlendirerek, kendi ülkemizdeki engellilerin de aynı standartları yakalamak için çaba içerisindeyiz” dedi.

Okullarda engellilere yönelik tuvalet yaptırılması için bazı sponsorlarla çalışmalar yürütüldüğünü de kaydeden Atasayan, engelli eğitmen eksiğinin karşılanması için de Türkiye ile işbirliği başlattıklarını kaydetti.

TALEPLER

Federasyon yetkilileri, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanıp meclise gönderilen Özel Eğitim Yasa Tasarısı’nın yasallaşmasının sağlanması, engelli çocukların ulaşımlarını sağlayacak servislerin konulması, engeli eğitimi alan öğretmenlerin ihtiyaç olan bölgelerde görevlendirilmesi ve engelli eğitim öğretmen ihtiyacının karşılanması; görmezler için kabartmalı çıktı verebilen fotokopi makinesinin alınması, KT Görmezler Derneği sesli kütüphane arşivinin zenginleştirilmesi ve okullarda engelli tuvaleti ile okul giriş çıkışlarının engellilere uyumlu yapılması için yardım talep etti.

YÜCETÜRK

Derviş Yücetürk kabulde yaptığı konuşmada, engelli öğrenci sayısının 500 civarında olduğuna dikkat çekerek, gelişmiş ülkelerde engellilerin eğitiminin çok farklı olduğunu kaydetti ve “Okullar hiç iç açıcı değil, memnun değiliz” dedi.

Kaynaştırılmış eğitimde eğitmenlerin engelli öğrenciler için özel eğitim almış olması gerektiğini ifade eden Yücetürk, “Bazı öğretmenler (engelli öğrencilerle) ilgilenmiyor” dedi..

Yücetürk, farklı yönde engeli olan bireylerin bir yerde eğitim almasının çok yanlış olduğunu belirterek bunun en erken zamanda düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar