Dünya

Eğit-donat dört ülkede bitirildiAmerikan New York Times gazetesi, Obama yönetiminin 500 milyon dolar bütçeli eğit-donat programını dört ülkede sona erdirdiğini duyurdu. ABD Savunma Bakanlığı, Suriyeli muhaliflerin sadece Türkiye’de eğitilmeye devam edileceğini belirtti. ABD, Suriyeli muhaliflerin eğitilip silahlandırılarak Suriye’ye gönderilmesini öngören ancak beklenen başarıya ulaşmayan tartışmalı programı kökten değiştiriyor.
KÜÇÜLTME KARARIAdının gizli kalması kaydıyla gazeteye konuşan konuşan üst düzey bir Pentagon yetkilisi, artık ılımlı muhaliflerin Ürdün, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) eğitilmeyeceğini söyledi. Söz konusu yetkili, “bunun yerine, Türkiye’de çok daha küçük bir eğitim merkezi kurulacağını ve orada çoğunlukla muhalif liderlerden oluşan küçük bir grubun, hava saldırılarına yol göstermek gibi operasyonel manevralar konusunda eğitileceğini” ifade etti. New York Times’a adını açıklamamak kaydıyla konuşan bir başka üst düzey yetkili ise “Binlerce piyadenin eğitilmesi doğru model değildi. Sanırım bu çok açık ortaya çıktı” dedi.

CARTER KONUŞTU

Bu haberin ardından ABD Savunma Bakanı Ash Carter da, Londra’da yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama’nın “kısa süre içinde” konuya ilişkin açıklama yapacağını söyledi. İngiliz mevkidaşı Michael Fallon’la düzenlediği basın toplantısında konuşan Carter, “İlk çalışmalardan memnun değildim. Birçok farklı yaklaşım geliştirdik. (ABD Başkanı Barack Obama’nın) onayladığı ve hayata geçireceğimiz önerilere dair ondan bir şeyler duyacaksınız” dedi. “Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerle yaptığımız iş, etkili bir yaklaşımın örneği” diyen Carter, “Bu, tam da Suriye’nin diğer kısımlarında diğer gruplarla izlemek istediğimiz örnek” diye konuştu.

BİLGİ NOTU: SORUNLAR YAŞANMIŞTI

Temelleri geçtiğimiz aralık ayında atılan eğit-donat programı eğitimleri geçen mayısta başlamıştı. ABD’ye 500 milyon dolara mal olan programda yılda 5 bin 400 ılımlı muhalif savaşçının eğitilmesi bekleniyordu. Öncelikli hedef olarak IŞİD’e karşı mücadele belirlenmişti. Programla ilgili ilk ciddi problemler 12 Temmuz’da Türkiye’den Suriye’ye giren 54 kişilik ilk grubun yaklaşık yarısının El Kaide’nin uzantısı el Nusra’ya esir düşmesiyle baş gösterdi. Daha sonra 22 Eylül’de Suriye’ye geçen bir grup eğit-donat savaşçısının silah ve cephanelerini el Nusra’ya teslim ettiği ortaya çıkmıştı. ABD Merkez Kuvvet Komutanlığı’nın başındaki General Lloyd Austin de, eylülde yaptığı açıklamada eğit-donat programını tamamladıktan sonra Suriye’de savaşmaya giden muhalif sayısının “4 veya 5” olduğunu açıklamıştı.

 

ANKARA’DA KRİTİK EĞİT-DONAT TOPLANTISI

ABD’nin Suriye’de ılımlı muhaliflerin Ürdün, Katar, Suudi Arabistan ve BAE’de eğitilmeyeceğini açıklamasından sonra konuyla ilgili Türk ve Amerikalı askeri makamların dün akşam saatlerinde Ankara’da da toplanma kararı aldıkları öğrenildi. Ankara’da bulunan Amerikan Savunma İşbirliği Ofisi’nde (ODC) yapılan toplantıya Pentagon’un Türkiye’deki temsilcileri ile Genelkurmay’dan yetkililer katılıyor. Toplantıda “eğit-donat programı”nın Türkiye ayağında ne gibi değişiklikler olacağının ele alındığı bildirildi. Askeri kulislerde, toplantıda Türkiye’deki eğit-donat programın küçültülmesinin ele alınacağı konuşuluyor. Programın küçültülmesi halinde, küçük bir grupla, şimdiye kadar olduğu gibi Kırşehir-Hirfanlı’daki Jandarma Eğitim Merkezi’nde devam edebileceği belirtildi. Türk askeri yetkililer ABD tarafından gelen, “Ilımlı muhaliflerin hava saldırılarında yol gösterecek ileri hava kontrolörleri gibi eğitileceği” bilgisine ise mesafeli yaklaştılar. Aynı kaynaklar, ileri hava kontrolörlüğü için çok özel eğitimin gerektiğini belirterek, “ABD vazgeçtiği bir eğitim programında çıtayı yükseltmez” değerlendirmesinde bulundular.

Başa dön tuşu