“Efsaneler Çağrısı”

10 Ekim 2013 Perşembe | 16:13
Kıbrıs Town Houses

“Shure Call for Legends” uluslararası online müzik yarışması Lefkoşa’da Major Music Centre binasında geçtiğimiz akşam düzenlenen ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın da katıldığı basın toplantısında tanıtıldı.

Online yarışma, herhangi bir prodüksiyon şirketiyle anlaşma yapmamış müzisyenler arasından efsane olabilecek en iyi grup veya soliste fırsat yaratmayı amaçlıyor.

Basın toplantısında konuşan Major Music Centre Yöneticisi Münür Erkal, yaptıkları girişim neticesinde, “Shure Call for Lagends” uluslararası müzik yarışmasının, KKTC’yi de kapsayacak olmasından büyük heyecan duyduklarını söyledi. Erkal, “Ülkemizde çok değerli müzisyenlerimiz var. Ancak sesimizi, müziğimizi dünyaya duyurmak konusunda birçok engel karşılarına çıkabiliyor. Oldukça önemli olduğuna inandığımız bu yarışma hem ülkemiz müzisyenlerinin dünyaya açılmasına bir fırsat yaratacak, hem de ülkemizin tanıtımına katkı koyacaktır” şeklinde konuştu.
Yarışmanın teknik detayları firma yöneticisi Münür Erkal ve Proje Danışmanı Süleyman Akosman tarafından aktarıldı. Firma direktörü Öğün Erkal ise, uluslararası müzik yarışması organizasyonunun kendilerine çok büyük heyecan verdiğini dile getirerek, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın bu projeye verdiği destek ve teşvikten dolayı teşekkür etti.

Denktaş: Tüm TV’leri arayıp rica edeceğim

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş da, Major Müzik Centre’i gençlere önemli bir fırsat yarattığı için kutladı. Tüm televizyon kanallarını tek tek arayarak yarışmaya katılmak için çekilmesi gereken 1 dakikalık tanıtım videosunu devlet televizyonu dahil tüm televizyon kanalarından ücretsiz çekilmesi için rica edeceğini vurgulayan Denktaş, gençlerin ülke tanıtımına katkı ve seslerini dünyaya duyurabilmesi için her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu kaydetti. Denktaş “200 bin kişilik bir memlekette yaşıyoruz diye, 200 bin izleyicisi olacak olan bir Montreux’de çıkıp konser veremeyiz psikolojisine kapılmayın. Ben yarından itibaren Bayrak Radyo Televizyon Kurumu başta olmak üzere, bütün özel televizyonlara da bu konu ile ilgili 1 dakikalık klip çekimi için başvuracak olan arkadaşlara bu katkıyı vermelerini talep edeceğim” dedi. Bunu tam bir kampanya haline getirmek gerektiğini de söyleyen Denktaş, “Büyük düşünün, bugün olmaz yarın olur. İşte fırsat, Major Music Centre uluslararası önemli bir yarışmaya fırsat yarattı. Hade be gençler, gelin hep beraber deneyelim. Biz elimizden gelen katkıyı, siz de yüreğinizi ortaya koyun, bakalım ne başaracağız” ifadelerini kullandı.

Başvurular 27 Aralık’a kadar

Uluslararası düzeyde düzenlenen online müzik yarışması başvuruları 27 Aralık’a kadar sürecek.
Katılımcıların en fazla 1 dakika sürecek İngilizce bir tanıtım videosu hazırlamaları gerekiyor.
Tanıtıcı video ve şarkı, yarışmacı tarafından Youtube ve Sound Cloud internet sitelerine yüklenmesi gerekiyor. Katılımcıların ayrıca herhangi bir prodüksiyon şirketine bağlı olmaması şartı da aranıyor.

En az 300 kez dinlenmiş olmalı

Yarışmacı grup veya solistin değerlendirmeye katılabilmek için yarışma süresince Sound Cloud’de en az 300 kez dinlenmiş olması gerekiyor. Katılım süresinin sona ermesinin ardından ön elemeyle belirlenen ilk 20 yarışmacı, profesyonel jüri tarafından değerlendirilecek ve ilk 3 belli olacak.

Birinci gelene birçok ödül verilecek

Yarışma sonucunca birinci gelerek “Efsane” unvanına sahip olacak grup veya solist, 10-12 Mart 2014 tarihleri arasında ses mühendisi ve yapımcısı Chris Kimsey ile Londra’daki Kore stüdyolarında kayıt yapabilme şansı elde edebilecek. Kazanan yarışmacı ayrıca, Montreux Müzik Festivali’nde canlı performans yapabilecek ve 3 bin Euro değerinde Shure marka ürüne sahip olacak. Yarışmansın ikincisi ve üçüncüsü de Bin Euro değerinde Shure marka ürün kazanacak.

***

Fotoğraflar Mustafa Şenal