Duygusal veda - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Güney Kıbrıs

Duygusal veda

Duygusal veda

Rum Yönetimi (eski) Başkanı Dimitris Hristofyas dün Rum Başkanlık Köşkü personeli ve yakın çalışma arkadaşlarına verdiği yemekle veda etti. Rum medyası duygusal anların yaşandığı ve Hristofyas’ın gözyaşlarına hâkim olamadığı veda yemeğinde yaptığı konuşmada ağır sözler de kullandığını yazdı.

Fileleftheros haberi “Hristofyas’tan Yangın Çıkaran Veda… Öfkelilerin Eylemlerini ‘Kurgulanmış Saldırı’ Olarak Niteledi… Dünkü Törende Heyecan ve Gözyaşları” başlığıyla aktardı.


Habere göre Dimitris Hristofyas bütün Köşk personeline ve yakın çalışma arkadaşlarına teşekkür ettiği konuşmasında Rum Başkanlık Muhafızları’nın, özellikle RMMO’nun “Mari”deki (Tatlısu) deniz üssünde meydana gelen patlamanın ardından Rum Başkanlık Köşkü önünde düzenlenen eylemler sırasında icra ettikleri göreve özellikle değindi. Hristofyas öfkeliler tarafından düzenlenen protesto eylemlerini “kurgulanmış saldırılar” olarak nitelerken Başkanlık Muhafızları’nın da “Köşk’ün düşmesine izin vermediklerini” söyledi.

EŞİ “RAHİBE TERESA”, DAMADI İSE “CANAVAR KIZI İLE EVLENME CESARETİ GÖSTEREN ADAM”

Aile üyelerine de teşekkür etmeyi ihmal etmeyen Dimitris Hristofyas karısı Elsi için “Rahibe Teresa” ifadesini kullanırken damadı Nikos Muduros için de “canavar kızı ile evlenecek kadar büyük cesaret sahibi adam” nitelemesi yaptı. Hristofyas, Türkiye’nin ve KKTC’nin politikalarını anlamak konusunda “ilk kez” (Türkolog olan) Muduros’la birlikte derine inebildiklerini söyledi.

Hristofyas “müzakere grubundaki en büyük güç” olarak nitelediği Tumazos Çelebis’e teşekkür ederken,  Kıbrıs sorununda taviz verdiği eleştirilerine “bunlar bazılarının nitelediği gibi hediye değil, Kıbrıs için kurtuluştur” diyerek bir kez daha cevap verdi. Hristofyas “dünya çapındaki seferberliklerinde diplomatik büro üyelerinin sağ kolu olarak hareket ettiğini” söyledi ve Rum Başkanlık Köşkü’nden “başı dik ve vatan bayrağı gönderde ayrılacağını”  tekrarladı.

HRİSTOFYAS’A CEVAP GECİKMEDİ

Habere göre Hristofyas’ın öfkelilerin Rum Başkanlık Köşkü önündeki eylemleriyle ilgili nitelemesine Deniz Üssü’ndeki patlamada ölen 13 kişiden birinin avukatı tepki gösterdi. Avukat Hristos Triandafillidis yazılı açıklama yaparak “O konuşma Başkan Hristofyas’ın, şahsi sorumlulukları konusunda özür dilemek için psikolojik hastalığından çıkmadığının göstergesidir” dedi.

DİSİ de Hristofyas’tan, Deniz Üssü’ndeki patlamadan bir buçuk yıl sonra Köşk’ten ayrılırken, patlama kurbanlarının haklarına duyarlılık göstererek onlardan özür dilemesini beklediğini açıkladı. Parti tarafından yapılan açıklamada Hristofyas’ın vatanına bir özür borcu olduğu ancak bunu yapmak yerine -kendi deyişiyle- ‘kurgulanmış saldırı sırasında Köşk’ün düşmesine izin vermeyenleri’ övmeyi tercih ettiğine dikkat çekildi.

Hristofyas hükümetinin sözcüsü Stefanos Stefanu da DİSİ’nin açıklamasına cevaben  “maalesef, seçimlerden sonra bile ne kin duygularından kurtuldu ne de Başkan Hristofyas’ın sözlerini çarpıtmaktan. Çatışma ortamını yeniden canlandırmak istemiyoruz ancak liderleri (DİSİ)  eylem alanındaydı ve yönlendiricilik yapıyordu. Hristofyas patlamada ölenlerin yakınlarından değil Başkanlık Köşkü’nü yakmaya çalışanlardan söz etti” ifadesini kullandı.

Alithia Hristofyas’ın zehir zemberek veda konuşmasını okurlarına “Başkanlığa Karşı Kurgulanmış Saldırı… Başkan Hristofyas Binlerce Öfkelinin Köşk Önündeki Protestolarını Hala Sindiremedi” başlığıyla aktardı.

“ÖFKELİLER” HRİSTOFYAS’IN AYRILIŞINI BU AKŞAM KÖŞK ÖNÜNDE PARTİ VEREREK KUTLAYACAK

Fileleftheros “Öfkeliler Grubu Başkan’ın Ayrılışı Köşk Önünde Parti Veriyor” başlıklı haberinde RMMO’nun “Mari”deki (Tatlısu) “Evangelos Florakis Deniz Üssü”nde 11 Temmuz 2011 günü meydana gelen megatonluk patlamadan sonra günlerce Rum Başkanlık Köşkü önünde protesto eylemleri düzenleyen “öfkeliler grubunun” Hristofyas’ın Köşk’ten ayrılması şerefine parti vereceğini bildirdi.

Habere göre bu akşam saat 19.30’da Köşk önünde parti vereceklerini internetteki sosyal paylaşım grupları aracılığıyla yandaşlarına duyuran ve katılım çağrısı yapan öfkeliler grubu “Hristofyas gidiyor diye” bu akşam düzenleyecekleri “cümbüş” için DJ de tuttuklarını açıkladılar. Grup bu partiyi, kendileri patlamadan sonra protesto eylemi yaptıkları sırada Hristofyas’ın Rum Başkanlık Köşkü’nde konser düzenlemesine karşılık olarak yapacaklarını açıkladı.

Gazete Rum polisinin öfkeliler grubu ile temas ederek partinin sorun çıkarmayacak şekilde gerçekleştirilmesini istediğini yazdı.

ÖZEL DURUMU NEDENİYLE HRİSTOFYAS’A 15 MUHAFIZ

Yine Fileleftheros Rum Bakanlar Kurulu’nun son toplantısında alınan karar uyarınca, Rum Yönetimi Başkanlığı görevinden ayrılmakta olan Dimitris Hristofyas’a özel durumu nedeniyle 15 muhafız tahsis edildiğini, yeni seçilen Nikos Anastasiadis’in güvenliğini ise 16 muhafızın sağlayacağını, eşi için de iki bayan muhafız görevlendirileceğini yazdı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar