Dünyayı en az kirleten ama en çok etkilenen kıta: Afrika - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Şubat 7, 2023
DünyaSürmanşet

Dünyayı en az kirleten ama en çok etkilenen kıta: Afrika

Afrika iklim değişikliği

Afrika ülkelerinin liderleri ve sivil toplum kuruluşları Gabon’un başkenti Librevil’de bir araya geldi. İklim değişikliğinin kıtada yol açtığı felaketler görüşüldü.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından organize edilen toplantıya, BM Kalkınma Programı, BM Çevre Programı, Dünya Bankası, Afrika Birliği, Afrika Kalkınma Bankası ve BM Afrika Ekonomik Komisyonu Temsilcileri de katılıyor.

Katılımcılar 2 Eylül’e kadar sürecek olan Afrika İklim Haftası’nda (ACW) bu krizin çözümlerine yönelik adımları ele alacak.


Kıtada iklim kriziyle mücadelede, gelişmiş ülkelerin yoksul ülkelere finansman taahhütlerin yanı sıra iklim risklerine karşı dayanıklılığın güçlendirilmesi, düşük emisyonlara geçişin hızlandırılması ve acil sorunların giderilmesi için ortaklıkların güçlendirilmesi konuları da çözüm bekliyor.

Afrika’nın iklim krizine en az sebep olan ama bundan en çok zarar gören kıta olduğu konusunda ortak görüşe sahip olan sivil toplum kuruluşları da gelişmiş ülkelerin kıtadaki yoksul ülkelere iklim kriziyle mücadele için yılda 100 milyar dolarlık destek sağlama taahhütlerinin yerine getirilmesini istiyor.

Afrika’da iklim değişikliğinden iklim felaketine doğru gidiliyor

UNICEF’in yakın zamanda yayımladığı rapora göre, Etiyopya, Kenya ve Somali’de kuraklık nedeniyle son 6 ayda temiz suya erişimi olmayan kişi sayısı 9,5 milyondan 16,2 milyona yükseldi ve bölgede salgın hastalık riski artmaya başladı.

Raporda, Burkina Faso, Çad, Mali, Nijer ve Nijerya’da kuraklıklar nedeniyle 40 milyon çocuğun aşırı yüksek su kıtlığıyla karşı karşıya olduğu uyarısı yapıldı.

Kıta ülkelerinde su fiyatlarında olağanüstü artış yaşandığına dikkat çekilen raporda, Afrika’daki Sahel bölgesinin tamamında, iklim değişikliği nedeniyle son 20 yılda su kaynaklarının yüzde 40’dan fazla azalması nedeniyle, milyonlarca insanın susuzluk kaynaklı hastalıklara maruz kaldığı bilgisi paylaşıldı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar