Dünyanın korktuğu olmadı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Dünya

Dünyanın korktuğu olmadı

Dünyanın korktuğu olmadı

Güney Kore, ABD ve Japonya'yı nükleer savaşla tehdit eden Kuzey Kore lideri Kim-Jong-un iki hafta sonra ilk kez görüntü verdi.
Kuzey Kore kurucusu ve dedesi Kim Il-sung'un 101. doğum yıldönümü kutlamalarına katılan Kuzey Kore lideri Kim, generalleriyle gövde gösterisi yaptı.

Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore'nin kurucuları Kim Il-sung'un 101. doğum yıldönümünde yeni bir nükleer deneme yapacağından endişe ediyordu.


Nükleer deneme yapacağını ilan Kuzey Kore, tarih ise vermemişti. 2012'de Kuzey Kore kurucusu Kim Il-sung'un doğum yıldönümüne günler kala bir nükleer deneme yapılmıştı.

Dedesi Kim Il-sung'un başk

ent Pyongyang'daki anıt mezarını ziyaret eden Kim Jong-un en son 1 Nisan'da Komünist Partisi Merkez Komitesi toplantısında kamuoyu önüne çıkmıştı.

'SİNSİCE BİR HAMLE'
Kuzey Kore lideri Kim, Güney Kore ve ABD'nin yükselen gerilimi diyalogla çözme önerisini, "sinsice bir hamle" olduğu gerekçesiyle reddetti.

Kore'nin Barışçıl Yollarla Yeniden Birleşmesi Komitesi, Güney Kore'nin sorunları diyalog yoluyla çözmek için Kuzey Kore'ye yaptığı çağrıyı hatırlatarak, ''Güney Kore tutumundan vazgeçmedikçe'' Kuzey Kore'nin görüşme niyetinde olmadığını söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, diyalog çağrısına verilen yanıtın "üzücü" olduğu belirtildi.

KERRY'DEN GÖRÜŞME ÇAĞRISI
Asya ülkelerini ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, Japonya'nın başkenti Tokyo'da yaptığı açıklamada, Kuzey Kore ile "gerçek ve güvenilir" görüşmelere hazır olduklarını söylemişti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar