Dünyanın doları ona emanet

9 Ekim 2013 Çarşamba | 10:02
Kıbrıs Town Houses

Amerikan Merkez Bankası'nda (Fed) uzun zamandır süren "yeni başkan kim olacak" tartışmalarına ABD Başkanı Barack Obama son noktayı koydu. Beyaz Saray yetkilileri bugün yapılacak toplantıda Obama'nın Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen'i Fed Başkanlığı için seçtiğini açıklayacağını duyurdu.

GÜVERCİN YELLEN
67 yaşındaki Janet Yellen Obama'nın seçiminin ardından Senato'da da seçilirse Fed tarihinin ilk kadın başkanı olacak. Uzmanlar bazı Cumhuriyetçilerin de tercih edeceği Yellen'in Senato'daki seçiminde sorun yaşamayacağı görüşündeler. Yellen'in önündeki tek engel ise Senato Bankacılık Komitesi Başkanı Bob Corker. Corker daha önce Yellen'in "güvercin" politikalarını eleştirmiş daha sert parasal önlemler gerektiğini belirtmişti. Ekonomistler Yellen'in mevcut başkan Ben Bernanke'nin doğal devamı olacağını bu yüzden geçiş sürecinin piyasaları olumsuz etkilemeyeceği görüşünde.

DEMOKRATLAR SUMMERS'TAN KORKMUŞTU
Ancak Senato demokratların ağırlığında ve demokratlar arasında Yellen ismi için büyük bir ittifak mevcut. Daha önce Obama'nın Fed başkanlığı için Larry Summers'a yakın olduğu belirtilmiş bu isim Demokratlar arasında bile çok tepki çekmişti. Obama Larry Summers'ı Clinton dönemi Hazine Bakanlığı'ndan beri yakından takip etmesine rağmen birçok demokrat Summers'ın yatırım ve perakende bankacılığını ayıran Glass-Steagall yasasını iptal etmesini unutamadı. Birçok Demokrat bunun ekonomik krizi tetiklediği görüşünde

KOCASIYLA FED'İN KANTİNİNDE TANIŞTI
Fed'in ilk kadın başkanı olacak Janet Yellen aynı zamanda New York Times'a göre 30 yıl sonra Fed başkanlık koltuğuna oturacak ilk demokrat görüşlü ekonomist olacak. Janet Yellen aynı zamanda Fed koridorlarını erken yaşlarda koklamış bir isim. Akademik kariyerini birlikte yürüttüğü kocası George Akerlof ile Fed'de alt kademe ekonomistken Fed'in kantininde tanıştı ve sonrasında evlendi.

IQ'SU ÇOK YÜKSEK
Yellen aynı zamanda istihdam konusunda çok önemli çalışmalara imza atmış bir ekonomist. Akademik kariyerini Berkeley Üniversitesi'nde inşa eden Yellen serbest piyasaya iman etmeyen, düzenlemelerin piyasa için iyi olacağını savunan bir ekonomist olarak dikkat çekmişti.Yakın çevresinde IQ'su çok yüksek bir ekonomist olarak da tanınıyor.