Kıbrıs

Dünyada farklı bizde farklı uygulama!


TÜZÜK VAR UYGULAMA YOK: Balalan’da iki gencin ölümü ile sonuçlanan motosiklet kazası, motosiklet sürüş güvenliğini bir kez daha gündeme getirdi. 3 ay önce yürürlüğe giren Trafik ve Yol Yasası Değişiklik Tüzüğü gerekli altyapının oluşturulamaması nedeniyle halen uygulamaya konulamadı

UZMALAR UYARDI: Uzmanlar Trafik ve Yol Yasası Değişiklik Tüzüğü’nün bir an önce uygulamaya konulmasını isterken, genç yaşta insanların büyük motor gücüne sahip motosikletlere ulaşmasının zorlaştırılması görüşünde

Balalan’da önceki gün iki gencin ölümü ile sonuçlanan motosiklet kazası, üç ay önce yürürlüğe girmesine rağmen bir türlü uygulamasına geçilemeyen Trafik ve Yol Yasası Değişiklik Tüzüğü tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.
Motosiklet ehliyetlerine yaş ve güç sınırlandırması getiren tüzük, 1 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe girdi ancak gerekli altyapı hazırlıkları henüz tamamlanmadığı için bir türlü uygulamaya geçilemiyor.
Uzmanlar, tüzüğün uygulamalı olarak hayata geçirilmesi için gereken altyapının bir an önce tamamlanması gerektiği görüşünde.

Motosiklet ehliyetine yaş ve güç sınırı getirilecek
KKTC’de motosiklet ehliyet sistemi, tamamen değişecek. Trafik ve Yol Yasası Değişiklik Tüzüğü gereğince artık ilk defa motosiklet ehliyeti alacak olanlar, önce KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma
Bakanlığı tarafından sertifika sahibi, bu eğitimi vermeye yetkili olan kişiden motosiklet sürüş eğitimi alacak. Ardından sürüş ehliyeti sınavlarına girecek.
Trafik ve Yol Yasası Değişiklik Tüzüğü’ne göre, 18 yaşında bir kişi sadece 125 CC motosiklet sürüş ehliyeti alabilecek.
250 CC motosiklet kullanabilmek ve ehliyet sahibi olabilmek için 2 yıl, 250 CC’den büyük motosiklet sürebilmek ve ehliyeti alabilmek için 4 yıl sonra yeniden eğitim alıp sınava girecek.
Tüzük, 1 Mart 2014 tarihinden önce motosiklet sürüş ehliyetine sahip olanları kapsamıyor.
Önce kapalı alanda sonra trafikte kabiliyet ölçülecek
Trafik ve Yol Yasası Değişiklik Tüzüğü’ne göre, motosiklet sürüş ehliyeti sınavında kişi önce trafiğe kapalı alanda, denge tahtası, denge sürüşü, 8 figürü, U dönüşü, rampa, slalom sürüşü (hunilerin arasından zigzag çizme) yapacak. Bu testleri kapalı alanda başarı ile geçen sürücü adayı daha sonra trafiğe çıkacak. Sürücü adayının hemen ardındaki motosiklette uzman eğitmen olacak ve sürücü adayının trafikteki kabiliyeti uygulamalı olarak ölçülecek. Sınavda, sıfır hata kuralı aranacak. Kişi en ufak hatada motosiklet sürüş ehliyetini alamayacak.

***
Etkin: Yarın çok geç olabilir

NCM Honda Direktörü Özün Etkin, motosiklet ehliyetlerine yaş ve güç sınırlandırması getiren Trafik ve Yol Yasası Değişiklik Tüzüğü’nün bir an önce uygulanması gerektiğini belirtti.
Tüzük ile ilgili gerekli altyapının en erken zamanda tamamlanması gerektiğini belirten Etkin, “Yarın çok geç. Bakanlığın hemen bugün uygulamayı başlatması gerekir” dedi.
Özün Etkin, “Tüzük 1 Mart’ta yürürlüğe girdi. Türkiye’den gelen uzman eğitmenler, KKTC’ye yeni bir vizyon kazandırdılar ve motosiklet sürüş eğitimi vermek isteyen kişilere gerekli eğitimi verdiler. Eğitimi vermeye yetkili olan kişilerin belgeleri de bakanlık tarafından teslim edildi. Tüzüğün uygulanması için şimdi tek gereken altyapı hazırlıkların tamamlanması, kursların ve sınavın detayına ilişkin bilgi verilmesidir” diye konuştu.

 

 

 

***
Avcı: Tüzük bir an önce uygulamaya geçirilmelidir

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, KKTC’de motosiklet kullanımının iklim ve ekonomi koşullarına bağlı olarak son yıllarda arttığını, buna paralel motosiklet kazalarında da artış görüldüğünü kaydetti.
Motosiklet kullanımında artışta gençlerin özentisinin de büyük katkısı olduğuna işaret eden Avcı, “Ulaşımın motosiklet ile sağlanması gerek ülkenin iklimi gerek ekonomik oluşu gerekse trafik akışının kolay olması için doğru ve doğaldır. Ancak, motosiklet kullanımında yapılan kural hataları ve yanlış davranışlar, doğruyu yanlışa çeviriyor” dedi.
KKTC’de son 5 yılda ölümlü motosiklet kazalarında artış yaşandığını kaydeden Mehmet Avcı, ülke genelinde 1 Ocak 2009-26 Mayıs 2014 tarihleri arasında toplamda 28 ölümlü motosiklet kazası meydana geldiğini, bu kazalarda 14 motosiklet sürücüsünün ise sanık konumunda olduğunu kaydetti.
Motosiklet kazalarının önüne geçilebilmesi için motosiklet ehliyetlerine yaş ve güç sınırlandırması getiren Trafik ve Yol Yasası Değişiklik Tüzüğü’nün bir an önce uygulamaya geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

“Sınav şekli tamamen değişecek”
KKTC’de bugüne kadar motosiklet sürüş ehliyetlerinin yaş ve güç sınırı olmaksızın formalite sınav ile verildiğini, sürücü adayında hiçbir eğitim koşulu aranmadığını söyledi.
İlgili tüzüğün uygulanması ile birlikte motosiklet ehliyetleri verilirken, yaş ve güç sınırı, sınav öncesi eğitim koşulu aranacağını kaydeden Avcı, sınav şeklinin de değişeceğini söyledi.
Avcı, sürücü adayının sınav dahilinde trafikte test sürüşü yapacağını ve bu sürüşün de bir başka motosiklet ile kendisini takip eden müfettiş tarafından izlenip, değerlendirileceğini söyledi.
Mehmet Avcı, tüzük gereği 18 yaşında bir kişinin en küçük motosiklet ehliyetini alabileceğini söyledi. Avcı, 18 yaşında küçük motosiklet ehliyeti alan kişi daha büyük motosiklet sürmek istiyorsa, 20 yaşına geldiğinde yeniden eğitimden geçecek sınava girip başarılı olacak. Bir daha büyük motosiklet kullanmak ve ehliyetini alabilmek için yine aynı kural uygulanacak” dedi.

***
Vehbi: ADAC standardında başlangıç eğitimi şart

Motosiklet sürücüsü Turgut Vehbi, “Türkiye’nin en önde gelen sürüş eğitmeni Serhat Kılavuz Sürüş Akademisi uzman eğitmeni Serhat Kılavuz’un da savunduğu gibi kişinin motosiklet sürüş ehliyeti almadan önce muhakkak, ADAC standardında bir başlangıç eğitimi alması gerekiyor” dedi.
ART – Kontrol’un  (ADAC-DVR.- Allgemeine Deutsche Automobil Club – www.adac.de) motosikleti (scooter’lar dahil) kontrol etme sanatı ve acil durum manevralarını içeren bir eğitim olmakla birlikte  eğitimde, motor dengesi, yavaş ve dar manevralar, frenlemeler, olası engellerden kaçış, viraj alma, viraj içinde engelden kaçış konuları işlendiğini ifade etti.
İleri sürüş tekniklerini öğrenmek için gerekli temel becerilerin ise trafiğe kapalı alanda uygulandığını söyleyen Vehbi, “Kısa bir süre sonra ülkemizde uygulanmaya başlayacak olan yeni motosiklet ehliyet değişikliğinde İngiltere ve Türkiye’de uygulanan motosiklet ehliyet sisteminin maalesef tam olarak benzeri değildir. İleriki zamanlarda eksiklerimizin giderilerek hedefte özellikle İngiltere’deki sistemin bire bir olarak ülkemizde de uygulaması olmalıdır” dedi.

“Sürücü gerekli donanıma sahip olmalı”
Turgut Vehbi, kazalarda trafiğin veya diğer etkenlerin sorumluluğu olabileceğini ancak motosiklet kullanıcısının da tüm olumsuzluklar ile baş ederek sürebilmekten sorumlu olduğunu söyledi.
Vehbi, motosiklet kullanıcılarının gerek kıyafet gerek teknik olarak son derece donanımlı olmaları gerektiğini, sürücünün motosiklet kullanırken şans faktörüne ihtiyaç duyulmayacak kadar güvenli sürüş yağması gerektiğini dile getirdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı