Dünya

Dünyaca ünlü kahve zincirinde skandal yaşandı
Juana Martinez adında bir kadın geçtiğimiz günlerde meşhur bir kahve zincirinin şubesinden kredi kartıyla alışveriş yaptı. Bu alışverişten sonra hesabından 200 dolar paranın eksildiğini gördü. Olayı takip eden Martinez, söz konusu kayba sebep olan kişinin kahvecide çalışan 19 yaşındaki bir personel olduğunu tespit etti.

Genç personel, alışveriş sırasında el çabukluğuyla Martinez'in kredi kartının önlü arkalı fotoğrafını çekmiş ve bu bilgilerle alışveriş yapmıştı. Martinez direkt polise gitmek yerine söz konusu personelle yüzleşti ve ona ne yaptığını bildiğini söyledi. Adı açıklanmayan genç personel öncelerde anlamamazlıktan gelse de, sonrasında çözüldü ve suçunu itiraf etti. Olayı kameraya alan Martinez'in mahkemeye delil olarak sunduğu görüntülerde genç çalışanla arasında şu konuşmanın geçiyor:

– Senin ne yaptığını biliyorum. Elimde deliller de var seni daha önce de bunu yaparken görüntüledim. Suçunu itiraf et.

– Ne dediğinizi anlamıyorum.

– Kredi kartımın fotoğrafını çekerken seni görüntüledim, şimdi bana suçunu itiraf et.

– Efendim sizden çok özür dilerim…

– Benden özür dileme, neyin özrünü diliyorsun? Sen benim çocuklarımın parasına mı göz dikiyorsun?

– Hayır, bakın ben 19 yaşındayım…

– Benim hesabımdan 200 dolar çekmişsin.

– Efendim sizden ve ailenizden çok özür dilerim.

– Benden özür dileme. Bu itirafını da şikayetime ekleyeceğim ve bu işten kovulacaksın tamam mı?

– Lütfen çok özür dilerim. Söz veriyorum…

– Bunu bana yaptın, daha başka kaç kişiye yaptın. Kimler biliyor? Senin peşine basını da yargıyı da takacağım! Senin yaptığın soygunculuk!
Her ne kadar mağdur ve haklı olsa da Juana Martinez'in genç personelle konuşurken pek çok kez küfür ettiği için videoyu yayınlayamıyoruz. Ancak bu tip durumlarla karşılaşmamak için kredi kartınızı 3D Secure gibi güvenlik önlemleriyle kullanabilirsiniz. Bu şekilde cep telefonunuza gelen mesaj olmaksızın kimse kartınızın bilgilerini sizden habersiz kullanamaz. Olayın yaşandığı kahve zincirinin sözcüsü, 19 yaşındaki personelin derhal görevine son verildiğini duyurarak skandalı engellemeye çalışsa da, özellikle olayın yaşandığı şubenin bulunduğu bölgede müşterilerin söz konusu markaya güvenlerinin zayıfladığı gelen bilgiler arasında.devlet piyangosu
Başa dön tuşu