Dünya 1 Mayıs'ı nasıl kutluyor? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Nisan 14, 2024
Dünya

Dünya 1 Mayıs’ı nasıl kutluyor?

Dünya 1 Mayıs'ı nasıl kutluyor?

Yunanistan'ın başkenti Atina'da kemer sıkma önlemlerini protesto eden çalışanlar 1 Mayıs'ta meydanlardaydı.

Çalışanların iş bırakması sebebiyle tren ve vapur seferlerinin iptal edildiği ülkede sağlık çalışanları da bir günlük greve gitti. Sendikalar, hükümetten mali kriz önlemlerini geri almasını istedi.


Atina merkezinde geçtiğimiz senenin altında katılım olurken bin kadar polis görev yapıyor. Meydanlarda toplanan göstericilerin parlamentoya yürümeleri bekleniyor.

RUSYA'DA GEÇİT TÖRENİ

Rusya'da resmi bayram olarak kutlanan 1 Mayıs etkinlikleri başkent Moskova'nın en işlek caddesi olan Tverskaya caddesinde yaklaşık 70 bin kişinin katılımı ile geçiş töreni şeklinde kutlandı. 7'den 70'e birçok kişinin katıldığı geçiş töreni geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşirken, katılımcılar renkli görüntüler sergiledi.

St. Petersburg'daki çalışmalarından dolayı 1 Mayıs kutlamalarına katılamayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen sene Dmitry Medvedev ile 1 Mayıs etkinliklerine katılmıştı. İkili kutlamalara katılanlarla sohbet ettikten sonra Jiguli barda İlkbahar ve Emek günü kutlamalarına devam etmişlerdi.

ÇİNLİLER PARKLARA AKIN ETTİ

Çin’de 1 Mayıs İşçi Bayramı sakin bir havada kutlanıyor. Üç günlük resmi tatilde halk parklara, tarihi yerlere ve eğlence merkezlerine akın ediyor.

Çin’de 1 Mayıs nedeniyle herhangi bir eylem, yürüyüş ya da protesto yapılmazken, yöneticiler iş ve meslek kuruluşlarına tebrik mesajları gönderiyor.

Şanghay’da Halk Meydanı’na aileleri ile gelenler su gösterisini izlerken, Huangpu nehrinin geçtiği ve şehrin silueti olarak bilinen Vaytan ile Yüyüen Bahçesi de halkın yoğun ilgi gösterdiği yerler arasında.

Ülke genelinde hafta başında başlayan tatil perşembe günü sona erecek.

BANGLADEŞ'TE BURUK 1 MAYIS

Bangladeş’in başkenti Dakka’da binlerce işçi, geçen hafta bir iş merkezinin çökmesi sonucu 386 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda iş güvenliği için yürüyüş düzenledi.

Ellerinde bayraklar ve pankartlarla sokaklara dökülen işçiler, slogan atarak hükümete bir an önce eyleme geçmesi çağrısında bulundu.

Can güvenliklerinin sağlanması ve ücretlerinin artırılması talebinde bulunan işçiler, insanca yaşamak ve çalışmak istediklerini söyledi.

İşçiler, iş merkezinin sahibi Muhammed Sohel Rana’nın da idam edilmesini istedi.Yasadışı yollardan 3 kat eklendiği belirlenen Rana Plaza’nın, 24 Nisan sabahı çökmesi sonucu 386 kişi yaşamını yitirmişti. 3 binden fazla işçinin çalıştığı iş merkezinde enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Enkaz altında yaklaşık bin kişinin olduğu sanılıyor.

Plaza’nın sahibi Rana, Pazar günü Hindistan’a kaçmaya çalışırken yakalanmıştı. Yasadışı inşaat, ihmal ve işçileri tehlikeli koşullarda çalışmaya zorlamak suçlamalarıyla mahkeme önüne çıkarılacak Rana’nın en fazla 7 yıl hapse mahkum edilmesi bekleniyor.

Yüksek Mahkeme, dün Rana ile iş merkezindeki 5 konfeksiyon atölyesinin sahiplerinin mal varlıklarına el konulmasına karar vermişti.

Yaklaşık 150 milyon insanın yaşadığı Bangladeş’te nüfusun yüzde 88’i 55 yaşın altında. Tüm ihracatın yüzde 80’ini oluşturan hazır giyim sektöründe çoğu kadın 4 milyondan fazla işçi, sadece 38 dolar olan asgari ücret karşılığı günde 14 saat, haftada 6 gün çalışıyor.

BULGARİSTAN'DA MİTİNGLER DÜZENLENDİ

Bulgaristan’da 1 Mayıs dolayısıyla, eski Komünist Parti’nin (BKP) devamı Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) himayesinde mitingler yapıldı.

Kamuoyu araştırmalarına göre ülkenin ikinci en büyük siyasi partisi olan BSP, 1 Mayıs gününü siyasi propaganda için kullanarak, 12 Mayıs’ta düzenlenecek erken genel seçimler için başkent Sofya’da miting düzenledi.

Mitingde konuşan BSP lideri ve eski Başbakan Sergey Stanişev, istifa eden Boyko Borisov hükümetinin Bulgaristan’ın ekonomisiyle halkın sağlık ve huzurunu yıprattığını söyledi.

Smolyan şehrinde bugün bir kişinin daha kendini yaktığını belirten Stanişev, "Kendini ateşe veren ’meşale adamlar’, devrik mafya hükümetinin sembolü oldu" dedi.

Sofya’daki mitinge 30 bin kişinin katıldığını öne süren Stanişev, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir vatandaşımızın daha kendini yaktığını üzüntüyle öğrendik. Bunun hesabını kim verecek? Meşale adamlar umutsuzluktan en acı ölümü seçmeye devam ediyor ancak 12 Mayıs’ta yapılacak ve BSP’nin kazanacağı seçimden sonra Bulgaristan’ı yıpratan Borisov yönetimine kesin olarak son verilecek." Sakin geçen mitingde toplanan BSP taraftarlarını selamlayan Stanişev, "Bulgarlar 4 yıl boyunca aşağılandı ve ezildi. Emeğimizin değeri geçmişte asla böyle küçümsenmemiştir. Hayatımda, gözlerinde acı gördüğüm bu kadar büyük bir kalabalıkla karşılaşmadım" diye konuştu.

Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) Partisi’ni "Barbarlar Ordusu" olarak tanımlayan Stanişev, "Bulgaristan’da bugün emek değil, işsizlik günü kutlanıyor" dedi.

Ülkede resmi bayram olarak ilan edilen 1 Mayıs dolayısıyla birçok şehirde BSP’nin himayesinde miting ve gösteriler düzenlendi.

KOSOVA’DA 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

Kosova’daki kutlamaların merkezi olan başkent Priştine yakınlarındaki “Gırmi” sayfiye yerinde 60 bine yakın kişi hazır bulundu. Kosova’da yüksek işsizlik oranı ve işçilerin hakları sorunları ile uğraşmasına rağmen, Bağımsız Sendikalar Birliği 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda bu yılda protesto gösterisi düzenlememe kararı aldı. Sabah saatlerinde binlerce kişi “Gırmi”ye ulaşmak için trafiğe kapatılan 4 kilometre yolu yaya olarak geçti.

60 bine yakın kişinin katıldığı kutlamalara çocuklar da katıldı. “Gırmi”de davul- zurnalar eşliğinde vatandaşlar 1 Mayıs’ı kutlarken, çocuklarda oyun parkında eğlendi. Aileler piknik yaptı. Gençler ise şarkılar söyledi, halaylar çekti. Kimileri futbol oynadı. Gırmi’de bir günlüğüne kurulan Luna Park da büyük ilgi gördü. Kosova Polisi de bir çok yerde çadır kurdu, itfaiye ve ilk yardım araçları da meydan da hazır bulunduruldu.

Kent içinde ise trafik kilitlendi. Kosova’da 1 Mayıs günü tatil ilan edildi. Yarın da 1 Mayıs kutlamaları sürecek

GÜNEY KORE'DE YAĞMUR ALTINDA 1 MAYIS

Demokratikleşme sürecine girdikten sonra Güney Kore’de her sene büyük bir coşku ile kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı, bu sene de bayram havasında kutlanıyor. Bu senen başkent Seul’deki kutlamalar sırasında yağan yağmura rağmen binlerce kişi etkinliklere katıldı. Emniyet yetkililerine göre, Seul’de 10 bin kişi kutlamalar için baş vuruda bulunuldu. Buna rağmen Seul Belediye Meydanı’na gelen katılımcıların sayısının bir kaç on bin civarında olduğu aktarıldı.

Kutlamalara birçok Koreli çocukları ile beraber geldi. Çocukları ile gelen göstericiler sayesinde kutlamalar piknik havasında geçti.

Gösteri alanı emniyet kuvvetleri tarafından çembere alındı. Giriş- çıkış esnasında herhangi bir arama yapılmadı. Seul Belediye Meydanı’na giriş çıkışların son derece özgürce olduğu gözlemlendi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar