Dünya 1 Mayıs’ı böyle kutladı

2 Mayıs 2014 Cuma | 12:41
Dünya 1 Mayıs’ı böyle kutladı
Kıbrıs Town Houses

Asya ülkelerinde kutlamalar erken başladı. Tayland, Kamboçya, Pakistan ve Endonezya‘da yapılan kutlamalarda polisle, eylemciler arasında kısa süreli çatışma yaşandı. Rusya’nın başkenti Moskova’da 1 Mayıs için çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. İnsanlar sabahın erken saatlerinden itibaren tarihi Kızıl Meydan’da toplanmaya başladı.
Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Kızıl Meydan bu yıl ilk kez, işçi bayramı kutlamalarına açıldı.
Ellerinde flamalar, pankartlar ve balonlar olan insanlar renkli görüntülere oluşmasına neden oldu.
1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde, tarihi alanda toplanan kalabalık, Kızıl Meydan’da geçit töreni düzenlendi.

Çin’de bayram var
Dünyanın birden fazla yerinde şiddetli eylemlere sahne olan 1 Mayıs Amele Bayramı, Çin’de tatil havasında kutlanıyor. Halk, 4 günlük tatili, sevdikleriyle beraber parklara ve eğlence yerlerine gidip değerlendirdi. Çin’de 30 Nisan- 3 Mayıs arasında gerçekleşecek tatil boyunca trenle 36 milyonun üzerinde yolcunun taşındı.
Bayramı fırsat bilerek eşi ve çocuğuyla beraber Pekin’in en çok büyük parklarından birine gelen Chen isimli Çinli baba, zaman kısıtlı olduğu için tatili genel itibarla parklara gelerek değerlendirdiğini belirtti. Başka şehirde yaşamını sürdüren anne ve babasını bayramda görme imkânı olmadığını da kaydeden Chen, parkların kendisi için en makul mekân olduğunu belirtti.
Rıtan Park ise Pekin’de halkın bayramını geçirdiği bir başka mekân. Burada Afrikalı gençlerin yapmış olduğu müzik gösterisi Çinlilerin beğenisini kazandı. Diğer yandan, çocuklar yapay gölde balık tutarken, bazı sporseverler de geleneksel Çin sporunu icra etti.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ…