DÖVİZ FİYATLARI NEDEN ARTIYOR - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
EkonomiKöşe Yazarları

DÖVİZ FİYATLARI NEDEN ARTIYOR

Tüm baskılara rağmen kurlar yükselmeye devam ediyor. Türkiye’de kur korumalı mevduat düzenlemesi ödemelerin dövizle yapılmasının yasaklanması ve daha birçok sözde önlemler döviz fiyatlarının yükselmesine engel olamadı.

Kurlar neden artıyor?


Kur artışlarının arkasındaki sıkıntı dış finansman ihtiyacıdır. Dış finansman niye gelmiyor diye sorarsak bunun da 3 temel nedeni vardır.

  1. TCMB döviz rezervlerinin erimiş olması
  2. Türkiye’nin borçlarının ödenmemesi riskine karşı ödenen CDS priminin yani sigorta priminin kabul edilebilir sınırın çok üzerinde olması (sınır 300 baz puan Türkiye’nin CDS primi 743 baz puan)
  3. Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyesinin çok altında kalması

Anlaşılacağı üzere Türkiye’ye dış finansman gelebilmesi için şartlar tutmaz durumdadır. Bunun sonucu olarak da doğrudan dış sermaye yatırımları gerilemiş ve dış finansman bulunsa bile yüksek riskten dolayı pahalı hale gelmiştir. İşte bundan dolayı kur yükseliyor. Türk lirası kısır bir döngüde enflasyonun %70 ve üstüne yükselmekte olduğu bir dönemde Türk lirasının değer kaybetmemesi mümkün olabilir mi? Aksi taktirde bu enflasyon oranıyla dış ticaret açığının daha da artması kaçınılmaz olur.

Türkiye bir çıkmaz içerisindedir. Nedir bu? Sermaye hareketlerinin serbestliğinin gereği yapılmıyor ve/veya yanlış politika yapılıyor. Serbest sermaye sisteminde sabit döviz kuru ve bağımsız para politikası aynı anda uygulanmaz. Türkiye bunu aynı anda hem faizi hem de baskı altına aldığı döviz kurunu kontrol etmeye çalışıyor. Bu durumda sermaye kaçıyor yeni sermaye de gelmiyor. Çünkü faiz enflasyonun altında kur da gerçek değerinin altında bir hareket izleniyor.

Aslında baktığımızda Türkiye’de son getirilen kambiyo kısıtlamaları ve döviz mevduatlarına getirilen bazı baskıcı korumalarla sermaye hareketleri serbestliği de sekteye uğramış durumda. Fakat dışa açık ekonomiler bu uygulamaları kabul etmiyor ve “optik kırılma” yaşanıyor.

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar