Kıbrıs

Donmuş patates ve bulgur ithalatındaki kısıtlamalar kaldırılsın


Odadan yapılan yazılı açıklamada, 11 Mart’ta alınan bir kararla donmuş parmak patates ve bulgur ithalatında kısıtlama getirildiği, bu durumun adaletsizliğe neden olduğu, alınan kararı düzeltme yoluna gidilmemiş olmasından da endişe duyulduğu kaydedildi.
Açıklamada, “KKTC hükümeti 11 Mart tarihinde aldığı bir karar ile donmuş parmak patates ve bulgur ithalatında kısıtlama getirmiştir. Alınan karar 1.5 kilo ithalat için bir kilo yerli ürün alımını zorunlu hale getirerek, gerçekte iç pazarın yüzde 40’ını bu alanlarda çalışan birkaç firmaya tahsis ederek büyük bir adaletsizliğe neden olmuştur” ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada, rekabete dayalı serbest piyasa ekonomisi prensipleriyle uyuşmayan ithalattaki kısıtlayıcı uygulamaların, piyasayı pahalılaştırdığı ve mal arzını ve çeşitliliğini azaltmak suretiyle, ekonominin rekabet gücünü ve tüketici refahını olumsuz etkilediği belirtildi.
“PAHALILIK LOKOMİTİF SEKTÖRLERİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”
Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:
“Yaratılan pahalılık ve ürün çeşitliliğindeki azalma, turizm ve yüksek öğrenim gibi lokomotif sektörlerimizi olumsuz etkilemektedir. Üstelik yolcu beraberi alış-verişlerle ülke ekonomimiz için elzem olan sıcak paranın da Güney Kıbrıs’a kaymasını teşvik etmektedir. Bu durum kayıt dışılığı ve kaçakçılığı teşvik ederek haksız rekabetin de yaratılmasına neden olmaktadır.
Kıbrıs Türk ekonomisi ciddi bir dar boğazdan geçmektedir. Bu darboğazı başarı ile geçebilmemiz için mal ve hizmet sunumumuzu kaliteli ve verimli hale getirmemiz kaçınılmazdır. Herkesin bildiği gibi bunun yolu ise rekabeti korumak ve rekabet gücümüzü geliştirmekten geçmektedir. Bu tür uygulamalar, temel hedefimiz olan tüketici refahını artırmaya da hizmet etmeyecek, ülkemizin pahalı hale gelmesinin ilk kurbanı hiç kuşku yok ki dar gelirli KKTC yurttaşları olacaktır.”
Kıbrıs Türk Ticaret Odası açıklamasında, bu konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararlarının ivedi olarak yürürlükten kaldırılması talebinde bulunuldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı