Yaşam

Domatesten enerji üretilecek


ABD'nin domates ihtiyacını karşılayan Florida eyaletinde başlatılan pilot projeyle her yıl çöpe giden binlerce ton domates enerji üretimi için kullanılacak.
İngiliz Independent'ın haberine göre eyaletin çöpe attığı domateslerle oteller, tema parkları, golf sahaları ve alışveriş merkezlerine senenin üç ayı yetecek kadar enerji üretilebileceği belirtiliyor.
396 TON ÇÖPE GİDİYOR
Bu yolla Florida'da her yıl büyük bir problem haline gelen domates atığı sorununa çözüm bulunması da sağlanacak. Zira eyalette her yıl 396 ton domates çöp alanlarına ve su yollarına dökülerek büyük bir çevre problemine yol açıyor.
Bilim insanları bozulmuş domatesleri bölmek ve oksitlemek için bakteri kullanıyor. Bu sayede kimyasal tepkime yaratarak elektrik elde edilmesini sağlayan elektronlar ortaya çıkarılıyor.
Domatesler elektrik üretimi için oldukça elverişli çünkü içinde bulunan fazla miktardaki kırmızı karoten pigmentleri elektrik üretimi için mükemmel bir katalizör görevi görüyor.

Princeton Üniversitesi ve Florida Gulf Coast Üniversitesi’nin yürüttüğü projenin başındaki Profesör Venkataramana Gadhamshetty üretilecek enerjinin görece az miktarda olduğunu ifade ediyor ancak araştırmaların devam etmesiyle çürümüş meyvelerden elde edilecek enerji miktarının misliyle artırılabileceğini söylüyor.
Projenin bulguları 251'inci Amerikan Kimya Derneği'nin san Diego'daki toplantısında sunulacak.
Bilim insanları dünyanın önümüzdeki birkaç on yıl içinde fosil yakıt tüketimini bırakarak yeşil enerji kaynaklarına dönülmesi gerektiğini belirtiyorlar.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı