Dolara karşı tarihi operasyon - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 18, 2024
Ekonomi

Dolara karşı tarihi operasyon

Yeni haftaya ufak bir düşüş ile başlayan dolar 2 TL'nin üzerindeki seyrini devam ettiriyor, dövizle borcu olan şirketler ise zarar üstüne zarar yazıyor. Ancak Reuters geçtiğimiz günlerde çok ilginç bir iddiayı gündeme taşıdı.

Ajansta yayınlanan habere göre; dolardan en fazla etkilenen 12 ülke paralarını birleştirerek doların işini bitirmeyi hedefliyor.


Piyasalar yeni haftaya yoğun gündem ile giriyor. Suriye'ye müdahale ABD Başkanı Barack Obama'nın konuyu kongreye taşımasını açıklamasıyla yeni bir boyut kazandı. Bu yeni boyutun ilk etkisi piyasaların açılışında dolarda görüldü.

DOLAR 2.01 TL'YE KADAR GERİLEDİ

Geçtiğimiz hafta 2,0730 ile tarihi zirveyi gören dolar yeni haftaya düşüşle başladı. Dolar şu dakikalarda 2.0189 TL'den işlem görüyor. Uzmanlar Obama'nın açıklamasıyla Suriye'ye müdahalenin gecikmesinin piyasalarda kısmi bir rahatlamaya yol açtığını belirtiyor. Geçtiğimiz hafta dolar TL ile birlikte Hindistan rupisine karşı tarihi seviyelere sıçramıştı.

Öte yandan Merkez Bankası da geçtiğimiz hafta bugün için istisnai gün ilan edileceğini açıklamıştı. Merkez Bankası'nın istisnai günde ilk hamlesi 100 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açması oldu. Merkez Bankası ihaleyi açtığında dolar 2.0190 TL seviyesindeydi. Merkez Bankası aynı zamanda repo ihalesi açmayarak ek sıkılaştırmaya gitti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar